Tehnoloģiju licencēšana

  • RTU zinātniskās darbības rezultātā radīto intelektuālo īpašumu pamatā aizsargā ar patentu vai kā zinātību (know-how). 
  • Intelektuālo īpašumu, kam piemīt potenciāls izmantošanai jaunu vai uzlabotu produktu vai pakalpojumu radīšanā, vai problēmu risināšanā, RTU piedāvā licencēt vai pārdot uzņēmumiem. 
  • Licencēšanas gadījumā uzņēmumiem tiek piešķirtas tiesības jeb atļauja izmantot RTU intelektuālo īpašumu komerciāliem mērķiem. Pārdošanas gadījumā intelektuālā īpašuma tiesības pilnībā pāriet uzņēmumam, kas ir iegādājies intelektuālo īpašumu. 
  • Gan licencēšana, gan pārdošana veicina intelektuālā īpašuma attīstību un izplatīšanu plašākai sabiedrībai, kā arī sniedz iespēju gūt finansiālu labumu gan uzņēmumam, gan RTU. 

Kas ir jāņem vērā licencējot tehnoloģiju?

  • Licences devējam pieder intelektuālā īpašuma tiesības vai atbilstoša intelektuālā īpašuma īpašnieka pilnvara licences piešķiršanai. 
  • Licences devējs ir veicis atbilstošus pasākumus intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzībai, piemēram, patentējis izgudrojumu vai nodrošinājis informācijas neizpaušanu. 
  • Licences devējam ir cieši jāsadarbojas ar licences ņēmēju jeb licenciātu, lai tehnoloģiju pielāgotu ieviešanai tirgū vai ražošanā. 
  • Abām pusēm ir jāsaņem ieguvums no partnerības. 

Kas ir licences līgums, ko tas ietver?

  • Licences līgums ir juridisks līgums starp divām pusēm – licences devēju jeb licenciāru (Universitāte) un licences ņēmēju jeb licenciātu (uzņēmums vai privātpersona), kas licences ņēmējam piešķir tiesības izmantot licences devēja intelektuālo īpašumu ar noteiktiem nosacījumiem. 
  • Katrs licences līgums ir unikāls, tomēr ir nosacījumi, kas ir raksturīgi lielākajai daļai licences līgumu. 
LICENCES LĪGUMA NOSACĪJUMI

Licences līgums ir juridisks līgums starp divām pusēm – licences devēju jeb licenciāru (Universitāte) un licences ņēmēju jeb licenciātu (uzņēmums vai privātpersona), kas licences ņēmējam piešķir tiesības izmantot licences devēja intelektuālo īpašumu ar noteiktiem nosacījumiem. 

Būtiskākie nosacījumi, ko ietver licences līgums
Katrs licences līgums ir unikāls, tomēr ir nosacījumi, kas ir raksturīgi lielākajai daļai licences līgumu: 

Līguma priekšmets
Licences līguma priekšmeta formulējums ir ļoti būtisks. Licences līguma priekšmets var būt izgudrojums, konfidenciāla informācija u.c. Tas var būt aizsargāts ar intelektuālā īpašuma tiesībām, tādām, kā patenti, lietderīgie modeļi, komercnoslēpumi, preču zīmes, autortiesības, dizainparaugi, pusvadītāju izstrādājumu topogrāfijas. 

Tiesību apjoms
Tiesību apjoms nosaka, vai licence būs ekskluzīva vai vienkārša, kā arī norāda ģeogrāfisko teritoriju, kurā darbojas atļauja izmantot intelektuālo īpašumu uz kuru licence ir piešķirta. Tiesību apjomā var iekļaut arī nosacījumus par tehnoloģijas uzlabojumiem licences darbības laikā, kā arī licences līguma darbības ilgumu. 
 
Tiesību raksturs pamatā ir atkarīgs no līguma priekšmeta. Patenta gadījumā tās ierasti ir tiesības ražot, lietot un tirgot patentēto produktu/tehnoloģiju, savukārt autortiesību licences gadījumā var tikt ietvertas tiesības reproducēt, demonstrēt, modificēt un izplatīt darbu. 

Tiesības var ierobežot arī uz konkrētu lietojumu vai produktu, piemēram, kāda konkrēta materiāla izmantošanu noteiktam mērķim. 

Licences veids:

  • Ekskluzīva licence – vienīgi licences ņēmējs var izmantot licencēto intelektuālo īpašumu vai tehnoloģiju. Licences devējs to nedrīkst izmantot vai licencēt citiem uzņēmumiem. 
  • Solo – licences devējam nav tiesību piešķirt papildu licences citiem uzņēmumiem, taču licences devējs pats saglabā tiesības izmantot intelektuālo īpašumu. 
  • Vienkāršā licence – licences ņēmējam un licences devējam ir tiesības izmantot licencēto intelektuālo īpašumu. Licences devējam ir tiesības vienoties ar citiem uzņēmumiem par vienkāršu licenču izsniegšanu. 

Sublicence
Licences ņēmējs, īpaši ekskluzīvas licences gadījumā, var vēlēties iegūt tiesības noteiktā teritorijā piešķirt sublicences – tiesības nodot licenci trešajām personām. Līgumā ir būtiski skaidri atrunāt, vai šādā gadījumā jāiegūst rakstiska licences devēja piekrišana.

Teritorija
Licences līgums tiek piešķirts izmantošanai noteiktā teritorijā. Piemēram, tiesības var tikt piešķirtas lietošanai visā pasaulē, Eiropas Savienības dalībvalstīs, kādā konkrētā valstī, vai pat tikai kādā vienas valsts daļā (reģionā). Šajā kontekstā ir būtiski, kādās teritorijās ir nodrošināta intelektuālā īpašuma aizsardzība. Licences devējs nevar garantēt tiesības izmantot intelektuālo īpašumu teritorijās, kur nav nodrošināta tā aizsardzība. 

Uzlabojumi
Apsverot jautājumu par uzlabojumiem, kurus mēdz saukt arī par versijām, papildinājumiem vai jauniem modeļiem, svarīgi ir definēt, kas ir uzlabojums, kas tiek ietverts licences līgumā, un, kas ir jauna tehnoloģija, vai jauns intelektuālais īpašums. Līgumā jāietver informācija, kādas tiesības attiecībā uz uzlabojumiem ir katrai no pusēm. 

Finanšu maksājumi
Šajā sadaļā nosaka licences līgumā paredzētos maksājumus, kas parasti ir fiksēti vienreizēji maksājumi un/vai procentmaksājumi. 

  • Vienreizējie maksājumi 

Vienreizējus maksājumu veic, iestājoties konkrētam apstāklim. Ir iespējams arī gadījums, ka licences apmaksu veic vienā maksājumā. To sauc par pilnībā apmaksātu licenci. Licences līgumā var būt paredzēti arī vairāki maksājumi, kurus veic, iestājoties noteiktiem apstākļiem. Tie var būt noteikti laika posmi, vai arī konkrēts notikums, piemēram, sērijveida ražošanas uzsākšana. Šāda maksājumu vēlīna veikšana nozīmē, ka licenciāts samazina finansiālos riskus, kamēr tehnoloģijas komerciālais vai tehniskais risks ir augsts. 

  • Procentmaksājumi 

Par procentmaksājumu bāzi var būt ražošanas izmaksas, peļņa vai ieņēmumi no pārdošanas. Visbiežāk par procentmaksājumu bāzi izmanto licenciāta ieņēmumus no pārdošanas. Par bāzi var kalpot arī pārdoto produktu vienības, par kurām tiek maksāta fiksēta cena, piemēram, 100 EUR par pārdoto vienību. 

Ir iespējams arī variants, ka licenciāts katru gadu maksā licences devējam noteiktu minimālo summu. Šāds variants sevišķi noder, ja licence ir ekskluzīva, un licences devējam jānodrošinās, ka tas saņemtu vismaz noteiktu minimālo summu, piemēram, lai nosegtu ar intelektuālā īpašuma aizsardzību saistītus izdevumus. 

Līguma termiņš
Licences līguma termiņu var ietekmēt licences līguma priekšmets. Piemēram, licence uz patentētu tehnoloģiju/produktu var beigties, noslēdzoties patenta uzturēšanas termiņam (maksimālais termiņš – 20 gadi).  Licences līgumus var slēgt arī uz īsāku termiņu, un pēc abpusējas rakstiskas vienošanās līgumu var pagarināt uz noteiktu laiku. Svarīgākais nosacījums licences līguma termiņam ir abu pušu biznesa intereses.