RTU Liepāja
RTU Liepāja

Ekotehnoloģiju maģistranti pēta piesārņojuma izplatību praksē Francijā.

28. jūnijs
Juta un Edgars Kārkliņi

RTU Liepāja maģistra studiju programmas «Ekotehnoloģijas» studenti Juta un Edgars Kārkliņi Erasmus+ praksē atrodas Francijas pilsētā Orleānā, kur pieredzējušā atmosfēras piesārņojuma pētnieka Žana Batista Renāra vadībā veic laboratoriskos pētījumus.

Studentu maģistra darba tēma un pētnieciskā interese ir saistīta ar iespējām samazināt gaisa piesārņojumu ar ekotehnoloģijām. Viņi ir izstrādājuši ekotehnoloģisko risinājumu – MossHub displeju pilsētas gaisa attīrīšanai.

Edgars Kārkliņš stāsta: «Prakses laikā Francijā mūsu mērķis bija zinātniski apstiprināt tehnoloģiju, kas izmanto sūnas kā gaisa attīrīšanas filtru. Šobrīd CNRS (French National Center for Scientific Research) laboratorijā ir izveidota piesārņojuma kamera, un mērījumi tiek veikti ar sertificētu franču ražotāja Pollutrack sensoru palīdzību. Vienā kameras galā ir izplatījies piesārņojums, otrā galā ir ventilatora caurvējš, bet vidū ir MossHub sūnu siena. Pirms un pēc sūnu sienas tiek veikti sensoru mērījumi, kā arī tiek pārbaudīta dažādu sūnu sugu piesārņojuma absorbcijas spēja.»

Prakses laikā studentiem ir iespēja iepazīties arī ar citiem laboratorijas pētījumiem un piedalīties pētījumu veikšanā, kas saistīti ar stratosfēras un atmosfēras piesārņojuma datu iegūšanu un analīzi.

Edgars Kārkliņš piebilst: «Bijām iedomājušies, ka atnāksim un sāksim pētīt, ka te būs gatava speciāla kamera, bet izrādās, ka visi materiāli, apstākļi un aprīkojums ir, bet kameras koncepciju izstrādāju pats.  Patīkams pārsteigums bija tas, ka ir iespējams izveidot kameru no vienkāršiem materiāliem, ir nepieciešama tikai radoša pieeja un neliela pieredze būvniecībā, kas ir arī ekotehnoloģiju pamatkoncepcija. Mums jau ir idejas, kā to padarīt profesionālāku to pētīt piesārņojuma izplatību citur Mēs vēlamies atgriezties un nodot pieredzi RTU Liepāja.»

Saistītie tagi:

Simona Laiveniece