Festivāla «Lampa» paneļdiskusija «Baltija: Jaunais Eiropas enerģijas līcis»

5. jūlijs, 18:00 - 20:00
Cēsu pils parks

Kā, gudri un atbildīgi izmantojot atjaunīgo enerģiju, Baltijas valstīm veidot modernu ekonomiku un sabiedrību, veicināt izglītības kvalitāti un laicīgi diversificēt ekonomikas digitālo tehnoloģiju izmantošanas virzienā piedāvās uzzināt Festivāla «Lampa» paneļdiskusija «Baltija: Jaunais Eiropas enerģijas līcis», ko sadarbībā ar RTU organizē enerģētikas uzņēmums «Ignitis Group». Tā notiks 5. jūlijā plkst. 8.00–20.00,

Kas notiek ar valstu ekonomikām tad, kad tās atrod negaidītu, vēsturisku jaunu izaugsmes iespēju? Kā šīs iespējas izmantot un darīt to tā, lai ieguvēji būtu visa sabiedrība? Visā pasaulē sen ir zināma Norvēģijas un Ziemeļjūras nozīme enerģijas tirgos – galvenokārt apjomīgās naftas un gāzes ieguves dēļ. Vēl šodien parasti par pasaules naftas cenas atskaites punktu tiek ņemta tā sauktā Brent Crude – jeb Brentas jēlnafta, bet Brenta ir naftas atradne, ko atklāja septiņdesmito gadu sākumā Ziemeļjūrā starp Skotiju un Norvēģiju. Tieši Norvēģijas izaugsmes lēcienu lielā mērā veicināja agrāk negaidītie naftas un gāzes ieguves ieņēmumi – tas radīja milzīgas iespējas, bet arī izaicinājumus.

Ņemot vērā Baltijas un Latvijas enerģētikas tirgus priekšrocības atjaunīgās enerģijas jomā, Baltijas valstis var kļūt par jaunu starptautiskas nozīmes enerģijas «līci» – atjaunīgā enerģija ir mūsu iespēja gandrīz kā Ziemeļjūra britiem un norvēģiem. Proti, mēs varam kļūt par vērienīgu atjaunīgās enerģijas ražotāju un eksportētāju, un veicināt Baltijas valstu izaugsmi ar šīs jaunās enerģijas uzplaukumu. Tā ir vēsturiska iespēja Baltijai. «Jaunais Baltijas enerģijas līcis» ir iespēja gudri un atbildīgi izmantot jaunās enerģijas ieņēmumus un veidot modernas ekonomikas, sabiedrības un valstis, neatkārtojot tās kļūdas, kādas savulaik ir pieļāvuši tie, kas savu bagātību balstīja uz fosilo enerģijas avotu ieguvi. Mums ir iespēja vienlaicīgi attīstīt enerģētikas eksportu un pelnīt, kā arī mazināt nevienlīdzību, veicināt izglītības kvalitāti un laicīgi diversificēt ekonomikas digitālo tehnoloģiju izmantošanas virzienā.
Patiesi, «Jaunais Baltijas enerģijas līcis» nav tikai atjaunīgās enerģijas tirgu jautājums – tā ir iespēja stiprināt modernu un spēcīgu Latviju, Igauniju un Lietuvu.

Paneļdiskusija notiks uz RTU skatuves «Nākotnes sala» Cēsu pils parka dīķī.

RTU skatuvi «Nākotnes sala» veido kopā ar lieldraugiem – enerģētikas uzņēmumu «Ignitis Group», Satiksmes ministriju un informācijas tehnoloģiju uzņēmumu «Adaptive» – un sadarbības partneriem – Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju, uzņēmumiem «Lemona Latvia», «Bruntor», «Compor», «BeTRITON», «Milwaukee Tool Latvia», «Printstone Innovations», «AB Clausen Latvia», «Labie Meistari», «Amata Adventures», «Supfit», «Rudys Brewing Co», RTU Latvijas Jūras akadēmiju un RTU 3D betona drukāšanas zinātnisko laboratoriju. Tā pirmo reizi festivāl vēsturē atradīsies uz ūdens – Cēsu pils parka dīķī. Skatuvi no īpaši izveidota konstruktora – dažādi savienojamām piepūšamām sijām, baļķiem un plakņu elementiem – būvē RTU Arhitektūras un dizaina institūta un RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes studenti sadarbībā ar kopinovāciju platformu «Morberga studija», jauno arhitektu klubu «Atelpa».

Pasākumu kalendārs

RTU Sabiedrisko attiecību departaments