Ekonomikas ministrs vēlas veidot sadarbību ar RTU zinātniekiem inovāciju izstrādē

23. decembris, 2016

Tuvākajos trīs gados Latvijā trūks 16 000 inženierzinātņu speciālistu, tāpēc ir jādomā, kā sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) šo deficītu mazināt, tā RTU apmeklējuma laikā ceturtdien, 22. decembrī, sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. Viņš kopā ar Ekonomikas ministrijas (EM) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) kolēģiem RTU Ķīpsalas studentu pilsētiņā bija ieradies, lai iepazītos ar universitātes zinātnieku aktuālajiem pētījumiem un pārrunātu EM un RTU sadarbību inovācijas jautājumos. Ministrs pauda gandarījumu par apmeklējuma laikā RTU laboratorijās redzēto un izteica vēlmi turpināt sarunas jau par konkrētāku sadarbību nākotnē.

Fotogalerija

RTU vadība ministru iepazīstināja ar RTU sasniegto studijās un zinātnē, kā arī ar nākotnes attīstības vīziju. A. Ašeradens savukārt izteica satraukumu par inženierzinātņu un augsto tehnoloģiju speciālistu trūkumu darba tirgū, jo «bez šiem speciālistiem mēs ekonomikā uz priekšu netiksim», un aicināja domāt, kā izglītības sistēmā integrēt pieaugušos. Savukārt RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis sarunā ar ministru aicināja Latvijas valdību vairāk naudas ieguldīt augstākajā izglītībā, jo «bez atbalsta jaunajiem zinātniekiem un bez jaunu produktu izstrādes mēs tautsaimniecības attīstības uzrāvienu nepanāksim». Viņš skaidroja, ka, ieguldot izglītībā un zinātnē, valsts sajutīs atdevi no zinātnieku pētījumu rezultātiem.

Rādot RTU zinātnes potenciālu, ekonomikas ministram bija iespēja apskatīt, kādi pētījumi notiek RTU laboratorijās un institūtos. A. Ašeradens Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un enerģētikas institūtā apskatīja RTU zinātnieku radīto unikālo līdzstrāvas elektroapgādes sistēmu, kas industriālajiem uzņēmumiem palīdzēs ietaupīt līdz 15 % elektroenerģijas, savukārt Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) Ūdens pētniecības zinātniskajā laboratorijā A. Ašeradens iepazinās ar jaunākajām ūdens attīrīšanas metodēm, bet BIF Materiālu un konstrukciju laboratorijā — ar RTU zinātnieku veidotajiem kompozītmateriāliem gaisa kuģiem un kosmosa satelītiem.

RTU Dizaina fabrikā (DF), kur studentu un zinātnieku inovatīvās idejas ar DF tehnoloģisko atbalstu pārvēršas prototipos un pēc tam — konkrētos produktos, A. Ašeradenam bija izdevība iepazīties ar DF ideju un apskatīties jaunākos inovatīvos prototipus, piemēram, hokeja robotu un līdzsvara testēšanas iekārtu.

Pēc laboratoriju apskates ministrs uzteica RTU inovāciju jomā paveikto un pauda atbalstu RTU centieniem paplašināt zinātnieku un uzņēmēju sadarbību. Lai to veicinātu, A. Ašeradens izteica vēlmi turpināt sarunas ar RTU par sadarbību nākotnē jau konkrētos projektos, kuros RTU zinātnieki varētu sniegt atbalstu valsts tautsaimniecības un ekonomikas attīstībā.

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

23. decembris, 2016 plkst. 9:10