RTU DITF maģistrants vēlas ievest bērnus programmēšanas pasaulē, kurā nav datoru

4. janvāris, 2012

«Es vēlos dabūt bērnus projām no ekrāniem un radīt alternatīvu rotaļlietu, kas viņus interesētu, būtu izglītojoša un mācītu rīkoties ar jaunajām tehnoloģijām,» laikraksta «Diena» pielikumā «Lietišķā Diena» par savu ieceri stāsta Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta (RTU DITF LDI) maģistrants, RTU Robotikas kluba biedrs un SIA «Generis» vadošais inženieris Māris Ābele.

Realitātē šī rotaļlieta varētu izskatīties dažādi, piemēram, tā var būt plīša lācītis. Ar vadīšanas kauliņu palīdzību lācītim tiek dotas komandas – iet, kāpt, braukt uz priekšu vai darīt ko citu. «Bērns sakabina šos kauliņus aiz rotaļlietas, tā tos nolasa un pēc tam izpilda. Bērns programmē rotaļlietu bez datora.» Lai īstenotu šo ideju, Māris piedalījās LTV1 raidījumā «Firmas noslēpums», kura laikā no 29 kandidātiem izraudzītas astoņas labākās biznesa idejas, kuras sacenšas par uzvaru – 10 tūkstošu latu izskatā.

Māris atzīst, ka prototipa izstrāde varētu aizņemt pusgadu, kas varētu izmaksāt aptuveni desmit tūkstošu latu. Iecerēts, ka robotizētās rotaļlietas komplektācijā būtu arī 15–20 programmēšanas kauliņi. Par savu nozīmīgāko potenciālo konkurentu nākotnē Māris uzskata «Lego», kura produkts «Mindstorms» atšķiras, jo – jāprogrammē, pieslēdzot pie datora.

Programmēšanas konstruktora radīšana ir veids, kā es gribu sasniegt savu lielo sapni. «Es vēlos izveidot inženieru biroju, kas strādātu robotikas lauciņā, veiktu izpēti un radītu jaunus produktus,» atklāj Māris. Viņaprāt, šajā birojā varētu tapt sadzīvē izmantojami roboti, kas ar laiku kļūs par jebkura cilvēka ikdienu. Šādi roboti ir, piemēram, putekļu slaucītāji pašgājēji vai roboti, kas pieņem cilvēku pasūtījumus restorānos, stāsta inženieris. «Tā ir ļoti perspektīva nozare, jo robots neslimos un neies dekrētā.»

RTU Informācijas centrs

4. janvāris, 2012 plkst. 13:17