RTU mācībspēki ievieš izglītības inovācijas

8. jūlijs
.
.
.
Foto: pixabay.com

Radot jaunu studiju pieredzi, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) mācībspēki ievieš izglītības inovācijas gan studiju saturā, mācīšanas un mācīšanās metodēs, gan vērtēšanā un atgriezeniskās saites sniegšanā, kā arī kursu dizainā. 

Inovācijas izglītībā ietver plašu pieeju, tehnoloģiju un metodoloģiju klāstu, kuru mērķis ir uzlabot mācību pieredzi un izglītības rezultātus, kā arī padarīt izglītību pieejamāku, norāda vērienīgā projekta «Augsta līmeņa digitālo prasmju apguve Latvijā augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģiju jomā» (Nr. 2.3.1.1.i.0/1/22/I/CFLA/003) īstenotāji. 

RTU mācībspēki, kuri projektā izstrādājuši un pilnveidojuši studiju moduļus un tos veidojošos kursus, uzskaita dažādus jaunievedumus, tostarp, norāda, ka ieviestas tādas mācīšanas un mācīšanās metodes kā reversā inženierija, digitālo prototipu veidošana, mācības no vienaudžu grupas, kombinētās mācību metodes un uz projektiem balstīta mācīšanās, praktiskie demonstrējumi utt. Studiju procesā tiek integrētas video lekcijas, mākslīgā intelekta risinājumi, virtuālā un papildinātā realitātē, HPC jeb augstas veiktspējas skaitļošana, dažādas mācīšanās un sadarbības platformas, piemēram H5P, «Miro», «Perusall», bet studentu snieguma novērtēšanā tiek izmantoti tiešsaistes un pašnovērtējuma testi un citi jauninājumi. Arī paši kursi veidoti tā, lai nodrošinātu maksimāli labāko studiju pieredzi – tie ir starpdisciplināri, ar pilnveidotu saturu, skaidru satura formulējumu, struktūru un instrukcijām, materiāli ir grupēti viegli uztveramā veidā, tiek piedāvāti tematu paplašinājumi utt. 

Atbalstot mācībspēkus kursu izstrādē, projektā viņiem piedāvātas gan dažādas mācības, gan sadarbība ar industrijas pārstāvjiem, pieredzes apmaiņas semināri, kuros ir iespēja novērtēt gan savu darbu, gan iedvesmoties no RTU, Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) kolēģu paveiktā. Piemēram, noslēdzot šo studiju semestri, projektā iesaistītie mācībspēki no visām trim universitātēm dalījās pirmajā pieredzē par studiju kursu pasniegšanu industrijā nodarbinātajiem un kopā meklēja risinājumus, kā šo procesu nākamajos semestros padarīt vēl efektīvāku, savukārt, izvērtējot kursu norisi studējošajiem, prezentēja un viens otram ieteica labākās mācīšanas metodes, kas izstrādātas vai aprobētas šajā semestrī. Ņemot vērā, ka HPC platformas izmantošana lielākajai daļai mācībspēku ir līdz šim nebijusi pieredze, semināros tiek apspriestas arī veiksmes un izaicinājumi, kas saistīti ar to. 
Mācībspēki arī vērtē, ka viņu pašu digitālās prasmes projekta laikā ir pieaugušas. 

Šajā semestrī RTU studenti sāka aprobēt 11 studiju kursus, kas vērsti uz digitālo prasmju apgūšanu augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģiju jomā. Trīs kursi tika piedāvāti arī industrijai. Savukārt RSU studējošajiem piedāvāja četrus studiju kursus, bet industrijai – piecus, divus no tiem divas reizes. LU piedāvāja piecus kursus tikai studējošajiem. 

Papildu tam studentiem no visām universitātēm bija iespēja arī piedalīties līdz šim nebijušā programmā «Inovatīvu digitālu risinājumu radīšana HPC izaicinājumos», lai praksē aprobētu studiju kursos jauniegūtās zināšanas un, izmantojot digitālos rīkus, ko lieto arī industrijā, un augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģijas, risinātu uzņēmumu un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas definētus izaicinājumus, kas saistīti ar lielo datu un tehnoloģiju efektīvu izmantošanu veselības aprūpes, izglītības, vides un dažādu pakalpojumu kvalitātes pilnveidošanā.

Sekmīgi apgūstot kursus, studenti un industrijas pārstāvji saņem sertifikātus, kas apliecinās augsta līmeņa digitālās prasmes. 

Projektā «Augsta līmeņa digitālo prasmju apguve Latvijā augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģiju jomā» RTU, RSU un LU izstrādā un īsteno 12 studiju moduļus augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģiju jomā. Projektu finansē ES Atveseļošanas un noturības mehānisma investīcija. Tā mērķis ir palielināt speciālistu skaitu Latvijā ar augsta līmeņa digitālām prasmēm (DigComp 7.–8. līmenis), kuri spēj lietot tehnoloģijas, lai attīstītu zināšanu un tehnoloģiju ietilpīgus jaunus produktus un pakalpojumus dažādās nozarēs, kā arī radīt augstākās izglītības, zinātnes un industrijas sinerģiju, kas veicina inovācijas ar maksimālu komercializācijas un eksporta potenciālu. 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

8. jūlijs plkst. 11:32

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi