26 000 iestājas pret finansējuma samazināšanu augstākajai izglītībai

16. oktobris, 2009

Latvijas universitātes un valsts augstskolas savākušas 26 110 studentu, mācībspēku un darbinieku parakstus pret valsts budžeta finansējuma tālāku samazinājumu augstākajai izglītībai 2010. gadā. Atklāto vēstuli un parakstus piektdien, 16. oktobrī, Ministru kabinetā iesniedza studentu pārstāvji.

16.10.2009.

RTU tika savākti 6254 studentu, mācībspēku un darbinieku paraksti.

Pirms parakstu nodošanas valdībai notika preses konference, kurāpiedalījās RTU rektors Ivars Knēts un Studentu parlamenta prezidentsArtūrs Zeps, kā arī gandrīz visu pārējo valsts dibināto universitāšu unaugstskolu pārstāvji. Bija ieradusies arī Izglītības un zinātnesministrijas pārstāve Gita Rēvalde un studentu pārstāvji.

Latvijas Universitāšu asociācija (LUA) un Latvijas Rektoru padome(LRP) kategoriski iestājas pret ieceri nākamgad augstākās izglītībasfinansējumu no valsts budžeta samazināt vēl par 31%, jo jau 2009.gadāvalsts budžeta finansējums augstākajai izglītībai tika samazinātsgandrīz uz pusi jeb 48%. Parakstītajā atklātajā vēstulē studenti,mācībspēki un darbinieki prasa valsts budžeta finansējumu universitātēmsaglabāt vismaz 2009.gada līmenī, pretējā gadījumā tiks būtiskiapdraudēta studiju kvalitāte, kā arī tālāka valsts budžeta studentuuzņemšana un sagatavošana Latvijas augstskolās.

LUA un LRP norāda, ka izeja no krīzes un sekmīga tālāka valstsattīstība var balstīties tikai uz inovācijām un ražošanas ar augstupievienoto vērtību, kam nepieciešams izglītots darbaspēks. Šā iemesladēļ daudzas Eiropas valstis, tostarp arī Latvijas kaimiņvalstis,pašlaik mērķtiecīgi palielina vai vismaz saglabā iepriekšējā līmenīaugstākās izglītības un zinātnes finansējumu. Pat krīzē vissmagākcietusī Īslande augstākās izglītības finansējumu ir uzdrošinājusiessamazināt tikai par 8,5%. Augstākās izglītības un zinātnes pārstāvjiuzskata, ka Latvijas valdības iecere nākamgad vēl samazināt augstākāsizglītības budžetu atstās graujošu iespaidu uz tālāko Latvijastautsaimniecības izaugsmi.

Apstākļos, kad finansiālas grūtības ir visiem Latvijasiedzīvotājiem, vajadzētu maksimāli palielināt valsts budžeta finansētostudiju vietu skaitu, jo studentu un viņu vecāku maksātspējakatastrofāli krītas. Tā vietā izvēloties niecīgu valsts budžetaietaupījumu uz valsts finansēto studiju vietu rēķina, valdība panāks,ka talantīgākie Latvijas jaunieši neatgriezeniski dosies studēt uzārzemēm, tādējādi Latvijas cerības uz atveseļošanos kļūs vēl niecīgākas.

«Laikā, kad Latvijas valsts atrodas sarežģītā ekonomiskā situācijā,mums daudz nopietnāk nekā jebkad ir jādomā par mūsu valstscilvēkresursu attīstību, tajā skaitā labi izglītotu praktiķu uninovatīvu jauno zinātnieku sagatavošanu. Universitātes ir gatavasuzņemties savu atbildības daļu kvalitatīvas augstākās izglītībasnodrošināšanā, bet to nav iespējams izdarīt bez vienotas sabiedrībasizpratnes un pienācīga valsts atbalsta. Tāpēc valdībai un Saeimai,pieņemot nākamā gada budžetu, ir jāizšķiras, vai augstākā izglītība unzinātne ir mūsu valsts prioritāte un vai 11 miljonu latu ietaupījums irtā vērts, lai sagrautu esošo augstākās izglītības sistēmu un apdraudētuLatvijas attīstību un konkurētspēju nākotnē,» uzsver LUApriekšsēdētājs, Latvijas Universitātes rektors prof. Mārcis Auziņš.

Kopumā savākti 26 110 paraksti, tajā skaitā Latvijas Universitātē -7695, Rīgas Tehniskajā universitātē – 6254, Latvijas Lauksaimniecībasuniversitātē – 2506, Rīgas Stradiņa universitātē – 3434, DaugavpilsUniversitātē – 1172, Liepājas Universitātē – 416. Parakstu vākšanāpiedalījās arī Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmija,Vidzemes Augstskola, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija, Bankuaugstskola, Rēzeknes Augstskola, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikasakadēmija, Ventspils Augstskola, Latvijas Kultūras akadēmija, LatvijasMākslas akadēmija, Jūras akadēmija un latviešu studenti Norvēģijā.

Preses konferences fotogalerija.

RTU Informācijas centrs