Atklās izstādi par slavenākajām Rīgas Politehnikuma personībām

4. oktobris, 2013

Trešdien, 9. oktobrī, plkst. 13 Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), Ķīpsalā, Āzenes ielā 18, ar semināru tiks atklāta izstāde, kurā apkopotas vēstures liecības un dokumenti no ievērojamāko Rīgas Politehnikuma/Rīgas Politehniskā institūta mācībspēku, absolventu un studentu personāllietām.

Izstādē ar nosaukumu «Rīgas Politehnikums. Lieta Nr. RP 1863–1896» būs apskatāma daļa Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts vēstures arhīvāesošo dokumentu un RTU Vēstures muzeja krājuma. Tās apmeklētājiem būs iespēja apskatīt vēstures liecības par Nobela prēmijas laureātiem un kandidātiem, ievērojamiem pasaules zinātniekiem un inženieriem, kuru veikums 19. un 20. gs. mijā nav zaudējis savu nozīmību vēl šodien.

Izstādi atklās RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis un Kultūras informācijas sistēmu centra direktors Armands Magone, savukārt seminārā uzstāsies Latvijas Nacionālā arhīva direktores vietniece Ingūna Slaidiņa, RTU Vēstures muzeja vadītāja Alīda Zigmunde un tehnisko zinātņu vēsturnieks, Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda doktors Jānis Klētnieks.

Izstāde tiek rīkota saistībā ar Eiropas Sadarbības dienu, atzīmējot 151. gadu kopš RTU priekšgājēja – Rīgas Politehnikuma – dibināšanas. Izstāde sakrīt ar vairākām Latvijas augstākajai izglītībai būtiskām jubilejām – 150 gadi, kopš sākās studijas Rīgas Politehnikumā, augstākāsķīmijas, būvinženieru un lauksaimniecības izglītības 150. gadadiena Latvijā, Paula Valdena 150. un Vilhelma Ostvalda 160. dzimšanas diena.

Rīgas Politehnikums (RP) bija pirmā augstākās izglītības iestāde Latvijas teritorijā un pirmā augstākās tehniskās izglītības iestāde Baltijā. RP, vēlāk pārdēvēts par Rīgas Politehnisko institūtu (RPI), bija pamatā citu Latvijas universitāšu izveidei. Uz RPI fakultāšu bāzes 1919. gadā radīta Latvijas Augstskola (no 1922. gada – Latvijas Universitāte), vēlāk arī Latvijas Lauksaimniecības universitāte.

Izstādes rīkošanā kopā ar RTU piedalās projekts «Pārrobežu E-arhīvs», koadministrē Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar Latvijas un Igaunijas nacionālajiem arhīviem un Sanktpēterburgas Informācijas un analītisko centru. Projekta rezultātā tiks izveidots virtuālais arhīvs, kurā ievietos digitalizētus arhīvu materiālus, tai skaitā 19. gs. Rīgas Politehnikuma mācībspēku, studentu un absolventu lietas.

RTU Informācijas centrs

4. oktobris, 2013 plkst. 13:22