Atklātas Goda plāksnes M. Doļivo-Dobrovoļskim un F. Canderam

28. janvāris, 2013

«Tas ir mūsu ieguldījums vēstures apzināšanā un pozitīvs solis nākotnes sapņu piepildījumā,» ar šādiem ievadvārdiem šodien Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis RTU galvenajā ēkā atklāja Goda plāksnes RTU Goda biedriem Mihailam Doļivo-Dobrovoļskim un Fridriham Canderam.

Skatīt galeriju

pieminas_plaksnu_atklasana_0015.jpg«Šogad aprit tieši 110 gadu kopš RTU piešķir Goda biedru nosaukumu,» ielūkojoties universitātes tradīciju vēsturē, svinīgajā Goda plākšņu atklāšanas pasākumā klātesošos uzrunāja arī RTU Humanitārā institūta vadošā pētniece Alīda Zigmunde. Viņa iepazīstināja ar M. Doļivo-Dobrovoļska un F. Candera biogrāfijām un devumu ne tikai RTU, bet arī visas pasaules zinātnes attīstībā.

A. Zigmundi papildināja arī RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes (EEF) dekāns profesors Oskars Krievs, RTU Aeronautikas tehnoloģiju institūta direktors profesors Aleksandrs Urbahs, kā arī tēlnieks un Goda plākšņu autors Viktors Suškēvičs.

M. Doļivo-Dobrovoļskis Rīgas Politehniskajā augstskolā studējis ķīmijas tehnoloģiju (1878–1881), taču studijas nav izdevies pabeigt. M. Doļivo-Dobrovoļskis bagātinājis elektrotehniku ar izciliem jauninājumiem, ieviesis praksē trīsfāžu maiņstrāvas izmantošanu, kas radikāli pārveidoja visu pasaules elektrotehniku. Radījis asinhronos elektrodzinējus, trīsfāžu ģeneratorus, elektromotorus un transformatorus.

Raķešbūves pionieris F. Canders pētniecības darbību sācis, studējot Rīgas Politehniskā institūta Mehānikas nodaļā, kuru ar izcilību absolvējis 1914. gadā. Studiju laikā viņš nodibinājis arī Rīgas Gaiskuģniecības un lidojumu tehnikas studentu biedrību.

RTU Informācijas centrs

28. janvāris, 2013 plkst. 16:59