Augstskolas sadarbosies ar Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju

20. marts, 2012

Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte un Latvijas Mākslas akadēmija 20. martā noslēdza vienošanos par sadarbību ar Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju. Vienošanās paredz praktiskajam kultūras pieminekļu saglabāšanas darbam veltītas pētniecības veicināšanu un studentu iesaisti kultūras mantojuma saglabāšanā.

Skatīt galeriju

ligums_vkpi_0027.jpgKatras augstākās izglītības iestādes rektors ar Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) vadītāju Juri Dambi parakstīja atsevišķu vienošanos, kas paredz palielināt zināšanu lomu kultūras mantojuma saglabāšanā.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis, parakstot vienošanos, atzina, ka RTU ir universitāte, kuras sagatavotie speciālisti un zinātnieki, meklējot ēku arhitektoniskos risinājumus, projektējot un būvējot tās, veido Latvijas kultūrvidi, kā arī darbojas daudzu ievērojamu tehnikas vēstures objektu izveidē. Tāpēc šī vienošanās, kuras mērķis ir veicināt studentu un pētnieku iesaisti kultūras mantojuma saglabāšanā, universitātei ir ļoti būtiska.

VKPAI vadītājs J. Dambis un Kultūras mantojuma politikas daļas vadītāja Baiba Mūrniece pastāstīja, ka inspekcija sadarbībai ar universitātēm šogad var atvēlēt Ls 3000 – tas paredzēts kā mērķfinansējums kultūras mantojuma un valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu izpētei. Inspekcija vēlas veidot sadarbību ne tikai ar pieredzējušiem zinātniekiem, bet arī ieinteresēt kultūras mantojuma izpētē un saglabāšanā studentus.

RTU un VKPAI jau iepriekš veiksmīgi sadarbojušās gan pētniecības darbu izstrādē, gan ekspertu darbā: inspekcijas Kultūras mantojuma zinātniskajā padomē vairākus gadus darbojas RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes profesors Dr. arch. Jānis Krastiņš un Silikātu  materiālu institūta vadošā pētniece Dr. ing. Inta Vītiņa.

Noslēdzot vienošanos par sadarbību, inspekcija un RTU apņēmušās turpināt ar kultūras mantojuma saglabāšanu saistīto nozaru zinātniskās pētniecības veicināšanu, pētījuma rezultātu izmantošanu praktiskajā kultūras pieminekļu saglabāšanas darbā, kā arī kultūras mantojuma speciālistu izglītošanu.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija ir kultūras ministra padotībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku un kontroli kultūras pieminekļu aizsardzībā, veic kultūras mantojuma apzināšanu, izpēti un pieminekļu uzskaiti. Viens no inspekcijas darba pamatprincipiem ir kvalitāte, kas balstīta uz pieredzi, zināšanām un prasmēm. Zināšanu apmaiņa ir kultūras mantojuma saglabāšanas priekšnoteikums.

RTU Informācijas centrs

20. marts, 2012 plkst. 13:04