Desmit Latvijas uzņēmējas sāk dalību starptautiskā atbalsta programmā «Empowering Women in Agrifood»

25. jūnijs
Foto: Gints Ivuškāns

Desmit Latvijas uzņēmējas uzsāk dalību «EIT Food» biznesa atbalsta programmā «Empowering Women in Agrifood» (EWA), kas vienlaikus norisinās 12 Eiropas valstīs, un Latvijā to īsteno Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrs. Programmas mērķis ir novērst dzimumu nevienlīdzību lauksaimniecības un pārtikas nozarēs, sniedzot sievietēm vispusīgu atbalstu, lai palīdzētu viņām veiksmīgi uzsākt un attīstīt ilgtspējīgu uzņēmējdarbību. «EIT Food» atbalsta Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts (EIT), kas ir neatkarīga Eiropas Savienības (ES) struktūra.

No Latvijas programmā piedalīsies uzņēmīgas sievietes no Rīgas, Jelgavas, Jūrmalas un vairākiem Latvijas novadiem, piemēram, Ventspils, Siguldas, Aizraukles, Cēsu, Rēzeknes, Jēkabpils. Rūpīgā atlasē izvēlētās dalībnieces EWA programmas atklāšanas pasākumā RTU Zinātnes un inovāciju centrā pirmo reizi tikās ar saviem mentoriem un prezentēja programmā pieteiktās biznesa idejas:

• Inese Skapste – biorafinēšanas rūpnīcas izveide, kurā kā ilgtspējīgu lauksaimniecības resursu izmantotu Baltijas jūras aļģes;
  • llze Kalniņa – ar kvalitatīvām un dabīgām sastāvdaļām bagātu enerģijas dzērienu pulveru ražošana;
  • Liega Krasovska – antioksidantu ekstraktu un bioloģiski pilnīgi noārdāma pārtikas aktīvā iepakojuma ražošana, izmantojot kartupeļu mizas un kartupeļu cieti;
  • Krista Rozenberga – ābolu šķiedrvielu pulvera ražošana; tas izgatavots no ābolu spiedpaliekām, bez konservantiem un pievienota cukura;
  • Kristīne Štikāne – «Gutopia» fermentētu augu izcelsmes produktu ražošana; alternatīva skābpiena produktiem;
  • Līga Pollaka – olbaltumvielām bagāta pārtikas produkta vai tā sastāvdaļas ražošana no Latvijas klimatiskajos apstākļos audzētām sēnēm;
  • Jūlija Vilcāne – augsnes substrātu piedevas ar bioloģiskām sastāvdaļām, kas palīdz samazināt augsnes, substrāta izkalšanu, pasargā augus no sakņu puves, kā arī būtiski samazina kaitēkļu ietekmi, veicinot augu augšanu;
  • Jolanta Smane – kazas siera, cidoniju sulas, sīrupa un sukāžu ražošana;
  • Zane Migliniece – «Botanical shaman» kombučas ražošana no Latvijā ievāktām tējām;
  • Elīna Zandere – dārzeņu dienas devai atbilstošu augu izcelsmes gatavo maltīšu ražošana.

Lai mazinātu ES pastāvošo dzimumu nevienlīdzību lauksaimniecības un pārtikas nozarē, stiprinātu sieviešu uzņēmēju pozīcijas tirgū un dotu iespēju sievietēm gūt panākumus, EWA sniedz uzņēmējām vispusīgu atbalstu, iedvesmojot viņas apzināties savu ideju un iespēju potenciālu, kā arī nodrošinot nepieciešamās zināšanas veiksmīgai un ilgtspējīgai uzņēmējdarbības attīstīšanai.

Piedaloties programmā, uzņēmējas nākamos sešus mēnešus apgūs zināšanas par uzņēmējdarbības attīstību, tā stiprinot savas uzņēmējspējas. Programmas dalībniecēm tiks nodrošināta arī piekļuve plašam partneru un kontaktu lokam, kas var sniegt būtisku atbalstu uzņēmējdarbības attīstības sākumposmā. Viņām būs pieejams arī individuāls mentoru atbalsts, kas kalpos kā nozīmīgs palīgs biznesa idejas pacelšanai nākamajā līmenī. Programmas noslēgumā, kas plānots novembrī, starptautiskā inovāciju ekosistēmas samita «Innovate 360» norises laikā, programmas dalībnieces prezentēs paveikto, cīnoties par galveno naudas balvu līdz pat 10 tūkst. eiro apmērā turpmākai biznesa idejas attīstībai.

Desmit programmas dalībnieču mentori ir SIA «Tērvete food» izpilddirektore un valdes locekle, mārketinga konsultante Evita Štrausa, SIA «Zekants» līdzīpašniece un zīmola «Pupuchi» radītāja Zanda Ozola, SIA «SpirulinaNord» līdzīpašniece Kristīne Veģere, zinātniskā jaunuzņēmuma «Alina» līdzīpašniece un zinātņietilpīgu ideju un projektu attīstītāja Solvita Kostjukova, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra klientu apkalpošanas atbalsta daļas vadītāja un biznesa apmācību trenere Terēze Riekstiņa, lauksaimniecības uzņēmumu vadītājs Mārtiņš Kaugars, produktu un biznesu attīstītājs, «Discover Cars», «Plant-I-Boost», «Printify» Lauris Grāvelis, Zaubes pagasta zemnieku saimniecība «Ozoliņi» un zīmola «Lauku tējas» saimniece Evita Lūkina, SIA «Rimi Baltic» korporatīvās atbildības un komunikācijas direktore Zanda Šadre, SIA «Baltās Naktis» pārdošanas un biznesa attīstības vadītāja Ksenija Langa.

EWA programma starptautiski tiks īstenota piekto, bet Latvijā – otro reizi. Vienlaikus tā norisinās 12 valstīs: Bulgārijā, Horvātijā, Čehijā, Grieķijā, Ungārijā, Latvijā, Lietuvā, Itālijā, Spānijā, Portugālē, Turcijā un Ukrainā, kopskaitā atbalstu sniedzot 120 sievietēm.

«EIT Food» ir pasaulē lielākā un dinamiskākā pārtikas inovāciju kopiena. Tā veicina inovācijas pārtikas nozarē, lai izveidotu nākotnei atbilstošu pārtikas sistēmu, kas ražo veselīgu un ilgtspējīgu pārtiku visiem.

Ar EIT, neatkarīgas Eiropas Savienības (ES) struktūras, atbalstu «EIT Food» kopiena iegulda projektos, organizācijās un cilvēkos, kas atbalsta kopienas mērķus veselīgas un ilgtspējīgas pārtikas sistēmas izveidē. «EIT Food» atraisa inovāciju potenciālu uzņēmumos un universitātēs, kā arī rada un paplašina lauksaimniecības pārtikas jaunuzņēmumus, lai tirgū ieviestu jaunas tehnoloģijas un produktus. Kopiena nodrošina iespējas uzņēmējiem un profesionāļiem apgūt prasmes, kas nepieciešamas pārtikas sistēmas pārveidošanai, un savas darbības centrā izvirza patērētājus, tādējādi palīdzot vairot tajos uzticību un atjaunot viņu saikni ar pārtikas izcelsmi.

«EIT Food» ir viena no deviņām inovāciju kopienām, ko izveidojis EIT. EIT dibināts 2008. gadā, lai veicinātu inovācijas un uzņēmējdarbību visā Eiropā.

Vairāk informācijas – «EIT Food» mājaslapā un sociālo mediju kanālos X, Facebook, LinkedIn, YouTube un Instagram.

Desmit Latvijas uzņēmējas uzsāk dalību starptautiskā atbalsta programmā «Empowering Women in Agrifood»

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

25. jūnijs plkst. 16:18