Augstskolas un to partneri ir gatavi sadarboties, lai attīstītu inovāciju ekosistēmu

9. jūlijs, 2013
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) organizētajā diskusijā «Inovāciju ekosistēma Latvijā un augstskolu loma tajā», pulcējoties viedokļu līderiem, dažādu jomu profesionāļiem un interesentiem, secināts, ka Latvijā vēl ir daudz jādara, lai izveidotu inovācijas veicinošu vidi.

Diskusija«Inovāciju ekosistēma Latvijā un augstskolu loma tajā», kas šī gada 4. jūlijā pulcēja vairāk nekā 80 dalībniekus, bija viens no Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju foruma laikā notikušajiem pasākumiem, un to organizēja RTU Biznesa atbalsta un attīstības centrs.

Diskusijasdalībniekiem bija iespēja piedalīties domu apmaiņā par Latvijas konkurētspēju inovāciju jomā, noskaidrot Latvijas vadošo universitāšu unpētniecības institūtu plānus pētniecības un attīstības jomā, kā arī veidot savstarpējos kontaktus, lai veiksmīgāk īstenotu jaunas iniciatīvas.

Dalībnieki ieguva nepastarpinātu informāciju no EiropasParlamenta pārstāvjiem par Eiropas Savienības plāniem attiecībā uz inovāciju veicināšanu, uzzināt vairāk par Ekonomikas ministrijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un riska kapitāla nozares spēlētāju lomu Latvijas inovāciju ekosistēmā, kā arī no pirmavota dzirdēt privātā sektora pieredzi saistībā ar inovāciju procesu uzņēmējdarbības vidē.pleif_diskusija.jpg

Pasākuma pirmajā daļā norisinājās plenērs, kurāar informāciju dalījās dažādu jomu eksperti. Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere skaidroja Eiropas plānus inovāciju atbalstam, īpašu akcentu liekot uz Latvijas iespējām programmā «Apvārsnis 2020».

LatvijasInvestīciju un attīstības aģentūras (LIAA) «StarDust» projekta vadītājsMāris Ēlerts runāja par inovāciju ekosistēmu Latvijā un LIAA realizētajām atbalsta programmām. M. Ēlerta uzstāšanās laikā tika akcentētas arī uzņēmējdarbības uzsākšanas atbalsta iniciatīvas, kuras tiešā veidā netiek finansētas no valsts budžeta: augstskolu inkubatori, «Techhub», Komercializācijas reaktors u. c.

Savukārt RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna klausītājus informēja par Latvijas zinātnieku elites iniciēto projektu BIRTI (Baltic Innovative Research and TehnologyInfrastructure) un konkrēti par vienu no trim tā īstenošanā paredzētajiem klasteriem – «Balt Smart Tech». «Balt Smart Tech» nākotnē kalpos kā tehnoloģisko inovāciju platforma, kas paredzēta tādas vides nodrošināšanai, kurā industrijas vajadzības un idejas tiek pārvērstas fiziskos konceptos vai prototipos, ko iespējams attīstīt tālāk, lai panāktu to nonākšanu tirgū.

Bet Biznesa augstskolas «Turība» valdes priekšsēdētājs Aldis Baumanis stāstīja par Sociālajām inovācijām un to ekosistēmu.pleif.png

Pēckafijas pauzes, kura tika aktīvi izmantota savstarpējo kontaktu dibināšanai, noritēja paneļdiskusija, kurā dalībnieki dalījās ar viedokļiem par to, kāpēc Latvija inovāciju jomā uzrāda pieticīgus rezultātus un kas būtu jādara, lai situāciju uzlabotu.

Paneļdiskusijāar saviem veiksmes piemēriem dalījās Latvijas Universitātes (LU) Attīstības un plānošanas departamenta vadītājs Matīss Neimanis, «IXL Center», (ASV) pētnieks Juris Baldunčiks un draugiem.lv grupas jauno projektu attīstītājs Dāvis Siksnāns.

Diskusijas turpinājumā «Imprimatur Capital Fund Management» partneris Jānis Janevics izklāstījasavu pieredzi par jaunajiem uzņēmumiem un biznesa projektiem, kuros investēta riska kapitāla nauda (tai skaitā arī valsts nauda) un par atbilstošo projektu atlasi, kuras rezultātā tika izvēlēti 13 biznesi no vairāk nekā 400 pieteikumiem. Par riska kapitāla nozari kopumā ar savu pieredzi un nākotnes skatījumu J. Janevica stāstīto papildināja Latvijasriska kapitāla asociācijas valdes loceklis Anatolijs Prohorovs.

Klausītājiembija vērtīga iespēja noklausīties Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieka Andra Liepiņa redzējumu saistībā ar pastāvošajiem izaicinājumiem tehnoloģiski ietilpīgu ideju pārvēršanā komerciālos produktos, augstskolu lomu šajā procesā un pastāvošo un plānoto valsts atbalstu inovatīvas darbības sekmēšanai. RTU un LU zinātņu prorektori Tālis Juhna un Indriķis Muižnieks (attiecīgi) klātesošajiem apliecināja universitāšu gatavību sadarboties, nevis konkurēt, minot konkrētus kopīgus projektus un jomas, pie kurām tiek strādāts plecu pie pleca.

Diskusijainoslēdzoties, tās dalībnieki apliecināja šādas sarunu platformas lietderību un pauda gatavību turpināt darbu izskanējušo ideju realizēšanā.

Paldies visiem par dalību!

RTU Biznesa atbalsta un attīstības centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

9. jūlijs, 2013 plkst. 0:00

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi