Studiju programmas «Industriālais dizains» absolventi un studenti demonstrē savu veikumu – dažādu produktu prototipus

21. jūnijs
.
.
.

Ierīce, kas palīdz uznest pa trepēm velosipēdu, origami stilā salocīts darba galds, skrituļdēļi, funkcionālas ķiveres un visdažādākie gaismas ķermeņi – šie ir daži no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības un mašīnzinību fakultātes (BMF) studiju programmas «Industriālais dizains» absolventu un 3. kursa studentu noslēguma un studiju darbiem, ko plašāka auditorija var apskatīties BMF vestibilā, Ķīpsalas ielā 6B. 

«Bakalaura darbiem bija virsuzdevums identificēt problēmu un veikt padziļinātu izpēti, lai saprastu, vai tā ir daudziem cilvēkiem aktuāla problēma, kā arī veikt produkta pašizmaksas aprēķinu, cik izmaksā vienas vienības ražošana,» uzdevumus, kas studentiem bija jārisina, veidojot produkta prototipu bakalaura darbam, ieskicē programmas «Industriālais dizains» direktors Anita Geriņa-Ancāne.  

Šogad programmu absolvē četri bakalaura grāda ieguvēji, kuri noslēguma darbos risinājuši pašu identificētās problēmas, kas aktuālas arī plašākam patērētāju lokam, vienlaikus nodrošinot prototipu funkcionalitāti, estētiskumu un ergonomiskumu, kā arī videi draudzīgu risinājumu, lai produkta dzīves cikla beigās būtu iespēja to pārstrādāt. 

Edvards Baranovs ir izstrādājis ergonomisku aprīkojumu – siksnu mehānismu –, kas palīdz velobraucējam ērti nest divriteni uz pleca. Mehānisma siksnas garums ir 1,5 metri, korpuss izgatavots no plastmasas, savukārt iekšējā konstrukcija – no tērauda. Edvards paša radīto prototipu ir pārbaudījis, uzmontējot savam velosipēdam. Papildus produktam viņš ir izstrādājis arī tā iepakojumu.

Savukārt Evelīna Kaņepe izveidojusi akustisko austiņu statīvu, kas kalpo kā ierīču centrāle, nodrošinot arī ierīču, piemēram, mobilā telefona uzlādi, kā arī bezvadu akustisko austiņu uzglabāšanu. Studente problēmu – nepieciešamību izveidot statīvu austiņu uzglabāšanai – konstatējusi attālināto sanāksmju laikā, un līdztekus statīva funkcijai piedāvā vēl citus patērētājam ikdienā nepieciešamus risinājumus priekšmetu organizēšanai darba vietā, kā arī produkta iepakojumu.

Toties Elza Zavadska prakses laikā ir identificējusi nepieciešamību pēc modulāra darbgalda ar trim fiksētām augstuma pozīcijām. Radot prototipu, studente ir iedvesmojusies no origami locīšanas stila un no oša izveidojusi kuba formas darba galdu, kas transformējams atbilstoši origami tehnikai un lietojams telpā, kur darbgaldam nav atvēlēts daudz vietas.

Bet Emma Helēna Romančuka piedāvā motocikla bagāžas kastes risinājumu kempinga un ceļošanas vajadzībām. Studente, būdama aktīva motoceļotāja, identificējusi problēmu – ierobežotu vietu bagāžai, tāpēc uzkonstruējusi bagāžas kasti ar integrētām atlokāmām sānu virsmām, kas nodrošina ērtu un stabilu vietu maltīšu gatavošanai, nenoņemot kasti no motocikla. Bagāžas kastē paredzēti nodalījumi ne tikai pārtikai, bet arī virtuves aprīkojumam. Kastes apjoms – 54 litri, izmēri aizvērtā veidā – 570x420x338 mm. Prototips mērogā 1:2 izdrukāts ar 3D printeri, bet orģinālā paredzēts no alumīnija sakausējuma, polipropilēna un nerūsējošā tērauda.   

Līdz produkta izstrādei absolventi ir nonākuši, soli pa solim veicot ceļu no idejas līdz reālam prototipam. Vispirms idejas tika izvērtētas, lietojot dažādus koncepciju vērtēšanas rīkus un izvēloties gala risinājumu. Pēc tam bija jāizstrādā ražošanas tehnoloģija un jāsagatavo rasējumi, kā arī jāveic slodžu aprēķins nepieciešamajām detaļām, lai pārliecinātos par prototipa izturību. 

Jau 28. jūnijā «Industriālā dizaina» absolventi saņems bakalaura diplomus RTU Lielajā izlaidumā. Tā kā programma ir relatīvi nesena, tad šogad būs programmas ceturtais izlaidums. A. Geriņa-Ancāne stāsta, ka absolventi dažādos uzņēmumos sāk strādāt jau prakses laikā, sniedzot savu ieguldījumu kompānijas piedāvāto produktu izstrādē, bet ir arī tādi, kuri dibina savus uzņēmumus, uzsākot privāto biznesu. 

Paralēli bakalaura darbiem auditorijai apskatei tiek piedāvāti arī 3. kursa studentu darbi – ķivere, skrituļdēlis (longboard) un gaismas objekts –, kas viņiem bija jāizstrādā šajā studiju gadā studiju kursā «Produktu maketēšana un prototipēšana». Studentiem bija jārada skrituļdēļi, ar kuriem reāli var braukt, un šī funkcija, prezentējot darbus, arī tika pārbaudīta, savukārt ķiverēm nosacījums bija gan estētisks un oriģināls vizuālais tēls, gan funkcionalitāte. Prototipi izstrādāti docenta Mārtiņa Irbes un vecākā laboranta Eduarda Protaseviča vadībā.

Studiju programma «Industriālais dizains» mērķis ir nodrošināt studējošajiem iespēju iegūt profesionālās zināšanas industriālā dizaina jomā, sniedzot teorētiskās un praktiskās zināšanas produktu un dizaina elementu projektēšanā un ražošanā. Lai varētu studēt šajā programmā, reflektantiem ir jākārto eksāmens zīmēšanā – jāuzzīmē ģeogrāfisku figūru kopums, lai parādītu savu telpisko izjūtu. Taču A. Geriņa-Ancāne akcentē, ka, gatavojoties industriālā dizaina studijām, ir ļoti svarīgi iegūt labas zināšanas STEM jomās – galvenokārt matemātikā un fizikā, jo, radot produktus, ir nepieciešams veikt gan inženieraprēķinus, gan izprast materiālu īpašības un ražošanas procesa nianses, tāpēc ar mākslinieka talantu vien nepietiek. 

 RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes studiju programmas «Industriālais dizains» absolventu un studentu darbu izstāde

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

21. jūnijs plkst. 14:06

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi