Imanta Ziedoņa fonda apbalvojumam zinātnē izvirzīts RTU pētnieks Kārlis Agris Gross

11. aprīlis, 2017
Foto no Imanta Ziedoņa fonda «Viegli» arhīva

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Neorganiskās sintēzes institūta vadošais pētnieks, RTU Biomateriālu zinātniskās pētniecības laboratorijas vadītājs Kārlis Agris Gross nominēts dzejnieka Imanta Ziedoņa fonda apbalvojumam «Laiks Ziedonim 2017» zinātnē.

2016. gadā K. A. Gross tika atzīts par RTU Gada zinātnieku. Pētniekam ir doktora grāds materiālzinātnēs. Savā pētniecības nozarē viņš strādājis 30 gadus trīs kontinentos un sapratis, cik svarīgi ir, lai izgatavotajam materiālam būtu vislabākās īpašības. Patlaban K. A. Gross vada jaunu Eiropas projektu – «Signaling Implant». Darbs notiek Neorganiskās sintēzes institūtā.

K. A. Gross dzimis Austrālijā, stažējies vairākos kontinentos, bet savu profesionālo darbību izvēlējies turpināt Latvijā. Viņam ir iespaidīgs zinātnisko publikāciju skaits – publikāciju indekss ir 29. Atbraucis uz darbu Latvijā, viņš redzēja, ka jaunajiem pētniekiem nepieciešama palīdzība zinātnisko publikāciju veidošanā, tāpēc ieviesa divus studiju kursus, lai interesentiem palīdzētu izstrādāt žurnālu rakstus atbilstoši starptautiskajām prasībām.

RTU pētnieks ir arī vairāku starptautisku zinātnes žurnālu redkolēģiju loceklis.

Apbalvojuma «Laiks Ziedonim 2017» nominācijā «Taureņu uzbrukums» K. A. Grosa konkurenti ir četri Latvijas pētnieki – Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece Sanita Reinsone, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta «Silava» vadītājs Dainis Edgars Ruņģis, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes profesore Ilze Matīse-van Houtana un Vidzemes Augstskolas rektors vēsturnieks Gatis Krūmiņš.

Balva nominācijā «Taureņu uzbrukums» tiks pasniegta zinātniekam, kurš aktīvi nodarbojas ar pētniecību kādā no nozarēm, kurā Latvijā tiek piešķirts doktora grāds.

Imanta Ziedoņa fonda apbalvojuma «Laiks Ziedonim 2017» laureāti tiks cildināti 3. maijā Latgales vēstniecībā «Gors» Rēzeknē.

Šogad žūrijas komisiju vada zinātnieks un 2014. gada apbalvojuma laureāts Vjačeslavs Kaščejevs. Žūrijas komandā ir žurnāliste Sandra Kropa, zinātnieks Gustavs Strenga, Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore Agrita Kiopa, 2015. gada laureāts Jurģis Šķilters un 2016. gada laureāts Egils Stalidzāns, bijušais Latvijas vēstnieks Rolands Lappuķe un uzņēmējs, fonda «Viegli» dibinātājs Māris Saukāns.

Apbalvojumam «Laiks Ziedonim 2017» šogad pieteikti vairāk nekā 200 pretendenti, no kuriem zinātnes nominācijā – 31.

Imanta Ziedoņa fonds «Viegli» apbalvojumu «Laiks Ziedonim» izveidoja 2014. gadā, lai iedvesmotu, novērtētu un cildinātu jaunradi, kā arī dzejniekam Imantam Ziedonim svarīgās vērtības – izcilību, degsmi, sūtību, stāju, veiksmi un savpatību, kas jau trešo gadu tiek meklētas ikviena pretendenta personībās. Tā ir iespēja ikvienam pamanīt un izcelt kādu savu novadnieku, darba devēju, kolēģi vai aktīvu jaunieti.

Arī šogad apbalvojums tiks pasniegts piecās nominācijās. Laureātus atbalsta mecenāti Boriss un Ināra Teterevi, nodrošinot katras nominācijas laureātam 3000 eiro naudas balvu.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

11. aprīlis, 2017 plkst. 10:07