«Izgudrotāju» raidījumā RTU profesors stāsta par pretvēža zāļu meklējumiem

18. aprīlis, 2017
Māris Turks. Ekrānuzņēmums

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūta direktors profesors Māris Turks jaunajā LTV raidījumā «Izgudrotāji» stāsta, kādus pētījumus universitātē veic zinātnieki ar aktīvo vielu betulīnu, ko satur bērza mizas.

M. Turks stāsta, ka betulīns, kas ir viena no pirmajām dabas vielām, kas vispār zinātnes vēsturē ir izdalīta tīrā veidā, ir galvenā bērza viela ar ārstnieciskām īpašībām. RTU pētnieki cenšas izmainīt dabīgā betulīna, kurš tīrā veidā izmantots tikai tautas medicīnā, struktūru, vielai piešķirot lielāku bioloģisko aktivitāti. Zinātnieki pēta, kā betulīnu var izmantot vēža ārstēšanā.

RTU ir sadarbības projekts ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), kurā pēta, ko šīs vielas dara ar vēža šūnām – vai tās šo vielu klātbūtnē izdzīvo vai ne. Tāpat tiekot pētītas veselās šūnas. Pētnieku galvenais uzdevums ir iegūt tādu vielu, kuras klātbūtnē veselās šūnas paliek neskartas. Kā stāsta M. Turks, jaunākie saņemtie testi liecina, ka pēc šo zāļu iedarbības mirst no 30 līdz 50 vēža šūnām un tikai viena veselā šūna. Nākamgad esot plānoti zāļu testi ar dzīvniekiem.

Profesors raidījumā stāsta, ka RTU pētnieki izvēlējušies iedarboties uz reto audzēju šūnām, jo tās ir maz pētītas un pasaulē lielajām komercfirmām neatmaksājas nodarboties, lai atrastu zāles pret šiem vēža veidiem. Pret daudzām šo audzēju formām vispār nav zāļu, teic M. Turks.

Raidījuma «Izgudrotāji» viena no vadītājām ir RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra direktore, Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta vadošā pētniece Dagnija Loča. Jaunais raidījums desmit sēriju garumā stāstīs par Latvijas gudrākajiem prātiem.

Raidījuma vadītāja D. Loča pati ir pazīstama jauna zinātniece, 2015. gadā viņa kļuva par RTU Gada jauno zinātnieci. Pētniece ir arī uzņēmuma «L’Oreal» Latvijas stipendijas «Sievietēm zinātnē» saņēmēja 2012. gadā.

LTV raidījums «Izgudrotāji» (13.04.2017.)

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

18. aprīlis, 2017 plkst. 13:18