Noteikti RTU vidusskolēnu zinātniskās pētniecības darbu konkursa uzvarētāji

12. marts, 2011

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un SIA «Skonto būve» rīkotajā vidusskolēnu zinātniskās pētniecības darbu konkursā «Nāc un studē RTU!» sīvā konkurencē uzvarēja Tukuma Raiņa ģimnāzijas komanda «Smaidiņi» – 12.b klases skolnieki Oskars Kupčs un Kristiāns Melnis, kuri skolotājas Maijas Lankas vadībā izstrādājuši pētījumu «Gaisa plūsmas ātruma izmaiņas atkarībā no vēja tuneļa formas».

Skatīt galeriju

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=JJtsZoa1Eh8}

Tukumnieku pētījums veltīts vienai no vēja enerģijas izmantošanas ierīcēm – vēja koncentratoram WindCube jeb vēja tunelim. Skolnieki izpētījuši, kā palielināt gaisa plūsmas ātrumu vēja tunelī, uzlabojot vēja vairoga formu tā, lai vēja tunelis efektīvi darbotos un būtu piemērots izmantošanai dzīvojamo ēku un biroja ēku bēniņu stāvos.

Kā atzīst uzvarētāju komanda, ideja pētīt vēja enerģiju radusies, jo vējš ir brīvi pieejams un salīdzinoši maz izmantots alternatīvās enerģijas avots. Skolēni gribējuši rast risinājumu vēja enerģijas izmantošanai vietās, kur nav iespējams izveidot lielus pastāvīgus vēja parkus. Komanda pētījuma izveidē ir ieguldījusi milzīgu darbu, pētījumu veicot arī brīvdienās un naktīs, kā arī apmeklējot RTU Transporta un mašīnzinību fakultātes laboratorijas.

jpd_2011_500px.jpgOtro vietu zinātniskās pētniecības darbu konkursā ieguva Jūrmalas Valstsģimnāzijas komanda «RFID Jūrmala» – 12. klases skolnieki Gints Zariņš, Māris Riņģis un Roberts Andžāns, kuri skolotājas Vēsmas Reinkaites vadībā izstrādājuši pētījumu «RFID (radio frequency identification) tehnoloģijas iespējas objektu atrašanās vietas noteikšanā», kurā atklājuši vairākus jaunus veidus, kā citādi iespējams izmantot vienreiz lietojamo e-talonu un kā piešķirt tam «otro dzīvi».

Trešo vietu zinātniskās pētniecības darbu konkursā ieguva Talsu Valsts ģimnāzijas komanda «Talsu māls» – 12.a klases skolnieks Valts Bidzāns un11.a klases skolnieks Elvis Brūvers, kuri skolotāja Oļģerta Gūtmaņa vadībā izstrādājuši pētījumu «Māla granulu izmantošana ar krāsvielām piesārņotā ūdens attīrīšanā», kurā izvērtējuši Lutriņu, Ugāles, Prometeja māla granulu absorbcijas spējas un izmantošanas iespējas ar krāsvielām piesārņota ūdens attīrīšanā.

Sasniedzot labus rezultātus RTU sagatavotajā rakstiskajā eksakto zinātņutestā, zinātnisko darbu konkursā un zinātniskā darba prezentācijā, tiesības ārpus konkursa studēt RTU ieguva Rīgas 6. vidusskolas 12. klases skolnieks Andris Leduskrasts un Tukuma Raiņa ģimnāzijas 12. klases skolnieki Oskars Kupčs un Kristiāns Melnis.

Kopumā RTU konkursam šogad tika iesūtīti 45 zinātniskās pētniecības darbi no visiem Latvijas novadiem. Konkursa «Nāc un studē RTU!» fināls «RTU Jauno pētnieku diena» norisinājās 12. martā Rīgā. Tajā 10 konkursa finālisti – labāko zinātnisko darbu autori no visas Latvijas – prezentēja savu pētījumu rezultātus RTU ekspertu žūrijai.

Zinātniskās pētniecības darbu konkursa finālā par uzvaru cīnījās skolēnukomandas no Irlavas vidusskolas, Jūrmalas Valsts ģimnāzijas, Lizuma vidusskolas, Rīgas 6. vidusskolas, Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas, Talsu Valsts ģimnāzijas, Tukuma Raiņa ģimnāzijas, Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas, Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikuma.

«RTU ir universitāte, kur var daudz iemācīties – būvēt pilsētas, kuģus, vilcienus, sadzīves tehniku, elektroniku u. c. Man ir liels prieks, ka šajā konkursā piedalās daudz skolēnu, kas aizraujas ar tehnisko jaunradiun interesējas par inženierzinātnēm. Es ceru, ka visi skolēni, kas piedalās RTU zinātniskās pētniecības darbu konkursā, pēc gadiem pieciem būs RTU absolventi,» atklājot konkursu, teica RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis.

Jānis Kreicburgs, SIA «Skonto būve» jaunākais projektu vadītājs, uzrunājot skolēnus, atzina: «Kā RTU Būvniecības fakultātes absolvents varu teikt, ka inženiera profesija ir un arī nākotnē būs ļoti vajadzīga.Nav taisnība, ka šobrīd Latvijā nav darba iespēju. Vēl vakar SIA «Skonto būve» darbā pieņēma divus RTU studentus bez iepriekšējas darba pieredzes. Viss ir iespējams. Vajag tikai uzstādīt augstus mērķus, studēt, pilnveidot sevi un būt mērķtiecīgiem. Inženieri ir cilvēki, kas rada ievērojamu pievienoto vērtību jebkurā tautsaimniecības nozarē. Tāpēc SIA «Skonto būve» ir lepna atbalstīt RTU vidusskolēnu zinātnisko darbu konkursu un šādā veidā popularizēt inženierzinātnes.»

Vidusskolēnu zinātniskās pētniecības darbu konkursu «Nāc un studē RTU!» organizēja RTU Starptautisko un sabiedrisko attiecību departaments sadarbībā ar fakultāšu mācībspēkiem. Konkursa ģenerālsponsors – SIA «Skonto būve».

RTU Informācijas centrs

12. marts, 2011 plkst. 18:40