Pasniegtas Pasaules gada balvas zinātnē un izglītībā 

15. oktobris, 2016
.
.
.

Ar krāšņu koncertu, klātesot Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektoram akadēmiķim Leonīdam Ribickim, kultūras ministrei Dacei Melbārdei un citām prominencēm, 14. oktobra vakarā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā izskanēja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rīkotā Pasaules kultūras padomes (World Culture Council – WCC) apbalvošanas ceremonija, kurā ASV dzīvojošais teorētiskās fizikas profesors Edvards Vitens (Edward Witten) saņēma Pasaules balvu zinātnē un Somijas Ālto universitātes profesors Kalevs Ekmans (Kalevi Ekman) – Pasaules balvu izglītībā.

Fotogalerija.

«Mēs RTU esam ļoti pateicīgi un priecīgi, ka šāda līmeņa pasākums notiek Latvijā, turklāt vēl RTU 154. dzimšanas dienā un vienā no izcilākajiem kultūras projektiem – zinību simbolā Gaismas pilī,» atklājot ceremoniju, sacīja L. Ribickis. Viņš vienīgais no Latvijas ir ievēlēts Starpdisciplinārajā komitejā, kas lemj par  WCC balvas ieguvējiem. 

2016. gadā Alberta Einšteina Pasaules zinātnes balva (2016 Albert Einstein World Award of Science) piešķirta E. Vitenam, kura veiktie pētījumi ietekmē fundamentālu izpratni par fizikālo mijiedarbību. Tie aptver divas kontrastējošas disciplīnas – matemātiku un fiziku – un paver jaunus pētījumu virzienus, kas pārsniedz zinātņu disciplīnu robežas.

«Esmu sajūsmināts, ka šodien mani pazīst tieši pēc šīs balvas, kaut arī jaunībā man bija tikai blāva nojausma, ko es nākotnē darīšu. Tas, ar ko nodarbojos patlaban, ir manu kolēģu un līdzgaitnieku izpratnes, ieguldījuma un atbalsta rezultāts. Manu aizrautību ar zinātni un matemātiku sekmē iespēja līdzdarboties nozares profesionāļiem — tas ir mans sapņu piepildījums,» balvu saņemot, sacīja E. Vitens. 

2016. gada Hose Vaskonselosa Pasaules izglītības balva (2016 José Vasconcelos World Award of Education) tika pasniegta K. Ekmanam, kurš ir dizaina fabrikas koncepta radītājs. Dizaina fabrika ir vieta, kur, pateicoties jaunākajām tehnoloģijām, prototipos pārtop zinātnieku un studentu radītās inovatīvās idejas, lai jau vēlāk konkrētu produktu formā tās komercializētu un piedāvātu patērētājiem. 

K. Ekmans balvas pasniegšanas ceremonijā pauda pārliecību, ka panākumus var sasniegt, tikai izejot no sava komforta zonas, kaut «spēja uzsākt jaunas lietas vienmēr cilvēkos raisījusi nepārliecinātību.» Tomēr profesors uzskata – «lai kāds arī būtu sapnis saistībā ar izglītību, ir jādara viss iespējamais tā īstenošanā, un mums visiem vajadzētu būt atvērtākiem pret citu idejām, nebaidoties tās aizgūt un adaptēt.»

WCC balvu pasniegšanas ceremonijā tika godināti arī deviņi RTU mācībspēki – zinātnes un kopējās izaugsmes veicinātāji: RTU Senāta priekšsēdētāja profesore Elīna Gaile-Sarkane, RTU profesors Jānis Grundspeņķis, RTU profesors Jānis Krastiņš, RTU zinātņu prorektors profesors Tālis Juhna, RTU profesors Oskars Krievs, RTU profesors Igors Tipāns, RTU profesors Kaspars Kalniņš, RTU profesors Māris Turks un RTU Dizaina fabrikas vadītājs Guntis Kuļikovskis.  

WCC balvu laureātus sveica RTU mākslinieciskie kolektīvi – vīru koris «Gaudeamus», sieviešu koris «Delta», jauktais koris «Vivere», pūtēju orķestris «SPO». Pasākuma noslēgumā kolektīvi izpildīja komponistes Selgas Mences skaņdarba «Veni, Creator Spiritus» pasaules pirmatskaņojumu. 

WCC balvas par cilvēcei nozīmīgiem sasniegumiem kultūrā, izglītībā un zinātnē piešķir kopš 1984. gada, ceremonijas norisei ik reizi izraugoties citu vietu. Iepriekš balvu pasniegšana notikusi Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā, Šveices Federālajā tehnoloģiju institūtā Cīrihē, Austrālijas Nacionālajā universitātē, Oksfordas Universitātē, Prinstonas Universitātē u.c.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

Publikācijas datums

15. oktobris, 2016 plkst. 11:08

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi