Pētnieki iepazīstinās ar paveikto nākamās paaudzes IKT sistēmu attīstībā

1. decembris, 2017
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki kopā ar citu Latvijas augstāko izglītības iestāžu un zinātnisko institūtu pētniekiem otrdien, 5. decembrī, iepazīstinās ar valsts pētījumu programmas «Kiberfizikālās sistēmas, ontoloģijas un biofotonika drošai&viedai pilsētai un sabiedrībai» (SOPHIS) nepilnos četros gados sasniegtajiem rezultātiem nākamās paaudzes IKT sistēmu attīstībā. Seminārs norisināsies plkst. 14.00 Elektronikas un datorzinātņu institūta konferenču zālē, Dzērbenes ielā 14.

Valsts pētījumu programma SOPHIS ir apjomīgs sadarbības projekts, kurā spēkus apvienojuši RTU, Elektronikas un datorzinātņu institūta, Latvijas Universitātes (LU) Matemātikas institūta un LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta zinātnieki, lai attīstītu nākamās paaudzes IKT sistēmas, sniedzot ieguldījumu tautsaimniecības transformācijā uz produktiem ar augstu pievienoto vērtību, kā arī risinātu sabiedrībai nozīmīgas problēmas, kas saistītas ar digitālās plaisas mazināšanu, veselību, transportu un sabiedrības drošumu.

No RTU SOPHIS iesaistījušās vairākas pētnieku grupas – no Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF), Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes (EEF), kā arī no Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF). Seminārā pētījumu projektu pārstāvji informēs par savu pētījumu rezultātiem.

BIF Ūdens pētniecības laboratorijas zinātniskais asistents Sandis Dejus stāstīs par pētniecības projektu, kura gaitā izstrādāta dzeramā ūdens kvalitātes tiešsaistes monitoringa sistēma. Ar tās palīdzību iespējams noteikt faktisko dzeramā ūdens kvalitāti tīklā un detektēt tās pasliktināšanās gadījumus, tādējādi sniedzot iespēju ūdensapgādes sistēmu uzturētājiem reaģēt un veikt atbilstošas darbības, lai nodrošinātu tīra un kvalitatīva ūdens piegādi patērētājiem. Šobrīd sistēma reālā mērogā tiek testēta vienā no Latvijas pilsētu ūdensapgādes tīkliem.

ETF dekāns profesors Jurģis Poriņš semināra apmeklētājus iepazīstinās ar fakultātes pētnieku izgudrojumu – viļņgarumdales blīvētā pasīvā optiskā tīkla (WDM-PON) sakaru sistēmu ar diviem atšķirīgiem intensitātes modulācijas formātiem (RZ un NRZ) un optisko kanālu izdalīšanas-pievienošanas moduli optiskās līnijas posmā, kas nodrošina risinājumu pārraides sistēmas paplašināšanai un/vai sazarošanai un jaunu abonentu vai pakalpojumu pievienošanai ar pasīviem optiskajiem elementiem bez pārejas no optiskā uz elektrisko signālu. ETF pētnieku izstrādātais risinājums ir pilnībā integrējams jau eksistējošajās optiskajās piekļuves sistēmās, kur sastopama dažādu optiskā signāla intensitātes modulācijas formātu pielietošanu datu pārraidē. Izveidotā WDM-PON sakaru sistēma uzlabotu pārraides kvalitāti un tīklu salāgošanas iespējas, kā arī nodrošinātu tīkla sazarošanas iespējamību pārraides līnijas posmā ar noteiktu pārraides kanālu izdalīšanu no kopējās optiskā signāla plūsmas viedo pilsētu vajadzībām.

DITF dekāns profesors Jānis Grundspeņķis informēs par DITF Lietišķo datorsistēmu institūta pētnieku apakšprojektā «Uz ontoloģijām balstītas tīmekļa videi pielāgotas zināšanu inženierijas tehnoloģijas» paveikto. J. Grundspeņķa vadībā izstrādātas metodes un algoritmi zināšanu automātiskai transformēšanai starp dažādām mākslīgajā intelektā un sistēmu inženierijā izmantotām formām. DITF asociētā profesora Egona Lavendeļa vadībā noris darbs pie autonomu robotizētu sistēmu apmācības, kuru mērķis ir ļaut robotiem pašiem iemācīties to, kurš robots un kādā veidā var visefektīvāk paveikt dažādus uzdevumus. Tāpat notiek pētījums par to, kā modelēt cilvēka emocijas, lai datorsistēma spētu pilnvērtīgi modelēt cilvēku. Viens no tā pielietojumiem ir tāds, ka, balstoties uz cilvēka modeļiem, datorizētā mācību sistēma spēj pielāgot mācību procesu cilvēka īpašībām un konkrētā brīža emocionālajam stāvoklim. DITF profesores Mārītes Kirikovas vadībā notiek darbs pie nepārtrauktas prasību inženierijas metodēm, iekļaujot prasību definēšanā laika dimensiju. Šī pētījuma mērķis ir panākt, lai prasību inženierijas process spētu izsekot līdzi strauji mainīgajai situācijai mūsdienu pasaulē. Savukārt DITF profesora Leonīda Novicka vadībā notiek darbs pie semantiskā tīmekļa jeb mašīnlasāma interneta. Projekta laikā izstrādāta tīmekļa portāla konfigurācijas metode, kas ir pielietota eksistējošam loģistikas portālam eLOGMAR.eu.

Pētījumu programma SOPHIS norisinās no 2014. gada 1. jūnija līdz šī gada beigām, un tās uzdevumi ir sadalīti četros projektos. Programmas izpildē Latvijas zinātnieki sasnieguši lielu apjomu starptautiski atzītu rezultātu, kas publicēti starptautiskajos zinātniskajos izdevumos, prezentēti zinātniskajās konferencēs, kā arī noslēgušies ar aprobētām un patentētām izstrādēm.

Semināra dalībniekiem lūgums iepriekš reģistrēties.

Papildu informācija par semināru un semināra programma.

Pētījumu programmas SOPHIS mājaslapa.
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

1. decembris, 2017 plkst. 10:03

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi