Plāksne apliecinās, ka RTU Dizaina centrs saņēmis Rīgas arhitektūras gada balvu

6. februāris, 2015
.
.
.

Ceturtdien, 12. februārī, plkst. 11 pie Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina centra Āzenes ielā 18 tiks atklāta plāksne, kas apliecina, ka ēka atzīta par 2014. gada labāko arhitektūras objektu Rīgā. Ēkas renovācijas projekta autori arhitekti Ģirts Valeinis, Jānis Prusaks, Kristīne Krakope, Signe Zihelmane un inženieris Artis Silmanovičs ir saņēmuši Rīgas gada balvu arhitektūrā par kompetenci un degsmi 21. gadsimta augstākās izglītības un pētniecības prasībām atbilstošas sabiedriskas būves izveidošanā.

Godalgotā ēka ir piemērota divu radošu RTU struktūrvienību — RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes (APF) un RTU Dizaina tehnoloģiju institūta — studiju un zinātniskā darba vajadzībām.

APF dekāns Uģis Bratuškins akcentē, ka ēku būtībā ir radījuši RTU absolventi — ne tikai arhitekti, bet arī būvnieki un citu specialitāšu inženieri, kas augstāko izglītību ieguvuši RTU. Līdz ar to Rīgas arhitektūras gada balva RTU Dizaina centram reizē apliecina arī RTU izglītības kvalitāti.

Ēkas koncepta radīšanā tika iesaistīti arī APF studenti, kas studentu apmaiņas projektos bija studējuši ārpus Latvijas un redzējuši līdzīgas fakultāšu ēkas citās valstīs. Studenti vēlējās, lai studiju vide būtu pieejama 24 stundas diennaktī 7 dienas nedēļā, lai ēka būtu «caurspīdīga», lai tajā būtu integrēta darbnīcu vide, kas atvieglotu komunikāciju ikdienā. Šīs studentu vēlmes arhitekti arī veiksmīgi īstenojuši, atzīst gan paši ēkas iemītnieki, gan žūrijas komisija, kurā strādāja pārstāvji no Latvijas Arhitektu savienības, Latvijas Būvinženieru savienības un Latvijas Ilgtspējīgas būvniecības padomes.

«Ēkai ir labs plānojums un telpiskā organizācija, kuras pamatā ir gaismas ātrijs, kas rada vizuālas kontroles iespēju pēc «panaopticum» principa, un vienlaikus ļauj ikdienā labi pārredzēt notiekošo visā ēkā. Inteliģenti ir izveidota bibliotēka puspagrabā un kokapstrādes darbnīca. Taču ēkas kvalitātes atklājas tieši lielajās auditorijās un zīmēšanas telpā ar āra terasi,» saka konkursa žūrijas pārstāvis no Latvijas Arhitektu savienības Oskars Redbergs.  

Savukārt Mārtiņš Žvīgurs no Latvijas Ilgtspējīgas būvniecības padomes, vērtējot ēku no ilgtspējības viedokļa, uzteic arhitektu vispusīgās zināšanas un spēju izmantot vairākus ilgtspējības pamatprincipus vienkopus. Piemēram, iespēju robežās ēkas pozicionēšana pret debespusēm, daļēja vecās celtnes konstrukciju izmantošana, ventilējamo fasāžu un ārējā apēnojuma elementu iekļaušana telpu pārkaršanas un dzesēšanas jaudas pieprasījuma samazināšanai, vietējo materiālu lietošana, nepieciešamās dienasgaismas nodrošināšana, centralizētās vadības sistēmas ieviešana, tā nodrošinot efektīvu inženierkomunikāciju izmantošanu un ļaujot optimizēt ekspluatācijas izmaksas.

Rīgas arhitektūras sasniegumu skati organizē Rīgas pilsētas arhitekta birojs sadarbībā ar Rīgas domes struktūrvienībām un partneriem. Konkrētajam konkursam pieteikt drīkstēja tikai 2013. gadā ekspluatācijā nodotos objektus, un šogad konkursam sākotnēji tika pieteiktas vairāk nekā 70 jaunbūves.

RTU Komunikācijas nodaļa

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

6. februāris, 2015 plkst. 13:55

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi