Profesors Jānis Rozenkrons saņēmis LZA un AS «Latvenergo» «Gada balvu»

16. decembris, 2016
Profesors Jānis Rozenkrons. Foto no AS «Latvenergo» arhīva

Fotogalerija

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes (EEF) Elektroapgādes katedras profesoram Dr. sc. ing. Jānim Rozenkronam pasniegta Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) un AS «Latvenergo» «Gada balva» – 2016. gada Alfrēda Vītola vārdbalva par izcilu devumu enerģētikā, bet 17 RTU studenti saņēmuši uzņēmuma rīkotā studiju noslēguma darbu konkursa balvas.

J. Rozenkrons vadījis vairāk nekā 20 Latvijas energosistēmai nozīmīgu pētniecības projektu, viņš ir vairāk nekā 130 publikāciju un triju grāmatu autors. 2004. gadā par darbu kopu «Neitrāļu darba režīmu un zemesslēgumu izpēte vidsprieguma sadales tīklos» profesors saņēma LZA un AS «Latvenergo» «Gada balvu» par nozīmīgiem lietišķiem pētījumiem enerģētikā.

«Gada balvu» par panākumiem enerģētikā saņēma RTU jaunie zinātnieki – RTU EEF Enerģētikas institūta pētnieks Dr. sc. ing. Jevgeņijs Kozadajevs (viņa promocijas darbs – «Jaudas transformatoru aizsardzība no starpvijumu bojājumiem») un Dr. sc. ing. Laila Zemīte no EEF Enerģētikas institūta Elektroapgādes katedras (viņas promocijas darbs – «Elektrosadales tīklu drošuma aprēķina metodes un to realizācija»).

«Gada balvu» izsludina LZA kopā ar AS «Latvenergo», un tās mērķis ir motivēt Latvijas zinātniekus veikt pētījumus, īpaši lietišķos, enerģētikas attīstības veicināšanai un inovāciju vides veidošanai. Konkursa uzvarētājiem tiek piešķirtas balvas trīs nominācijās – profesora Alfrēda Vītola vārdbalva par izcilu devumu enerģētikā, divas balvas par nozīmīgu devumu enerģētikā un piecas balvas par panākumiem enerģētikā jaunajiem zinātniekiem (vecumā līdz 40 gadiem). Gada balva šogad tiek pasniegta 18. reizi.

17 RTU studentiem piešķirtas AS «Latvenergo» 2016. gada studiju noslēguma darbu konkursa balvas. Balvas par labākajiem bakalaura darbiem saņēma pieci EEF studenti – Roberts Otaņķis par darbu «Ģeotermālās enerģijas izmantošanas iespējas elektroenerģijas ražošanā Latvijā», Raimonds Soloha par darbu «Inovatīvas saules siltumenerģijas sistēmas centralizētās siltumapgādes sistēmā», Lāsma Černovska par darbu «Siltumenerģijas gala lietotāja energoefektivitātes ietekme uz centralizētu siltumapgādes sistēmu», Vladislavs Kopolovecs par darbu «Lokālās centrālapkures sistēmas karstā ūdens spiediena regulēšanas procesa automatizācija» un Roberts Šantars par darbu «Elektroenerģijas no atjaunīgiem energoresursiem ražošana un integrēšana lokālos mikrotīklos».

Par labākajiem inženierprojektiem atzīti: Uģa Šņigirova darbs «Transformatora apakšstacijas T-1070 zonas elektrotīkla rekonstrukcija Kocēnu novadā», Miķeļa Pušilova darbs «Rūpnīcas «VESTO TECHNOLOGY» elektroapgāde Saldū» un Dzintara Sprūģa darbs «20/0.4 kV apakšstacijas TP-8273 zonas elektroapgādes rekonstrukcija Zantes pagastā, Kandavas novadā». Visi šīs kategorijas apbalvojumu laureāti ir EEF studenti.

Apbalvojumus par labākajiem maģistra darbiem saņēma četri RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes (MTAF) studenti: Artjoms Skripko par darbu «Siltumapmaiņas intensifikācija ar ultraskaņu», Antons Kolmičkovs par darbu «Elektriskā lauka ietekme uz koksnes biomasas gazifikācijas un degšanas procesiem», Žanete Mertena par darbu «Metodika siltumtīklu energoefektivitātes analīzei», Mārcis Smalkais par darbu «Sadzīves atkritumu efektīva izmantošana koģenerācijas stacijās» un pieci EEF studenti – Reinis Grūnvalds par darbu «Dispersijas analīze OPGW pārraides līnijās», Kristiāns Melnis par darbu «Mācību materiāls: vēja iekārtu modelēšana un emulēšana», Jevgēnijs Stegura par darbu «LED mirdzdiožu gaismekļa pakāpienveida regulējamā elektroniskā balasta izstrāde un analīze», Kārlis Zālītis par darbu «Gaismas dizaina efektīva un optimāla modelēšana no energoefektivitātes viedokļa» un Mārtiņš Bogdanovs par darbu «Lifta piedziņas un vadības stenda enerģētisko parametru izpēte un laboratorijas metodiskā materiāla sagatavošana lekciju kursam».

Konkurss par labākajiem augstākās izglītības studiju noslēguma darbiem «Latvenergo» koncerna darbības virzieniem aktuālajās jomā šogad norisinājās jau devīto gadu. Konkursam var iesniegt darbus četrās kategorijās – labākie kvalifikācijas, bakalaura un maģistra darbi un labākie inženierprojekti. Konkursam iesniedzamo darbu vērtējums nedrīkst būt zemāks par 9 ballēm. Konkursa uzvarētāji saņem atzinības rakstus un 120–150 eiro naudas balvas.

Apbalvojumu svinīgā pasniegšana notika 15. decembrī. «Gada balvas» laureātus un studiju noslēguma darbu konkursa uzvarētājus sveica AS «Latvenergo» galvenais izpilddirektors Dr. sc. ing. Āris Žīgurs un LZA prezidents Dr. habil. art. Ojārs Spārītis.

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

16. decembris, 2016 plkst. 15:31