Rīgas Tehniskās universitātes asociētam profesoram piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis

24. maijs, 2010

Ar Latvijas republikas Ordeņu kapitula 2010. gada 24. marta lēmumu Triju Zvaigžņu ordenis par īpašiem nopelniem Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanā piešķirts Latvijas Tautas frontes atbalstītajam Tautas deputātam (1989–1991), Rīgas Tehniskās universitātes asoc. profesoram Dr. oec. Jānim Vanagam.

24.05.2010.

Sveicam Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku J. Vanagu!

Triju Zvaigžņu ordenis ar devīzi «Per aspera ad astra» («Caur ciešanām uz zvaigznēm») dibināts 1924. gada 25. martā par piemiņu Latvijas valsts dzimšanai 1918. gada 18. novembrī.

Okupācija un Otrais pasaules karš ilgāk nekā uz 50 gadiem pārtrauca šā ordeņa pastāvēšanu. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, Triju Zvaigžņu ordeni atjaunoja 1994. gada 25. oktobrī.

Ordeni piešķir par nopelniem Tēvijas labā, kas var izpausties valsts, pašvaldību, sabiedriskajā, kultūras un saimnieciskajā darbā. Ar ordeni var apbalvot arī obligātā dienesta karavīrus un citu valstu pilsoņus. Par nopelniem uzskatāma ilgstoša, priekšzīmīga un panākumiem bagāta darbība, kā arī atsevišķi izcili darbi Latvijas neatkarības atjaunošanas vai valsts tālākās nostiprināšanas un veidošanas laikā.

Triju Zvaigžņu ordeņa metu autors ir latviešu mākslinieks Gustavs Šķilters. Triju Zvaigžņu ordeņi top Lietuvas monētu kaltuvē, ordeņu lentītes jeb muarē tiek pasūtītas no Dānijas. No agrākajiem tagadējie ordeņi atšķiras vienīgi ar to, ka tagad uz tiem ir atjaunošanas datums un tekstā nomainīts šrifts.

Ordenim ir piecas šķiras. Persona, kura apbalvota ar I šķiras ordeni, tiek saukta par lielkrusta komandieri, ar II šķiras ordeni – par lielvirsnieku, ar III šķiras ordeni – par komandieri, ar IV šķiras ordeni – par virsnieku un ar V šķiras ordeni – par kavalieri.

24. maijs, 2010 plkst. 10:30