RTU atbalsta mākslas augstskolu protesta akciju

28. februāris, 2011

28.02.2011.{RTUSOCICONS}

Iepazīstoties ar masu medijos publicēto informāciju par 22. februārī Latvijas Republikas Ministru kabineta slēgtajā sēdes daļā pieņemto lēmumu par valsts apmaksāto studiju vietu skaita augstskolās samazināšanu – no Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta par 600 000latiem, no Kultūras ministrijas budžeta – par 400 000 latiem, kas tiek plānots no 2011. gada 1. septembra, RTU vadība konstatē, ka budžeta konsolidācija jau atkārtoti notiek uz valsts attīstībai svarīgākās jomas– izglītības – rēķina.

Lēmums samazināt valsts apmaksāto studiju vietu skaitu rada uztraukumu –tas ievērojami samazinās Latvijas jaunās paaudzes studiju iespējas, kā arī sekmēs Latvijas jauniešu došanos studēt uz ārvalstīm.

Valsts apmaksāto studiju vietu samazināšana Latvijas augstskolās nozīmē valsts atbalsta samazināšanu nabadzīgākajiem valsts iedzīvotājiem. Līdz ar to samazināsies studiju pieejamība, un valdība palielinās Latvijas risku zaudēt talantīgus cilvēkus, kam nav pietiekams materiālais nodrošinājums, lai segtu studiju izdevumus.

RTU atgādina, ka Latvijas iedzīvotāju intelektuālais potenciāls un profesionālā kvalifikācija ir viens no valsts svarīgākajiem ekonomiskajiem resursiem. Izglītība ir visizdevīgākā investīcija valsts nākotnē, un tā ir visas Latvijas sabiedrības atbildība un bagātība.

Lai augstākā izglītība nekļūtu par greznību, kas pieejama tikai izredzētajiem, un Latvija nenonāktu pretrunā ar Boloņas procesa nosacījumiem, kas nosaka, ka viens no izglītības kvalitātes kritērijiem ir arī tās spēja nodrošināt ikviena cilvēka personisko attīstību un pašrealizāciju, RTU aicina valdību pieņemt lēmumus, vadoties no galvenā mērķa – studiju pieejamības un kvalitātes nodrošināšana valstij nozīmīgās studiju programmās.

RTU jau iepriekš ir paudusi, ka atbalsta pozitīvas pārmaiņas augstākajā izglītībā un zinātnē, taču vienlaikus kategoriski iestājas pret nepārdomātu ideju realizāciju augstākās izglītības jomā.

RTU Informācijas centrs

28. februāris, 2011 plkst. 17:23