RTU: jāizveido efektīvs mehānisms augstākās izglītības eksporta veicināšanai

29. maijs, 2010

Pēc incidenta ar Kamerūnas jauniešiem, kuri vēlējās studēt Latvijā, bija jau uzņemti Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), taču saņēma Latvijas vīzu atteikumu no Latvijas vēstniecības Maskavā, RTU vērš sabiedrības uzmanību un aicina atbildīgās institūcijas sadarboties efektīva mehānisma izveidei, kas veicinātu Latvijas augstākās izglītības eksportu.

29.05.2010.

Sakarā ar LR Ārlietu ministrijas paziņojumu (ziņu aģentūra LETA 26.05.2010. «ĀM: Vīzas studēt gribošiem Kamerūnas iedzīvotājiem atteiktas pamatoti») attiecībā uz Kamerūnas studentiem, kuri pretendēja uz studijām RTU, RTU vēlas paskaidrot, ka paziņojumā minētie Kamerūnas studenti bija tiesīgi pretendēt uz studijām RTU, jo viņu izglītības dokumenti saskaņā ar Akadēmiskās informācijas centra atzinumu bija atbilstoši, lai sāktu studijas Latvijā. Izglītības dokumenti bija attiecīgi legalizēti Kamerūnas un Latvijas konsulārajās iestādēs.

RTU ir iebildumi pret Lavtijas vēstniecības Maskavā konsulāro darbiniekurīcību attiecībā uz minētajiem Kamerūnas pilsoņiem. Pēc RTU rīcībā esošās informācijas, sešiem no deviņiem Kamerūnas pilsoņiem vīzu intervijas netika veiktas, lai gan vīzu intervija, kā to vairākkārt ir uzsvērušas Latvijas konsulārās amatpersonas, ir viena no būtiskākajām procedūrām, lai tiktu pieņemts lēmums par vīzas piešķiršanu vai noraidījumu. Tāpat Kamerūnas studenti netika informēti par vīzas atteikuma faktu, jo, pēc jauniešu sniegtās informācijas, studentiem pases neizsniedza vēstniecības konsulārais darbinieks, bet gan vēstniecības apsargs, kurš nerunāja angliski.

Komentēt vīzas atteikuma faktu nav RTU kompetencē, taču RTU vērš uzmanību uz Latvijas konsulāro dienestu darbu un aicina konsulāro dienestu darbiniekus ievērot Eiropas Savienības vispārpieņemtās normas vīzu jautājumu izskatīšanā.

RTU Ārzemju studentu departamenta direktors Igors Tipāns atzīst, ka, neraugoties uz aktīvajām diskusijām par Latvijas augstākās izglītības eksporta nepieciešamību, Latvijā nav radīts normāls mehānisms, lai to valstu studenti, kurās nav Latvijas pārstāvniecību, varētu iebraukt Latvijā un sākt studijas. «Sadarbojoties LR Ārlietu ministrijai, Iekšlietu ministrijai, Izglītības un zinātnes ministrijai un ieinteresētajām augstskolām, šāds mehānisms ir nekavējoties jārada,» atzīst I. Tipāns.

Jau ziņots, ka Kamerūnas iedzīvotāji dokumentus inženierzinātņu studijāmRTU sākuši kārtot pirms astoņiem mēnešiem. Kad jaunieši saņēma RTU apliecinājumu par uzņemšanu augstskolā, kā arī Latvijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes atļauju iebraukt un uzturēties valstī, kamerūnieši devās uz Latvijas vēstniecību Maskavā, lai saņemtu vīzas iebraukšanai Latvijā. Tomēr vīzas jauniešiem netika izsniegtas, kā arī netika sniegti paskaidrojumi par vīzu atteikumu.

RTU Informācijas centrs

29. maijs, 2010 plkst. 11:08