RTU kļūs par modernāko inženierzinātņu studiju centru Baltijas reģionā

29. marts, 2011

RTU – vienīgā daudznozaru tehniskā universitāte Latvijā, šodien notikušajā preses konferencē prezentēja vērienīgā projekta «RTU – Pilsēta pilsētā» kompleksa vizualizācijas un ilgtermiņa stratēģiskos mērķus. Tos īstenojot, tiks izveidots Baltijas reģionā modernākais inženierzinātņu studiju centrs, kas papildinās Rīgas pilsētvides zīmolu un palielinās RTU un Rīgas starptautisko konkurētspēju.

Skatīt preses konferences galeriju

Projekta vizualizācija.

pilseta_pilseetaa_500px.jpgPasaules prakse rāda, ka vislabākos rezultātus sasniedz tās universitātes, kam ir vienots akadēmiskais un zinātniskais komplekss, kurā ietilpst gan studiju un pētniecības telpas, gan dienesta viesnīcas studentiem, gan sporta un atpūtas centrs. Atbalstot strukturālas izmaiņas augstākās izglītības sistēmā un īstenojot projektu «RTU – Pilsēta pilsētā», RTU ir gatava kļūt par lielāko inženierzinātņu un tehnoloģiju studiju un pētniecības kompleksu Latvijā.

Kā skaidro RTU rektors un akadēmiķis Leonīds Ribickis: «Viens no būtiskākajiem šķēršļiem nepieciešamajā universitātes attīstībā ir saistīts ar tās struktūrvienību izvietojumu dažādās Rīgas pilsētas daļās. Ēkas, kas celtas pagājušā gadsimta sešdesmitajos, septiņdesmitajos gados ir nolietojušās un sen vairs neatbilst mūsdienu studiju un zinātniskā darba prasībām. Īstenojot «RTU – Pilsēta pilsētā» projektu, mēs varēsim piedāvāt konkurētspējīgu studiju vidi, un modernu pētniecības infrastruktūru.»

Ar ERAF un valsts piešķirto finansējumu – kopumā 19 879 035 LVL – RTU darbu pie pirmā etapa būvniecības uzsāks jau šopavasar. Kompleksā Ķīpsalā vienuviet atradīsies Arhitektūras un pilsētplānošanas, Būvniecības, Elektronikas un telekomunikāciju, Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas, Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes, kā arī Zinātniskā bibliotēka, veidojot spēcīgu inženierzinātņu studiju centra kodolu.

Komentējot nostāju attiecībā uz esošajām ēkām, kas atrodas RTU valdījumāL. Ribickis atzina: «Ceram uz to, ka likumdošana tiks sakārtota par labu augstākās izglītības iestādēm un ēkas, kuras RTU atbrīvos, pārvācoties uz Ķīpsalu, ar laiku tiks nodotas RTU īpašumā. Izmantojot šos īpašumus, RTU iegūtu papildu finanšu līdzekļus, ko ieguldīt Ķīpsalasstudentu pilsētiņas attīstībā. Šādu modeli ir sekmīgi īstenojusi Igaunijas valdība, un tas jau vairākus gadus ļauj ļoti veiksmīgi attīstīties Tallinas Tehnoloģiju universitātei.»

RTU kompleksa ēku vizualizācijas izstrādājuši arhitekti Ģirts Valeinis un Uģis Šēnbergs no SIA «Valeinis un Stepe» un personu apvienības SIA «Uģis Šēnbergs, arhitekts» un SIA «Constructus». «Mūsu koncepcija, veidojot ēku jaunos veidolus, balstījās uz vēlmi saglabāt tās arhitektoniskās iezīmes, kas atspoguļo laikmetu, kad ēkas celtas, vienlaikus piešķirot tām aktuālus un laikmetīgus tēlus,» stāsta arhitekts Ģirts Valeinis.

«Izstrādājot konceptu Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes arhitektoniskajam tēlam, iedvesmu smēlāmies no ķīmijai raksturīgiem simboliem: Mendeļejeva tabulas zīmēm – cipariem, burtiem, kas veidos interesantus ornamentu un krāsu salikumus. Fasādes daudzkrāsainie elementi optiski sajauksies dažādās, neatkātojamās krāsu kombinācijās unsimbolizēs ķīmiskos savienojumus,» norāda arhitekts Uģis Šēnbergs.

«RTU – Pilsēta pilsētā» projekta galvenais mērķis ir augstākās tehniskāsizglītības kvalitātes uzlabošana un plašāka potenciālo studentu piesaiste gan no Latvijas, gan citām pasaules valstīm. Turklāt jaunais kompleksu būs pieejams arī studentiem ar funkcionāliem traucējumiem. Šobrīd tehnoloģiskie virzieni Latvijā ir pārstāvēti tikai 15% augstskolu, salīdzinājumam – Lietuvā tehnoloģisko universitāšu proporcija ir 30%, Igaunijā – 40%, Zviedrijā – 38%, Šveicē – 55%, betSomijā – 63%.

«Īstenojot projektu «RTU – Pilsēta pilsētā», RTU Ķīpsalā radīs jaunu, sabiedrībai atvērtu pilsētu, kur koncentrēsies ne vien universitātes studiju un pētniecības darbam nepieciešamā infrastruktūra, bet tiks izveidots arī plašs kultūras un sporta centrs. Izveidojot atbilstošu infrastruktūru un atvērtu publisko telpu, tur rīdzinieki un Rīgas viesi varēs baudīt gan kultūras un sporta pasākumus, gan arī pievērsties tehniskajai jaunradei,» minēja L.Ribickis.

Projekta «RTU – Pilsēta pilsētā» pirmo posmu universitāte īstenos ar valsts un Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Projekta kopējāsizmaksas: 19 879 035 LVL, tai skaitā: ERAF finansējums (85%) – 16 897 179 LVL; Valsts budžeta finansējums (7.17%) – 1 425325 LVL; RTU līdzfinansējums (7.83%) – 1 556 531 LVL.

«RTU – Pilsēta pilsētā» projekta sabiedrisko attiecību koordinatore
Una Ahuna-Ozola,