RTU notiks izcilu ķīmiķu piemiņas pasākumi

14. septembris, 2010

Pirmdien, 4. oktobrī, plkst. 14 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē, Rīgā, Āzenes ielā 14/24, 271. auditorijā norisināsies izcilajiem ķīmiķiem Emīlijai Gudriniecei un Alfrēdam Ieviņam veltīti piemiņas lasījumi.

14.09.2010.

Pasākuma afišu skatīt šeit.

Uzrunu piemiņas pasākuma dalībniekiem teiks RTU Bioloģiski aktīvo savienojumu ķīmijas tehnoloģijas katedras vadītāja profesore Māra Jure. E. Gudrinieces 90. jubilejai veltītu priekšlasījumu «Emīlija Gudriniece un viņas laiks» lasīs akadēmiķis Jānis Stradiņš. Par jaunākajām tendencēm ķīmijas apmācībā Latvijas skolās stāstīs Rīgas 3. ģimnāzijas ķīmijas skolotāja, Emīlijas Gudrinieces balvas gada labākajam ķīmijas skolotājam 2009. gada laureāte Evi Kūriņa.

Piemiņas pasākuma dalībnieki apmeklēs RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes bibliotēkā iekārtotu profesores E. Gudrinieces 90. jubilejai veltīto stendu un viņas pūču kolekciju.

Pirms piemiņas pasākuma plkst. 12 paredzēts E. Gudrinieces un A. Ieviņa atdusas vietas apmeklējums Meža kapos.

E. Gudrinieces un A. Ieviņa piemiņas pasākumu organizē RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte, RTU Neorganiskās ķīmijas institūts, LZA Ķīmijas, bioloģijas un medicīnas zinātņu nodaļa, Latvijas Ķīmijas vēstures muzejs.

Emīlija Gudriniece (1920–2004) bija LZA akadēmiķe, RTU profesore – izcila ķīmiķe un augstskolu pedagoģe, RTU (RPI) Organiskās sintēzes un biotehnoloģijas katedras dibinātāja un ilggadēja vadītāja (1963–1989). E. Gudrinieces zinātniskais darbs veltīts heterociklu sintēzei, to bioloģiskās aktivitātes pētījumiem, arī augu eļļu praktiskās izmantošanas iespējām biodīzeļdegvielas ražošanā.

Alfrēds Ieviņš (1897–1975) bija LZA akadēmiķis, izcils latviešu ķīmiķis, viens no kristāliskā režģa parametru rentgenogrāfiskās metodes autoriem (1935) un RTU Neorganiskās ķīmijas institūta dibinātājiem.

Ik gadu Latvijas Zinātņu akadēmija piešķir Emīlijas Gudrinieces balvu ķīmijā un ķīmijas tehnoloģijā jaunajiem zinātniekiem par attiecīgajā kalendāra gadā aizstāvētu maģistra darbu vai inženierprojektu bioloģiski aktīvo savienojumu, dabasvielu un atjaunojamo enerģētisko resursu ķīmijas tehnoloģijas jomā. Darbus (ar norādi – LZA jauno zinātnieku E. Gudrinieces balvu konkursam) vēl var iesniegt LZA Zinātniskajā sekretariātā, Akadēmijas laukumā 1, 2. stāvā, 231.istabā, Rīga, LV-1524 vai attiecīgo zinātņu nodaļās (tālruņi uzziņām 67223931, 67223633, 67220725, 67225889) līdz 2010. gada 30. septembrim.

RTU Informācijas centrs

14. septembris, 2010 plkst. 14:30