RTU pētnieki veikuši vērienīgus Rīgas dzeramā ūdens pētījumus

12. aprīlis, 2010
.
.
.

Starptautisku projektu ietvaros Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības fakultātes Ūdens tehnoloģijas un inženierijas katedras pētnieki sadarbībā ar SIA «Rīgas ūdens» veikuši apjomīgus Rīgas dzeramā ūdens pētījumus, kuru laikā ūdens kvalitāte pārbaudīta ar jaunām, efektīvām metodēm un konstatēts, ka Rīgas ūdens kvalitāte ir labāka nekā daudzviet citur Eiropā. 

12.04.2010.

Vairāku starptautisko pētniecības projektu laikā RTU zinātnieki ar jaunām tehnoloģijām – bioplēves sensoriem, molekulārajām zondēm un pat eksperimentālā kārtā uzstādītu akvāriju, kurā kā ūdens kvalitātes indikatori izmantotas dzīvas zivis – ir veikuši Rīgas dzeramā ūdens pētījumus, kuru laikā secināts, ka krāna ūdenim Rīgā ir augsta kvalitāte.

Kopš 2002. gada RTU ir veikti Rīgas ūdens duļķainības testi, īstenoti pasākumi ūdensapgādes sistēmas cauruļu korozijas un nogulumu veidošanās vietu prognozēšanai un novēršanai,  pārbaudīta un analizēta ūdens mikrobioloģiskā kvalitāte u. c. Īstenojot šos pasākumus, RTU zinātnieki ir ieguvuši būtisku informāciju par Rīgas dzeramā ūdens kvalitāti, kas nodoti SIA «Rīgas ūdens» rīcībā, kā arī ir veikti jauni, pasaules zinātnieku aprindās augsti novērtēti atklājumi dzeramā ūdens pētniecībasjomā.

RTU zinātnieki Ūdens tehnoloģijas un inženierijas katedras profesora Tāļa Juhnas vadībā nākuši klajā ar atklājumu, ka līdzšinējie dzeramā ūdens testi nav pietiekami efektīvi un ka mehānisms, kā patogēnās baktērijas nonāk un izplatās ūdensapgādes sistēmā, ir citāds, nekā dzeramā ūdens pētnieki visā pasaulē domājuši pēdējos simts gadus. Šis atklājums, ko pamanījuši un novērtējuši arī citu valstu zinātnieki, iespējams, izskaidro atsevišķus saslimšanas gadījumus pasaulē no dzeramāūdens, kad piesārņojuma izraisītājs ūdenī šķietami nav ticis konstatēts.

Lai noteiktu dzeramā ūdens tīrību, kā viens no indikatoriem tiek izmantota zarnu nūjiņa Escherichia coli. Šīs baktērijas klātbūtneūdenī liecina par iespēju, ka ūdens var saturēt infekcijas slimību izraisītājus. RTU zinātnieku grupa, izmantojot inovatīvas tehnoloģijas, konstatējusi, ka zarnu nūjiņas uzkrājas baktēriju kolonijās – bioplēvēs –uz ūdensvada cauruļu sieniņām nekultivējamā formā. Tādēļ barotnēs zarnunūjiņa pārbaužu laikā netiek konstatēta. Šobrīd RTU zinātnieki turpina pētījumus, lai noskaidrotu, kādos gadījumos ūdenī konstatētā zarnu nūjiņas nekultivējamā forma ir kaitīga.

Rīgas ūdens pētījumus un atklājumus RTU zinātnieki ir veikuši starptautisko projektu «SAFER» (Surveillance and Control of Microbiological Stability in Drinking Water Distribution Networks) un «TECHNEAU» (Technology Enabled Universal Access to Safe Water) ietvaros.

«TECHNEAU» projekts, kurš nupat noslēdzies, aptvēra ūdensapgādes sistēmas Latvijā, Vācijā, Francijā, Lielbritānijā, Norvēģijā, Zviedrijā,Portugālē un citur. Projektā kopumā piedalījās 30 partneri – zinātniekugrupas, ūdensapgādes uzņēmumi un tehnoloģiju ražotāji – no visas pasaules. Raksturojot pētniecības projektu mērķi, T. Juhna atzīst: «Galvenais «TECHNEAU» mērķis ir ūdensapgādes uzņēmumiem iedot jaunus, efektīvākus, praktiski izmantojamus «rīkus», lai tie varētu labāk ekspluatēt savu sistēmu.»

Lai iepazītos ar RTU zinātnieku atklājumiem, SIA «Rīgas ūdens» darbu, Rīgas ūdensapgādes sistēmu un tās uzlabojumiem, starptautiskie projekta «TECHNEAU»partneri regulāri ierodas Rīgā: pēdējo semināru RTU sadarbībā ar SIA «Rīgas ūdens» Rīgā organizēja 2009. gada nogalē. Seminārā Rīgas ūdensapgādes problēmas un to risinājuma variantus apsprieda 11 valstu pārstāvji.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

12. aprīlis, 2010 plkst. 14:20

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi