RTU pētnieks Kārlis Agris Gross kļūst par balvas «Laiks Ziedonim» laureātu

8. maijs, 2017
Kārlis Agris Gross saņem balvu. Foto – Margarita Germane

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Neorganiskās ķīmijas institūta vadošais pētnieks, Biomateriālu zinātniskās pētniecības laboratorijas vadītājs Kārlis Agris Gross 3. maijā saņēma dzejnieka Imanta Ziedoņa fonda «Viegli» apbalvojumu «Laiks Ziedonim» zinātnes nominācijā «Taureņu uzbrukums».

Zinātnieks K. A. Gross, kurš dzimis un uzaudzis Austrālijā, uz Latviju pēc darba vairākās prestižās pasaules universitātēs pārcēlās 2008. gadā. Balvas «Laiks Ziedonim» ceremonijā, kas notika Latgales vēstniecībā «GORS» Rēzeknē, laureāta iepazīstināšanas filmiņā teikts, ka, atbraucot uz Latviju, viņš redzējis – te jaunajiem pētniekiem nepieciešama palīdzība zinātnisko publikāciju veidošanā. Šo darbības šķautni K. A. Grosa nopelnu klāstā uzsver arī fiziķis un balvas žūrijas komisijas vadītājs Vjačeslavs Kaščejevs, sakot, ka plašajā pasaulē zinātnieka dzīve ir daudz vieglāka nekā Latvijā. «Kas manī ir tāds, kas liek šo pieredzi realizēt Latvijā? Nonākot Latvijā, rodas jautājums, vai man pielāgoties sistēmai, jo pēc vietējiem tikumiem tiek dalīti resursi? Vai man ir drosme uzdot neērtus jautājumus un rādīt ceļu uz labāku, stiprāku Latviju,» retoriski vaicā V. Kaščejevs un atbild, ka «sūtība, drosme un stāja – tās ir vērtības, ko īpaši iemieso šāgada nominants».

Zinātnieku K. A. Grosu raksturo arī ironiska attieksme pret Latvijas zinātnes sistēmas nejēdzībām, vēlme nesavtīgi dalīties ar savām zināšanām un palīdzēt jaunajiem zinātniekiem rakstīt zinātniskos darbus, kur pašam ir liela pieredze – 2015. un 2016. gadā viņš ir publicējis divpadsmit zinātniskas publikācijas, K. A. Grosa publikāciju Hirša indekss ir vērā ņemams – 29.

Par savu darbu viņš saka: «Mācīt akadēmisko rakstīšanu un zinātnes rakstu izveidi nebija mans mērķis, bet to bija jāizveido, lai palīdzētu citiem komunicēt zinātnes jaunumus. Iegūstot laureāta titulu, man ir cerība, ka pārmaiņas turpinās virzīt katru uz priekšu, ka mēs varam apskatīt, ko var dot, nevis, ko var ņemt. Man ir cerība, ka Latvija ir vieta, kur attīstīt radošumu un inovācijas ar iespējām attīstīties un sasniegt rezultātus pasaules mērogā.»

Zinātnes balvas ieguvēja svarīgākās vērtības ir brīvība radoši strādāt, godīgums un aizrautība. K. A. Gross ikdienā pēta, kā izstrādāt labākus implantus, lai uzlabotu cilvēku veselību, konkrēti – viņš skatās ortopēdijas virzienā. Savukārt RTU 2016. gada zinātnieka vaļasprieks ir itāļu dželato (gelato), kas neesot vienkārši saldējums. Lai to radītu, K. A. Gross mācījies kursos Itālijā un norāda, ka kristālu sakārtošanai dželato radīšanā ir liela loma. Viņš izgudro jaunas garšas un iecerējis izveidot pat savu dželato izpētes grupu.

3. maijā apbalvojumu «Laiks Ziedonim» bez K. A. Grosa saņēma arī Laura Putāne novadpētniecības nominācijā «Kedas», Kristaps Rikāns Tautsaimniecības nominācijā «Zemi es mācos», Laima Liepiņa nominācijā par dzīvi literatūrā «Bize», Jana Kolbina bērnu un jauniešu nominācijā «Rabarbers».

Visi laureāti saņēma tēlnieces Olgas Šilovas darināto Imanta Ziedoņa statueti un 3000 eiro naudas balvu, ko nodrošina mecenāti Boriss un Ināra Teterevi. I. Ziedoņa fonds «Viegli» apbalvojumu «Laiks Ziedonim» iedibināja 2014. gadā, lai iedvesmotu, novērtētu un cildinātu jaunradi, kā arī dzejniekam I. Ziedonim svarīgās vērtības – izcilību, degsmi, sūtību, stāju, veiksmi un savpatību.

Apbalvojuma «Laiks Ziedonim» pasniegšanas ceremonija LTV.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

8. maijs, 2017 plkst. 11:09