RTU rektoram L. Ribickim piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis

30. oktobris, 2012

Latvijas Republikas Ordeņu kapituls 2012. gada 29. oktobrī nācis klajā ar paziņojumu par Triju Zvaigžņu ordeņa piešķiršanu. Par nopelniem Latvijas valsts labā Triju Zvaigžņu ordenis piešķirts Rīgas Tehniskās universitātes rektoram akadēmiķim Dr. habil. sc. ing. Leonīdam Ribickim.

Sveicam Triju Zvaigžņu ordeņa komandieri Leonīdu Ribicki!

Apbalvotopersonu sarakstā ir arī RSU rektors Jānis Gardovskis, politiķe un zinātniece Ina Druviete, akadēmiķis Jānis Visvaldis Bārzdiņš, dramaturgiPauls Putniņš un Harijs Gulbis, kultūras darbinieks un valodnieks Austris Grasis, kā arī citi ievērojami zinātnieki, sabiedriskie darbinieki un sportisti.

Triju Zvaigžņu ordenis ar devīzi «Per asperaad astra» («Caur ciešanām uz zvaigznēm») dibināts 1924. gada 25. martā par piemiņu Latvijas valsts dzimšanai 1918. gada 18. novembrī.

Okupācijaun Otrais pasaules karš ilgāk nekā uz 50 gadiem pārtrauca šā ordeņa pastāvēšanu. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, Triju Zvaigžņu ordeni atjaunoja 1994. gada 25. oktobrī.

Ordeni piešķir par nopelniem Tēvijas labā, kas var izpausties valsts, pašvaldību, sabiedriskajā, kultūras un saimnieciskajā darbā. Ar ordeni var apbalvot arī obligātā dienesta karavīrus un citu valstu pilsoņus. Par nopelniem uzskatāma ilgstoša, priekšzīmīga un panākumiem bagāta darbība, kā arī atsevišķi izcili darbi Latvijas neatkarības atjaunošanas vai valsts tālākās nostiprināšanas un veidošanas laikā.

Triju Zvaigžņu ordeņa metu autors ir latviešu mākslinieks Gustavs Šķilters. Triju Zvaigžņu ordeņi top Lietuvas monētu kaltuvē, ordeņu lentītes jeb muarē tiek pasūtītas noDānijas. No agrākajiem tagadējie ordeņi atšķiras vienīgi ar to, ka tagad uz tiem ir atjaunošanas datums un tekstā nomainīts šrifts.

Ordenimir piecas šķiras. Persona, kura apbalvota ar I šķiras ordeni, tiek saukta par lielkrusta komandieri, ar II šķiras ordeni – par lielvirsnieku, ar III šķiras ordeni – par komandieri, ar IV šķiras ordeni – par virsnieku un ar V šķiras ordeni – par kavalieri.

RTU Informācijas centrs

30. oktobris, 2012 plkst. 10:59