RTU rektors dzīves un darba jubileju svin, izdodot grāmatu par savu zinātnisko darbību

1. septembris, 2017
.
.
.
M. Kučinskis pasniedz atzinības rakstu L. Ribickim. Foto: Valsts kanceleja.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis jauno studiju gadu sāk, 1. septembrī plašākai auditorijai piedāvājot savu jauno grāmatu «50 gadi zinātnes attīstībā». Grāmatā rektors atskatās uz saviem 50 darba gadiem zinātnē, un vienlaikus tā ir simboliska dāvana lasītājiem L. Ribicka 70. dzīves jubilejā. 

Fotogalerija «Ministru prezidents Māris Kučinskis piedalās 1. septembra svinīgajos pasākumos RTU»

1. septembrī rektoru dzīves un darba svētkos sveica Ministru prezidents Māris Kučinskis, pasniedzot Pateicības rakstu par mūža ieguldījumu Latvijas zinātnes attīstībā un neatlaidīgiem centieniem pilnveidot eksakto zinātņu studijas, inovāciju radīšanu un tehnoloģiju pārnesi, veicinot izglītības līmeņa paaugstināšanu un tautsaimniecības attīstību valstī. Dāvanā no L. Ribicka valdības vadītājs saņēma viņa jaunizdoto grāmatu. 

«Izglītības kvalitāte, ko šobrīd spēj piedāvāt RTU, padara to par pilnvērtīgu un konkurētspējīgu Eiropas līmeņa augstskolu. Universitāte attīstās un pārliecinoši iezīmē savu mērķi – kļūt par izcilu inovatīvo tehnoloģiju centru,» norādīja Ministru prezidents, uzsverot rektora ieguldījumu RTU konkurētspējas veicināšanā. 

L. Ribickis zinātnē ienāca pagājušā gadsimta 60. gados, kad Rīgas Politehniskajā institūtā (RPI, tagad — RTU) sākās enerģijas ražošanas, pārvades, sadales un izmantošanas pētniecība. Tas notika tūlīt pēc RPI atjaunošanas, kad 1958. gadā inženiertehniskās fakultātes atdalījās no toreizējās Latvijas Valsts Universitātes.

Rektors kā jauns zinātnieks iekļāvās RPI zinātnieku komandā, kas elektrisko vilcienu, tramvaju, trolejbusu vadības sistēmās izstrādāja pusvadītāju pārveidotājus, kas sistēmas padarīja energoefektīvas, ļaujot ietaupīt elektroenerģiju un radīt vilces spēkus, kas ļauj darbināt elektrotransportu. Šīs zinātnieku radītās jaunās tehnoloģijas ļāva izmantot uz pusi mazāk elektrības, jo pirms tam liela daļa enerģijas tika izkliedēta siltumā pretestības rezistoros, kas bija novietoti uz transporta jumta un, vienkārši runājot, sildīja gaisu Rīgā un Latvijā.

Tie bija pirmie RPI energopētījumi – pētniecība atbilstoši tā laika rūpnieciskās ražošanas vajadzībām Latvijas PSR. Vēlāk darbs turpinājās ar pētījumiem par maiņstrāvas izmantošanu regulējamo elektrisko piedziņu izstrādē, par ko rektors pats 80. gados aizstāvēja savas disertācijas. 

RTU Izdevniecības sagatavotajā grāmatā par rektora pētījumiem atrodams bagātīgs informatīvs materiāls, kas papildināts ar shēmām un zinātnisko publikāciju sarakstu. Turpat atrodams arī L. Ribicka paša rakstītais dzīvesstāsts, kā arī fotogrāfiju klāsts no nozīmīgākajiem viņa mūža mirkļiem. 

1. septembrī L. Ribickis grāmatu ar ierakstītiem autogrāfiem dāvināja atvēršanas svētku dalībniekiem — kolēģiem, valsts augstākajām amatpersonām, RTU Padomnieku konventa pārstāvjiem un citiem sveicējiem. Savukārt plašāks lasītāju loks ar RTU rektora grāmatu varēs iepazīties RTU Zinātniskajā bibliotēkā, kā arī citās lielākajās Latvijas bibliotēkās. 
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

1. septembris, 2017 plkst. 15:54

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi