RTU sāk sadarbību ar LMA dizaineriem

28. jūlijs, 2010

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) fakultāšu pārstāvji jūlija vidū tikās ar Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Dizaina nodaļas mācībspēkiem, doktorantiem un studentiem un vienojās par abu augstskolu sadarbību studiju darbu, promocijas darbu un jaunu produktu izstrādē, vieslekciju un kopīgu darba grupu organizēšanā.

28.07.2010.

Sadarbība plānota vairākos virzienos. Nolemts, ka LMA dizaina studentirūpēsies par RTU inženierzinātņu studentu un doktorantu radīto produktudizainu, savukārt RTU ekonomikas un uzņēmējdarbības studenti izstrādāsbiznesa plānus LMA studentu radīto darbu komercializēšanai.

Lai noteiktu abu augstskolu studentus interesējošās sadarbībastēmas, plānots, ka septembra sākumā notiks kopīgs RTU un LMA studentubakalaura un maģistra darbu tēmu prezentāciju pasākums, kurā vienasaugstskolas studenti meklēs sadarbības partnerus starp otrasaugstskolas studentiem un vienosies par kopīgu studiju darbu izstrādi.Īpašs pasākums plānots arī RTU doktorantiem un LMA maģistrantiem.

Pēc pirmās tikšanās vairāki RTU un LMA studenti jau sākuši kopīgudarbu īstenošanu  – RTU MBA programmas «Inovācijas un uzņēmējdarbība»studenti sākuši veidot komercializācijas plānu diviem šā gada LMADizaina nodaļas absolventu radītajiem produktiem – Baibas Ciekurestrīsdimensionālajai tāfelei un Kaspara Jursona izlietnes un pisuāraapvienojumam «Pie viena». Tāpat ieplānota LMA Dizaina nodaļasmācībspēku vieslekcija «Kompozītmateriāli – kā dizaina sastāvdaļa» RTUBūvniecības fakultātes maģistrantiem kursa «Modernie materiāli»ietvaros, kā arī LMA studentu vizīte RTU Būvniecības fakultāteslaboratorijās, kur notiks kompozīto materiālu un konstrukciju testi unmūsdienīgu konstrukciju datorsimulāciju demonstrācijas.

Tāpat RTU un LMA studenti un absolventi jau sadarbojušies vairākuprojektu īstenošanā. RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātesmaģistri Artūrs Seļivānovs un Gatis Šūpolsizstrādāja darbības programmu un elektroinstalāciju tandēmavelosipēdam, kas bija izstādīts LMA Dizaina diplomandu dienas izstādē«Starts 2010». Savukārt RTU Mehānikas institūta doktorants GuntisKuļikovskis un bakalaurs Māris Ābele, izmantojot lineālus, skočarullīšus, atsperes, krāsainus zīmuļus, veidoja robotus – žonglējošusakrobātus un robotizētas bungas mākslinieces, LMA absolventes KristīnesKursišas personālizstādei «Ārpus kontroles».

Kā atzīst RTU zinātņu prorektors Leonīds Ribickis, gan unikālaideja, gan tehniskie parametri, gan dizains ir katra inovatīva produktastūrakmeņi: «Lai ikviens RTU studentu izstrādāts produkts atšķirtos nolīdzīgiem un izceltos gan ar funkcionalitāti, gan ar interesantu,modernu un stilīgi novatorisku izskatu, nepieciešams īstenotstarpdisciplināras sadarbības programmas, kurās iecerēts piesaistīt LMADizaina nodaļas studentus. Iecerēti vairāki pasākumi, kuros, tiekotiestopošajiem inženieriem un dizaineriem, notiks informācijas apmaiņa unsadarbības projektu izveide. Mēs ceram, ka šādā veidā veicināsiminovatīvu produktu rašanos un produktu izveides procesā mācīsim topošosspeciālistus izvairīties no problēmas, kad dizains prasa tehnoloģiskusupurus un – otrādi. Pasaulē pierādīts, ka inženieri nevar strādātatšķirti no dizaineriem un ka abu šo jomu sinerģijas rezultātā rodasvērtīgākie produkti.»

«Radīt inovatīvu produktu, strādājot izolēti vienā jomā, mūsdienāskļūst arvien grūtāk. Lai rastos inovācijas, nepieciešamastarpdisciplināra sadarbība,» atzīst  LMA Dizaina nodaļas asociētāprofesore Barbara Ābele.

«Man ir prieks, ka impulsu RTU un LMA sadarbības nostiprināšanaideva šopavasar notikušās LMA Dizaina diplomandu dienas «Starts 2010»,kuru mērķis arī bija mudināt dažādu nozaru studentus un profesionāļussadarbībai, ideju apmaiņai, izgudrojumiem un atklājumiem. Dizains irmākslas un zinātnes sintēze. Jācer, ka šīs sintēzes rezultātā arī RTUun LMA radīsies ne mazums inovatīvu produktu,» saka LMA Dizainanodaļas vadītājs profesors Holgers Elers.

RTU Informācijas centrs

28. jūlijs, 2010 plkst. 18:26