RTU seminārs un izstāde «Eiropas pieredze energoefektīvu māju būvniecībā»

28. februāris, 2011

Pirmdien, 28. februārī, plkst. 15 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības fakultātes 1. stāva vestibilā, Rīgā, Āzenes ielā 16/20, tiks atklāta izstāde «Eiropas pieredze energoefektīvu māju būvniecībā». Vienlaikus 132. auditorijā notiks energoefektīvu māju tematikai veltīts seminārs.

Seminārā ar prezentācijām uzstāsies SIA VELUX Latvia arhitekts Andrius Zelnys (tēma: «Aktīvo māju eksperimenti Eiropā – koncepts, ieguvumi, nākotne»), biedrības Passive House Latvijapārstāvis Ervīns Krauklis (tēma: «Pasīvās mājas – Kas tas ir? Pieredze Latvijā un Baltijā, nākotnē») un Dānijas vēstnieks Per Carlsen (tēma: «Energoefektivitāte, veselīgs iekštelpu klimats un vide valstiskā līmenī»).

Izstāde Būvniecības fakultātes vestibilā būs aplūkojama līdz 4. marta. Izstādes laikā būs iespējams aplūkot fotogrāfijas un modeļus, kasinformēs par projekta «Model Home 2020» laikā tapušām jauna koncepta aktīvajām ēkām, kas nerada oglekļa dioksīda (CO2) izmešus un ražo enerģiju pašas, izmantojot alternatīvos energoresursus – saules un zemes siltumu.

Projekta «Model Home 2020» laikā ir radīti seši eksperimentālibūvniecības projekti – jaunas un rekonstruētas ēkas - gan dzīvojamās mājas, gan sabiedriskās ēkas. Salīdzinot projekta gaitā tapušās ēkas ar ierasto pasīvo māju konceptu, jaunais koncepts tiek dēvēts par aktīvo māju konceptu.

Izstādē apskatāmie aktīvo māju eksperimentālie projekti ir tapuši privātās un publiskās partnerības rezultātā. Projekti ir īstenoti Austrijā, Vācijā, Dānija, Lielbritānijā un Francijā. Aktīvo māju celtniecība bija iespējama, sadarbojoties vietējām pašvaldībām, universitātēm un privātajiem uzņēmumiem – inovatīviem arhitektu birojiemun būvmateriālu nozares profesionāļiem: VELUX, Rockwool, Velfac, WindowMaster u. c.

Kā atzīst RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes dekāns asoc. profesors Uģis Bratuškins: «Neatkarīgi no tā, kā apzīmējam energoefektīvas mājas – pasīvas mājas, aktīvas mājas, zemas enerģijas patēriņa mājas – faktiski, tā ir spēle vienos vārtos: tā ir ārējo piesaistāmo energoresursu patēriņa samazināšana tā, lai optimizētu ēkas funkcijas un tajā pašā laikā maksimāli samazinātu negatīvu ietekmi uz vidi. Šādā kontekstā izstāde «Eiropas pieredze energoefektīvu māju būvniecībā» ir ļoti vērtīga un ir adresēta ne tikai arhitektiem un būvniekiem, bet visai sabiedrībai. RTU popularizē energoefektīvo ēku konceptu visos līmeņos – gan studiju programmās, gan zinātniskās pētniecības darbā, tāpēc šī izstāde būs kā lielisks papildinājums mūsu veiktajam darbam un sniegs sabiedrībai globālu skatījumu uz aktualitātēmenergoefektīvu māju koncepta attīstībā.»

Savukārt SIA VELUX Latvia arhitekts Andrius Zelnys norāda: «Eiropa pozitīvā nozīmē ir pārņemta ar mājokļu enerģijas efektivitātes uzlabošanas iniciatīvām un eksperimentiem. Aktīvo māju koncepts ir energoefektīvu mājokļu plānošanas un būvēšanas vīzija, kas paredz radīt veselīgus un komfortablus darba un dzīvošanas apstākļus iemītniekiem, vienlaikus neradot nelabvēlīgu ietekmi uz vidi.»

Izstāde apmeklētājiem ir pieejama no 28. februāra līdz 4. martam RTU Būvniecības fakultātes 1. stāva vestibilā, Āzenes ielā 16/20, no plkst. 9līdz plkst. 17.

Izstādi un semināru rīko RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultāte, Būvniecības fakultāte, biedrība Passive House Latvija un uzņēmums SIA VELUX Latvia.

RTU Informācijas centrs

28. februāris, 2011 plkst. 9:48