RTU studenti izstrādā Aizputes seno pilsdrupu renovācijas projektu

21. novembris, 2016
RTU studenti piedāvā Aizputes pils veco manteļskursteni ietvert telpiskā režģa skatu tornī, kas paceļas vairāk nekā 30 metru virs pilsētas un ļauj ne vien labāk aplūkot ainavu, bet arī tuvāk izpētīt vēsturiskā skursteņa uzbūves sistēmu, konstrukciju un materiālus. Foto - M. Babris

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes (APF) students un APF studentu pašpārvaldes vadītājs Matijs Babris vadīja vienu no triju augstskolu studentu komandām, kas trīs dienas – no 11. līdz 13. novembrim – meistarklasē Aizputes novadā izstrādāja Aizputes Livonijas ordeņa pils un tās apkārtnes attīstības koncepciju, telpiskās un ainaviskās vīzijas.

M. Babra vadītās komandas priekšlikums iedvesmu smēlies no Latvijas dabas piedzīvojumu parkiem «Mežakaķis» un «Tarzāns». Tā vietā, lai renovētu pils apjomu un mākslīgi padarītu to atkal apdzīvojamu, komanda ierosināja saglabāt esošās konstrukcijas un tās nostiprināt ar telpisku režģu sistēmu, caur kuru uz nostiprināto elementu sistēmas izvietojamas platformas vairākos līmeņos, radot telpisku piedzīvojumu trasi caur pils apjomu. Kā stāsta M. Babris, šāds risinājums ļauj vienlaikus iekonservēt esošo pils apjomu un tai pat laikā ļauj apmeklētājiem pašiem «izložņāt» visus pils kaktus un vērot, kā to pārveidojis laika zobs.

Projekts paredz, ka apmeklētāji savas zināšanas varēs papildināt ar gaumīgi izvietotām norādēm, kurās būs vērsta uzmanība uz dažādiem izbūves laikiem, noslāņojumiem un pagātnes liecībām. Savukārt pacelto platformu sistēma ļauj atainot un pielietot vēsturiski zudušos pārsegumus un jumtu, bet tajā pašā laikā neaizsedz skatu uz iekšējām konstrukcijām, to stiprinājumiem un autentisko pils mūri, saglabājot vērtīgu vēsturisko liecību par nu jau zudušu laika periodu Aizputes vēsturē – autentisku Livonijas ordeņa pili.

M. Babra komandas projektā iekļauts arī vecais manteļskurstenis – to studenti ietvēruši līdzīga telpiskā režģa skatu tornī, kas paceļas vairāk nekā 30 metru virs pilsētas un ļauj ne vien labāk aplūkot ainavu, bet arī tuvāk izpētīt vēsturiskā skursteņa uzbūves sistēmu, konstrukciju un materiālus.

RTU APF studentu pašpārvaldes vadītājs stāsta, ka pils pagrabā paredzēts izvietot apmeklētāju centru, bet noliktava atradīsies blakus plānotajai estrādei pils pagalmā. Projekts paredz, ka pasākumu laikā uz platformu elementiem varēs nostiprināt pagaidu jumtu, ekrānu un apgaismes iekārtas. Tāpat pils apjomu un jaunās konstrukcijas nakts laikā paredzēts izgaismot, radot spēcīgu vietēju telpisko akcentu un orientieri viesiem un vietējiem iedzīvotājiem.

RTU arhitektūras studentu pašpārvalde ik gadu organizē vairākas vasaras skolas un plenērus Latvijas pašvaldībās. Novembrī RTU studenti Aizputes meistarklasē vīzijas izstrādāja jauktu komandu sastāvā. Meistarklases darbu vadīja un projektus vērtēja arhitekts un valsts kultūras pieminekļu eksperts Pēteris Blūms, Kuldīgas pilsētas arhitekte Jana Jākobsone, arhitekts Jānis Lejnieks, būvinženieri Jānis Kreicburgs, Tomass Kidiks, arhitekti Jānis Dripe, Dina Suhanova no RISEBA, Egons Bērziņš no RTU APF un Aija Ziemeļniece no LLU.

Aizpute ir viena no senākajām Latvijas pilsētām, par kuras dibināšanas laiku tiek uzskatīts 1249. gads, kad Livonijas ordenis sāka pils būvniecību. Līdz pat pagājušā gadsimta 70. gadu vidum Aizputes Livonijas ordeņa pils bijusi apdzīvota. Tur atradušies dzīvokļi, vēlāk arī noliktavas. Kopš 1998. gada Aizputes pilsdrupas ir valsts vēstures piemineklis.

Pirms aptuveni 30 gadiem izstrādāts pils rekonstrukcijas projekts, tā īstenošanai vākti līdzekļi, taču nekādi darbi tā arī netika sākti. Palikušās pilsdrupas ir daļēji iekonservētas. Kā vēsta portāls «lsm.lv», ir izstrādātas četras Aizputes pils attīstības vīzijas. M. Babris informē, ka tagad Aizputes pašvaldība raksta ES fondu piesaistes projektu pils renovācijas iecerei, tāpēc ir diezgan liela iespēja, ka kāda no plenērā radītajām iecerēm varēs īstenoties arī dzīvē.

Aizputes TV sižetu par studentu plenēru var noskatīties portālā lsm.lv.

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

21. novembris, 2016 plkst. 11:37