RTU vadība piedāvā pārstrukturēt universitātes pa zinātņu virzieniem

22. oktobris, 2009

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) vadība atbalsta augstākās izglītības studiju procesa un zinātniskās darbības reformu nepieciešamību un piedāvā tehnisko zinātņu optimizēšanai izmantot RTU daļēji uzbūvēto vienoto teritoriālo kompleksu Ķīpsalā.

22.10.2009.  Skatīt galeriju

paneldiskusija.jpg

RTU piedāvā pārstrukturēt augstskolas pa zinātņu virzieniem. Šādsaugstākās izglītības un zinātnes reformas scenārijs līdz šim nav ticisiekļauts Arta Kampara un Tatjanas Koķes vadītās augstākās izglītības unzinātnes darba grupas izveidotā dokumenta «Informatīvais ziņojums parnepieciešamajām strukturālajām pārmaiņām augstākajā izglītībā unzinātnē starptautiskas konkurētspējas sasniegšanai» projektā.

Taču atbalstu augstākās izglītības iestāžu pārstrukturēšanai pazinātņu virzieniem 21. oktobrī notikušajā augstākās izglītības unzinātnes reformu apspriešanā paudis arī darba devēju un uzņēmējupārstāvis – Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas valdespriekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis. Atbalstu diferencētai augstākāsizglītības videi diskusijas laikā izteicis arī akadēmiķis JānisStradiņš.

Lai rosinātu darba grupas pārstāvju diskusiju par šāda reformuscenārija iekļaušanu iepriekš minētā dokumenta projektā, RTU vadībasavu priekšlikumu darba grupai nosūtījusi jau pirms publiskās dokumentaprojekta apspriešanas.

RTU atbalsta darba grupas dalībnieka sociālantropologa Roberta Ķīļapubliski pausto viedokli par reformu nepieciešamību augstākajāizglītībā un zinātnē un atkārtoti paziņo, ka ir atvērta saprātīgiemoptimizācijas plāniem un piedāvā vienkopus koncentrēt Latvijastehniskās zinātnes.

Lai gan diskusijas laikā T. Koķe minēja iespēju veidot studijupilsētiņu Torņkalnā, RTU jau vairākkārt ir vērsusi gan sabiedrības, ganIzglītības un zinātnes ministrijas uzmanību  uz to, ka RTU ir vienīgāuniversitāte Latvijā, kuras valdījumā jau šobrīd ir teritoriālskomplekss Ķīpsalā, kur izvietotas fakultātes, zinātniskie institūti,zinātniskā bibliotēka, studentu viesnīcas un plaša sporta un atpūtasinfrastruktūra. RTU vadība uzskata, ka nav korekti spriest tikai parvienu no universitāšu infrastruktūras koncentrācijas veidiem, atbalstottikai vienas universitātes pilsētiņas izveidi Rīgā. Lietderīgāk būtuattīstīt vienotus studiju un zinātnes kompleksus, atsevišķikoncentrējot tehnoloģisko, humanitāro un mākslas zinātņu virzienus,sevišķi ņemot vērā faktu, ka RTU šāds komplekss jau ir daļējiizveidots. Tā kā līdz šim RTU piedāvājums veidot vienotu tehnoloģiskostudiju programmu un zinātnes pētniecības centru nav guvis darba grupasatbalstu, 20. oktobrī  RTU iesniedza izglītības un zinātnes ministreiT. Koķei informatīvo ziņojumu par plānoto RTU teritoriāli – telpiskooptimizāciju Ķīpsalā, lai virzītu šo jautājumu izskatīšanai Ministrukabinetā.

«Ņemot vērā darba grupas dokumenta projektā minēto mērķi sasniegtaugstāku inovāciju indeksu Latvijā, kā arī pieaugošo reflektantupieprasījumu pēc inženiertehniskajām studiju programmām Latvijā,iespējams, šis ir īstais brīdis koncentrēt valsts atbalstu tiešitehnoloģiskajiem studiju virzieniem,» atzīst RTU rektors akadēmiķisIvars Knēts.

RTU zinātņu prorektors akadēmiķis Leonīds Ribickis aicinājis darbagrupu un plašāku sabiedrību pievērst uzmanību neproporcionālajamsociālo virzienu un tehnoloģisko virzienu augstākās izglītības iestāžuskaitam Latvijā. Pret kopējo augstākās izglītības iestāžu skaitu,tehnoloģiskie virzieni Latvijā ir pārstāvēti 15 % augstskolu,salīdzinājumam – Lietuvā tehnoloģisko universitāšu proporcija ir 30 %,Igaunijā – 40 %, Zviedrijā – 38 %, Šveicē – 55 %, Somijā – 63 %.

RTU Informācijas centrs

22. oktobris, 2009 plkst. 17:38