RTU viesojas RTU Goda biedra A. Teplera dzimtas pārstāvis Dr. J. Teplers

21. marts, 2013

Ceturtdien, 21. martā, Rīgas Tehniskās universitātē (RTU) viesojās Vācijas ūdeņraža un kurināmā asociācijas (Deutscher Wasserstoff- und Brennstoffzellen-Verband) priekšsēdētājs un vairāku Vācijas augstskolu mācībspēks Dr. Johans Teplers (Johannes Töpler).

Tiekoties ar RTU rektoru Leonīdu Ribicki, J. Teplers pastāstīja, ka Latvijā viņš ir tikai otro reizi un cer uz sadarbību arī nākotnē atjaunojamo un ūdeņraža tehnoloģiju jomā, jo viņa dzimtu ar Latviju saista vēsturiskas saites – viņš ir radinieks RTU Goda biedram Augustam Tepleram, kurš savulaik strādājis Rīgas Politehniskajā augstskolā (RPA, tagad – RTU) īsi pēc tās izveidošanas. Rīgā J. Teplers bija ieradies, lai uzstātos starptautiskā konferencē par inovatīvām ūdeņraža tehnoloģijām «Ūdeņraža tehnoloģijas – ilgtspējīgai pilsētas attīstībai». Savukārt L. Ribickis norādīja, ka jau tagad atsevišķās jomās RTU sadarbojas ar Vācijas augstskolām un uzņēmējiem un izteica cerību to paplašināt.

Augusts Teplers (1836–1912) 1864. gadā kļuva par tikko izveidotās RPA tīrās un lietišķās ķīmijas docentu. A. Teplers Rīgas Politehniskajā augstskolā pabeidza Ķīmijas laboratorijas iekārtošanu, organizēja Analītiskās un lauksaimniecības ķīmijas izmēģinājuma staciju. 1906. gadā viņš tika ievēlēts par toreizējā Rīgas Politehniskā institūta Goda biedru.

Tieši Rīgā A. Teplers eksperimentējot atklājis un aprakstījis šlīru metodi (teplerogrāfiju), kas joprojām palīdz dažādās zinātnes nozarēs izpētīt skaņu radītus gaisa sabiezinājumus vai pārbaudīt optiskos stiklus. Tāpat A. Teplers konstruējis elektrības mašīnu, kas darbojusies pēc dinamo principa un ko vēlāk vācu izgudrotājs Verners fon Sīmenss izmantojis, lai radītu strāvas ģeneratoru. A. Teplers izgudrojis arī vibroskopu, kas palīdz novērot straujas mehāniskas kustības.

Vizītes noslēgumā Dr. Johans Teplers parakstījās RTU viesu grāmatā.

RTU Informācijas centrs

21. marts, 2013 plkst. 13:16