Septiņi RTU studenti saņem Alfreda Raistera stipendijas

23. novembris, 2016
Alfreds Raisters 1998. gadā, iegūstot doktora grādu inženierzinātnēs

Pirmo reizi piešķirtas latviešu izcelsmes inženierzinātņu doktora Alfreda Raistera stipendijas eksakto zinātņu atbalstam. Septiņi Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti no septiņām fakultātēm 10 mēnešus – no šā gada septembra līdz 2017. gada jūnijam – mēnesī saņems 150 eiro lielu stipendiju.

A. Raistera stipendijas piešķirtas Būvniecības inženierzinātņu fakultātes maģistra studiju programmas 1  kursa studentiem Karīnai Bukai-Vaivadei un Jānim Kokinam, šīs fakultātes 4. kursa bakalaura studiju programmas studentei Norai Kezikai, Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes maģistra studiju programmas 2. kursa studentam Artūram Brēķim, Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes maģistra studiju programmas 2. kursa studentam Jānim Kunakovam, Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes profesionālās studiju programmas 1. kursa studentam Egīlam Markus un Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes bakalaura programmas 2. kursa studentam Mārtiņam Lisovam.

Kopumā stipendijai bija pieteikušies 16 pretendenti no septiņām RTU fakultātēm, kas varēja piedalīties konkursā. Rezultāti visiem pretendentiem bija līdzīgi, jo viņiem ir ne vien augsti sekmju rādītāji, bet visi arī ir sabiedriski aktīvi, kas ir viens no stipendiju piešķiršanas kritērijiem.

A. Raisters 446 000 ASV dolāru lielu testamentāro ziedojumu novēlēja divām Latvijas augstskolām – RTU un Latvijas Universitātei. Katrai augstskolai tika 223 000 ASV dolāru ar nosacījumu, ka viņa stipendijas saņēmušajiem studentiem vismaz daļa savas darba dzīves ir jāvelta Latvijai, proti, stipendiju saņēmējs apņemas visā stipendijas saņemšanas laikā un trīs gadus pēc stipendijas saņemšanas palikt un strādāt Latvijā.

A. Raisters dzimis Rīgā 1921. gadā un sācis studēt inženierzinātnes LU Mehānikas fakultātē, kas līdz Latvijas valsts dibināšanai bija Rīgas Politehniskā institūta (tagad — RTU) sastāvā. Otrā pasaules kara laikā A. Raisters Latviju atstāja un inženiera grādu elektrotehnikā ieguva Štutgartes Tehniskajā augstskolā. Inženiera karjeru A. Raisters veidoja Amerikas Savienotajās Valstīs, strādājot avioindustrijā. 1992. gadā A. Raisters kļuva par Latvijas goda konsulu Dienvidkalifornijā un šo pienākumu pildīja līdz aiziešanai mūžībā 2012. gadā. Dzīves laikā sakrātos līdzekļus viņš novēlēja piecām pasaules universitātēm, kas bijušas nozīmīgas viņa dzīvē un karjerā, arī RTU un LU.

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

23. novembris, 2016 plkst. 16:41