Studenti ar IZM raduši kompromisu

20. maijs, 2009
.
.
.

Trešdien, 20. maijā, Latvijas Studentu apvienības (LSA) pārstāvjiem tiekoties ar izglītības un zinātnes ministri Tatjanu Koķi (ZZS), rasts kompromiss par veidu, kādā tiks kontrolēts valsts līdzekļu izlietojums augstskolās, lai finansējuma samazinājuma gadījumā neciestu studentu sociālais atbalsts.

20.05.2009.

LSA prezidente Anna Cīrule pastāstīja, ka studenti ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) vienojušies par atsevišķu punktu iekļaušanu Ministru kabineta noteikumos, kas paredzēs, ka valsts pārskaitītais finansējums studentu sociālajam atbalstam varēs tikt izlietots tikai šim mērķim.

LSA aicināja IZM pārformulēt budžeta dotāciju augstskolām kā mērķdotāciju, paredzot atsevišķu finansējumu studentu stipendijām un transporta kompensācijām, lai, samazinoties valsts finansējumam augstākajai izglītībai, augstskolas, neraugoties uz to juridiski autonomo statusu, nevarētu samazināt studentu tiešā atbalsta – stipendiju un transporta kompensāciju – fondus.

Tikšanās reizē Studentu apvienības pārstāvji vienojušies arī par to, ka ministrijā tiks izveidota darba grupa ar LSA pārstāvju piedalīšanos, lai analizētu, kādā veidā varētu tikt paplašinātas studentu iespējas saņemt kredītus. LSA uzskata, ka valstij ir jāuzņemas vienīgā kredītu galvotāja loma.

LSA piedāvā arī pārskatīt kredītu atmaksas politiku, paredzot kredīta atmaksu atbilstoši studenta ienākumiem, studentam liekot atmaksāt kredītu tad, kad ir atrasts darbs, un aprēķinot noteiktus procentus no summas, par kādu studenta darba alga pārsniedz minimālo darba algu.

Atbildot uz LSA prasību palielināt vienas minimālas stipendijas apjomu bakalaura līmenī studējošajiem, IZM norādījusi, ka jau pašlaik augstskolu stipendiju komisijas var lemt par atsevišķu stipendiju paaugstināšanu virs minimālā apmērā un ministrija solījusi to augstskolām atgādināt.

Lai arī LSA norāda, ka tās prasības nav apmierinātas pilnībā, šīsdienas tikšanās bijusi konstruktīva un redzama zināma virzība minēto jautājumu risināšanā. Tādēļ tālākas studentu protesta akcijas patlaban netiek plānotas, ziņo aģentūra LETA.

Kā ziņots, plašas protesta akcijas pret finansējuma samazinājumu augstākajai izglītībai studenti Latvijā rīkoja 23. aprīlī un 5. maijā. Arī RTU Studentu parlaments tajās aktīvi iesaistījās: 23. aprīlī RTU studenti veidoja improvizētu vizualizāciju par to, kas notiks ar studentiem un augstākās izglītības kvalitāti, ja augstākās izglītības budžetu samazinās vēl par 30% – 40%, savukārt 5. maijā piedalījās studentu vienotības gājienā Rīgā.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

20. maijs, 2009 plkst. 16:53

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi