Universitātes pauž neizpratni ministru prezidentam par Latvijas attīstības prioritātēm

28. marts, 2012

Latvijas universitāšu asociācija nosūtījusi atklātu vēstuli ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, kurā pauž neizpratni par Latvijas attīstības prioritāšu definēšanu laika periodam līdz 2020. gadam un sašutumu par Finanšu ministrijas ziņojumā «Par Kohēzijas politikas atbalstāmo prioritāšu izvērtēšanu ES fondu 2014.–2020. gada plānošanas periodam» fokusētajām prioritātēm, kurās nav iekļauta ne pētniecība un inovācijas, ne arī izglītība.

Universitāšu rektori, kas darbojas Latvijas universitāšu asociācijā, pauž, ka Kohēzijas finansējums līdz 2020. gadam būs nozīmīgākās Latvijaipieejamās investīcijas attīstībai: «Pētniecība un inovācijas (R&D) un līdz ar to attīstību nodrošinoša izglītība ir galvenais instruments, ar kuru varam veidot intelekta ekonomiku. Jāveicina resursu konsolidācija, lai kļūtu par valsti, kuras izaugsme ir balstīta uz inovācijām, augstajām tehnoloģijām un augstu pievienoto vērtību, lai veicinātu zināšanās balstītu tautsaimniecības un iedzīvotāju labklājībasizaugsmi.»

Latvijas universitāšu asociācija vēstulē lūdz V. Dombrovskim uzdot pārskatīt Finanšu ministrijas ierosināto Kohēzijas finansējamo prioritāšu sarakstu. Asociācija uzsver, ka publiskotajā Finanšu ministrijas ziņojumā «Par Kohēzijas politikas atbalstāmo prioritāšu izvērtēšanu ES fondu 2014.–2020. gada plānošanas periodam» joprojāmKohēzijas finansējamo prioritāšu sarakstā nozare Pētniecība&inovācijas saņēmusi nepamatoti zemu vērtējumu, turklāt šoprioritāšu noteikšanas metodoloģija un aprēķinu precizitāte vērtējama ārkārtīgi kritiski. Neraugoties uz būtisko kritiku, ziņojums nav mainītslīdz pat 2012. gada 26. martam. Finanšu ministrijas neizprotamā nostāja, kas ir krasā pretrunā ar Eiropas Savienības kopējo stratēģiju un pat ar nacionālās reformu programmas Latvija 2020 piezemētajiem uzdevumiem, var liegt pētniecībai un inovācijām Kohēzijas finansējumu līdz 2020. gadam – tādējādi tiktu galēji pārtraukta Latvijas konkurētspēja un iespējamība atjaunot uz zināšanām balstītas ekonomikas izveidi.

Latvijas universitāšu asociācija uzsver, ka 2012. gada pirmajā pusē Dānijas Karalistes prezidentūra Eiropas Savienībā plāno noslēgt jautājumus par Kohēzijas politikas prioritāšu tematisko koncentrāciju. Eiropas Savienības stratēģiskajā dokumentā Eiropa 2020 pētniecība un inovācijas ir atzītas par galveno attīstības virzītājspēku. Tas atspoguļots arī intelekta tautsaimniecības veidošanai nepieciešamajā prasībā par ne mazāk kā 3% no iekšzemes kopprodukta apjoma novirzīšanai pētniecībai un inovācijām.

Latvijas Universitāšu asociācijā darbojas visu sešu Latvijas universitāšu rektori – Rīgas Tehniskās universitātes rektors Leonīds Ribickis, Daugavpils Universitātes rektors Arvīds Barševskis, Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektors Juris Skujāns, Liepājas Universitātes rektors Jānis Rimšāns, Rīgas Stradiņa universitātes rektors Jānis Gardovskis.

Informāciju sagatavoja:
Līna Poikāne,