Ārvalstu studenti piedāvā idejas robežtelpas attīstībai Valkā/Valgā

13. augusts, 2009

14. augustā Valkā ar diskusiju un izstādes atklāšanu noslēdzās RTU starptautiskās vasaras universitāte «Robežpāriešana: arhitektūra un urbānisms». Vasaras universitātes dalībnieki iepazīstināja klātesošos ar saviem priekšlikumiem Latvijas un Igaunijas robežtelpas attīstībai.

13.08.2009.
 Skatīt galeriju

valka.jpg

Starptautiskā vasaras universitāte RTU notiek jau septīto gadu, tačupirmoreiz tās dalībnieki darbojās ārpus Rīgas. Šogad vasarasuniversitātē piedalījās 42 arhitektūras, pilsētplānošanas, dizaina,cilvēkģeogrāfijas, ekonomikas un socioloģijas studenti no Beļģijas,Francijas, Grieķijas, Gruzijas, Igaunijas, Itālijas, Latvijas,Lielbritānijas, Moldovas, Nīderlandes, Rumānijas, Spānijas, Turcijas,Ukrainas un Vācijas augstskolām.

Divas nedēļas – no 3. līdz 14. augustam – studenti, klausotieslekcijas, piedaloties diskusijās, mācību ekskursijās un radošajāsdarbnīcās, iepazina Valkas/Valgas vēsturi un šīs savulaik mākslīgisadalītās Latvijas un Igaunijas robežpilsētas īpatnības. Viens nodalībnieku uzdevumiem bija noskaidrot, vai starpvalstu robeža Valkas unValgas iedzīvotāju apziņā ir nepārvarams šķērslis, kas sadala divasvalstis un divas atsevišķas pilsētas, vai arī tā ir abas pilsētas daļasvienojošs elements, savdabīga identitātes zīme, kam ir ievērojamsizaugsmes potenciāls nākotnē. Strādājot sešās darba grupās studentimeklēja ceļus mūsdienīgas un attīstību stimulējošas pilsētvidesveidošanai robežtelpā. Tās pārraudzīja starptautiska vadītāju komanda: Mantens Devrends (Manten Devriendt) un Marks Geldofs (Mark Geldof) no Beļģijas, Līna Jolere (Liina Joller) no Igaunijas, Raians Mentons (Ryan Manton)no Lielbritānijas un Zane Deruma, Helēna Gūtmane, Liene Jākobsone, TomsKokins, Ilze Miķelsone, Evelīna Ozola, Ilze Paklone un Juris Platacisno Latvijas.

Vasaras universitātes dalībnieku piedāvātie pilsētvides attīstībasscenāriji, izvērtējot abu pilsētu pašvaldību līdzšinējās iestrādes, orientēti uz Valkas/Valgas ekonomisko un sociālo izaugsmi un uzsverdomu par starpvalstu robežtelpas akcentēšanas nozīmību vienotas videskontekstā. Tas īstenojams gan ar ielu, laukumu un pagalmu sistēmasattīstību pilsētas latviskās un igauniskās daļas savstarpējo saišunostiprināšanai, gan ar katram iedzīvotājam nozīmīgu vietzīmjuapzināšanu un kartēšanu, tā paaugstinot viņu interesi un lepnumu parsavu pilsētu, gan ar audiovizuālu priekšnesumu sarīkošanu, uzsverotstarpvalstu robežtelpas daudzveidīgās izmantošanas iespējas abupilsētas daļu iedzīvotāju saskarsmes veicināšanai, gan ar instalāciju –lokālo vietzīmju – izveidošanu robežtelpā un spēles elementuaktivizēšanu, lai izprastu kopīgās un atšķirīgās iezīmes abu tautukultūrās. Studenti piedāvā vairākas vienkārši realizējamas idejas, kasikvienam pilsētas iedzīvotājam un viesim neatkarīgi no vecuma un laikaieguldījuma veicinātu interesi par pilsētu un nodrošinātu daudzveidīgasbrīvā laika pavadīšanas un personīgās izaugsmes iespējas. Par tāmvalcēnieši un valdzēnieši šo divu nedēļu laikā varēja pārliecināties paši,piedaloties pasākumos pilsētas ielās un laukumos.

Valkas novada domes priekšsēdētāja vietniece Unda Ozoliņa atzīst, kajauniešu ierosinājumi būs noderīgs izziņas materiāls, īstenojotteritorijas plānošanu vienotā robežtelpā.

RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes dekāns asociētaisprofesors Uģis Bratuškins uzsver, ka «svarīgākais vasaras universitātesdevums būtu iedvest abu pilsētas daļu iedzīvotājiem apziņu, kastarpvalstu robežtelpa kā unikāla pilsētas vēsturiskās attīstībasparādība nav šķērslis, bet ir viņu kopējā īpašuma kvalitāte. Tomērķtiecīgi pilnveidojot par atraktīvu un sabiedriskām aktivitātēmbagātu areālu, ir iespējams attīstīt kā identitātes zīmi, kas pilsētupadarīs neatkārtojami pievilcīgu gan pašu, gan tuvāku un tālāku viesuacīs».

Līdz 30. augustam ar vasaras universitātes laikā tapušajiem studentupriekšlikumiem ikviens interesents varēs iepazīties izstādē Valkā,Beverīnas ielā 3, no 1. līdz 20. septembrim tie būs skatāmi Rīgā,Arhitektu namā, Torņa ielā 11.

Vasaras universitāti organizēja RTU Starptautisko un sabiedriskoattiecību departaments (SSAD), Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultāte(APF) sadarbībā ar Valkas/Valgas pašvaldībām. Vasaras skolu atbalstīja: LR Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests, Geberta Rifa fonds (Šveice) un «Swedbank».

RTU SSAD, APF

13. augusts, 2009 plkst. 10:20