ASV izdota RTU pētnieku sastādīta grāmata IT jomā

22. februāris, 2011

Vadošā starptautiskā ASV izdevējkompānija «IGI Global», kas specializējas augstas kvalitātes IT jomas pētījumu publicēšanā, izdevusi Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieku – profesora Jāņa Oša un docentes Ērikas Asņinas – sastādīto grāmatu «Modeļvadāma domēna analīze un programmatūras izstrāde: arhitektūra un funkcijas» («Model-Driven Domain Analysis and Software Development: Architectures and Functions»).

Grāmata tapusi divu gadu laikā. Sastādīt grāmatu RTU pētniekus aicinājusi izdevniecība «IGI Global». Grāmata ir izdota angļu valodā un tiek izplatīta e-tirdzniecības tīklos, tostarp arī Amazon.com.

Grāmata «Modeļvadāma domēna analīze un programmatūras izstrāde: arhitektūra un funkcijas» parāda, kā efektīvi identificēt reālās pasaules problēmas, kas jāatrisina ar programmatūras palīdzību. Tajā izklāstītas visjaunākās un perspektīvākās programmatūras inženierijas tendences.

«Programmētāja darba sekas var būt tālejošas, īpaši tādās jomās kā mehatronika, iegultās un augsta riska sistēmas, kur par kļūdām maksā ar cilvēku dzīvībām. Tikpat svarīgi kļūdas nepieļaut sarežģītās biznesa sistēmās, kur kļūdas var novest pie milzīgiem finanšu zaudējumiem,» teikts grāmatas anotācijā.

Grāmata paredzēta gan profesionāliem programmētājiem, gan informācijas tehnoloģijas studentiem. Balstoties uz grāmatā ievietotajiem materiāliem, RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes doktorantiem eksperimentālā kārtā jau ir novadīti vairāki lekciju kursi un praktiskās nodarbības, kas veltītas modeļvadāmās arhitektūras programmatūras izstrādei, izmantojot toploģisko funkcionēšanas modeli.

Kā stāsta RTU profesors Jānis Osis (attēlā), par grāmatā iekļauto tematiku RTU ilgus gadus tiek veikti zinātniskie pētījumi, gatavotas doktora disertācijas, lasīti referāti starptautiskajās zinātniskās konferencēs un publicēti raksti žurnālos un rakstu krājumos. «Gadu gaitā esam panākuši zināmu starptautisku autoritāti programmatūras inženierijas sabiedrībā, un tas, iespējams, ir kalpojis par pamatu izdevniecības «IGI Global» uzaicinājumam rakstīt grāmatu,» stāsta J. Osis.

Lai iekļautos izdevniecības noteiktajos termiņos un nosacījumos, tika nolemts veidot rediģētu grāmatu, kurā RTU pētnieku teksti veido vienu ceturtdaļu grāmatas, pārējie teksti pieder autoriem, kas pārstāv vairāk nekā 10 citas valstis. Grāmatu kopumā veido 19 nodaļas: visvairāk nodaļusarakstījuši Latvijas un ASV pētnieki.

Grāmatas priekšvārda autors ir programmatūras inženierijas flagmaņa – gigantiskā konsorcija «OMG» (Object Manamegent Group) viceprezidents Endrjū Vatsons (Andrew Watson).«Tas ir vislabākais apliecinājums tam, ka grāmatas tematika ir aktuāla programmatūras industrijai un ka RTU tiek veikti pasaules līmeņa teorētiskie un lietišķie pētījumi programmatūras inženierijas jomā,» atzīst J. Osis.

Starptautiskā ASV izdevējkompānija «IGI Global» dibināta 1988. gadā. Tā specializējas datubāzu veidošanā un akadēmiskās literatūras izdošanā, īpaši tādās jomās kā informācijas tehnoloģijas pielietojums un menedžments.

RTU Informācijas centrs

22. februāris, 2011 plkst. 14:48