Diplomprojektu skate iezīmē jaunāko Latvijas arhitektu startu profesijā

3. februāris, 2010

Piektdien, 5. februārī, plkst. 17 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Skārņu ielā 10/20, Rīgā, notiks Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes (RTU APF) studentu izlaidums un diplomprojektu skates «Ražena raža» atklāšana.

03.02.2010.

Šogad fakultāti absolvē 43 jaunie arhitekti. Diplomprojektosaptvertas gandrīz visas arhitektu darbības jomas – no plašākiem unvispārīgākiem teritoriju un pilsētu attīstības redzējumiem līdzkonkrētu būvniecības ieceru precīziem risinājumiem. Intriģējoša irvēsturiskā izpētē inspirēta nākotnes vīzija par  «Ķīpsalas arhipelāgakopienu Rīgā» un uz teorētiskās hidroloģijas modelēšanas datiembalstītā dramatiskā prognoze par Kurzemes piekrastes erozijas rezultātāradušos «Salu Bernātos», kas kalpo kā zinātniskās pētniecības stacija.Mūsdienu minimālisma estētikā risinātajā «Akmens laikmeta izjūtumuzeja» projektā Burtniekos drosmīgi izmantotie eksperimenti arnetradicionālu tematiku fascinē un raisa neparastas sajūtas skatītājā.

Vairāki diplomandi pievērsuši uzmanību nepietiekami attīstītajaiRīgas un Pierīgas rekreācijas vides kvalitātei, aicinot rīcībspējīgāsinstitūcijas un sabiedrību mobilizēties tās uzlabošanai. Netrūkst arīurbanizētās vides plānošanas un arhitektūras sintēzes jautājumiemveltītu darbu. Daudzi diplomdarbi veltīti Rīgas industriālā mantojumapārveides aspektiem un bijušo rūpniecības teritoriju revitalizācijas unindustriālā mantojuma saglabāšanas un attīstības aktualitātēm: To vidūīpaši izceļas «Bijušās Slokas papīrfabrikas teritorijas revitalizācijaspriekšlikums», kurā vilktas paralēles starp koka gadskārtu gredzenuzīmējumu un pilsētu paplašināšanās tendencēm un rosināts izveidotindustriālā mantojuma objektu ķēdi, kas piesaistītu plašu apmeklētājuloku.

Priecē diplomandu pievēršanās sociāli mazaizsargāto laikabiedrudzīves telpas kvalitātes jautājumiem. Saturiski un ainaviskidaudzveidīgais «Gatartas pansionāta attīstības projekts», radapārliecinošu vīziju par laimīgām vecumdienām komfortablā vidē.

Ražīgākais šāgada diplomprojektu vadītājs praktiskais docents EgonsBērziņš ir gandarīts, ka jauno arhitektu darbos «aizvien paaugstināspieprasījums pēc intelektuālisma – idejas, koncepcijas unargumentācijas, ne tikai mājas.» Savukārt Valsts pārbaudījuma komisijasvadītājs arhitekts Jānis Dripe jauno kolēģu sniegumu vērtēdiplomātiski: «Šogad mums piepulcējas daudz jaunu kolēģu, un daudziembija labi darbi, bet nebija Lielā Notikuma. Un jācer vien, ka tas vēlbriedinās potences jaunajos prātos. Ne vienmēr vajag, un ne visi spēj«izšaut» startā – arhitektūra pamatā ir maratons mūža garumā.» Arī APFdekāns asociētais profesors Uģis Bratuškins piekrīt šim vērtējumam,atzīstot, ka «Lielais Notikums absolventiem vēl tikai priekšā.Arhitekta diploms kā pirmais nozīmīgais izaicinājums un starpfinišsskaudri fiksē distanci, kas atšķir intensīvu un ieinteresētipiesātinātu studiju laiku no lēnas un inertas sekošanas notikumiemlīdzi, mierīgi ļaujoties to plūdumam.»

Diplomprojektu skati Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā apmeklētājiem būs atvērta no 5. līdz 28. februārim.

RTU APF

3. februāris, 2010 plkst. 13:11