Enerģijas atkritumi varētu glābt dzīvības

11. marts, 2011
.
.
.

Kā savākt cilvēka kustību radīto enerģiju, ko lielākoties neizmanto? Tas nodarbinājis daudzus. Latvijas zinātnieki atklājuši pavisam vienkāršu metodi, kā to izdarīt – vajag tikai vara stiepli un magnētu. Laikraksts «Dienas Bizness» vēsta par RTU Tehniskās fizikas institūta zinātnieku jaunāko atklājumu – iespēju savākt cilvēka kustības enerģiju.

RTU zinātnieki asociētā profesora Jura Blūma vadībā Tehniskās fizikas institūtā radījuši tādas iekārtas, kas spēj savākt cilvēka kustību enerģiju. Līdz ar to vairs nebūtu nepieciešams iepriekš uzlādēt dažādas iekārtas no elektrības tīkla, bet pietiks tikai staigāt, kustinot rokas, ko tāpat būtu darījuši, vēsta laikraksts.

Jau vairākus gadus enerģijas atkritumu savākšanas iespējas tiek pētītas un ir radītas arī vairākas iekārtas, kas darbojas, tomēr tās nav bijis iespējams iestrādāt apģērbā, tāpēc to pielietojums bijis sarežģīts. Savukārt RTU radītā ierīce ir pavisam vienkārši pielietojama un nepieciešama tikai vara stieple un magnēts, lai uztaisītu elektroenerģijas ģeneratoru. «Mūsu variantā piedāvāts integrēt apģērbā plakanas vara stieples spolītes, kas nekādi neietekmē apģērba īpašības. Šī tehnoloģija ir pavisam jauna un pašlaik izstrādāta tikai viena žakete, kas aprīkota ar elektromehāniskā ģeneratora spoli un magnētu,» skaidro Juris Blūms.

Cik daudz enerģijas šādi var iegūt? Visbiežākais zinātniekam uzdotais jautājums esot, vai ar to iespējams uzlādēt mobilo telefonu. Var! «Tikai tam būs nepieciešamas vairākas dienas, jo mobilais tālrunis patērē diezgan daudz enerģijas.» Ar vienu spoli tiek iegūti aptuveni divi milivati enerģijas, ar ko pietiek, lai impulsa laikā izmērītu cilvēka temperatūru.

Pašlaik zinātnieku mērķis ir radīt sistēmu, kas spētu uzglabāt iegūto enerģiju un izmantot to, piemēram, sirdsdarbības mērīšanas iekārtai. «Ideālā gadījumā, tiktu savākts tik daudz enerģijas, lai šo informāciju varētu arī nosūtīt uztvērējiem tajā pašā telpā vai blakus telpā. Tā ir viena no iespējām, kā radīt pašlaik tik aktuālo gudro apkārtni jeb gudro māju, kur, piemēram, cilvēkam izejot no istabas, nav nepieciešams izslēgt gaismu, jo tā pati samazinās, uztverot signālu. Tāpat apkuri.» Impulsu nosūtīšanas iekārtu uzlādētu ar paša cilvēka saražoto enerģiju.

Kā tas darbojas?
Nepieciešams nodrošināt magnēta kustību gar spoli. Kamēr magnēts kustas, spolē tiek ģenerēta elektriskā strāva. Tātad pilnīgi pietiek, ja spoli iestrādā apģērba piedurknē vai somā, bet magnētu ieliek kabatā. Roka kustas gar magnētu un rada elektrisko strāvu. Protams, vēl nepieciešami arī divi mazi vadiņi, ko pieslēgt iekārtai, kas jāuzlādē vai baterijai. Zinātnieks apgalvo, ka iekārta nemaksā praktiski neko. Elektronika ir ļoti lēta un šāda sistēma būtiski apģērba cenu neietekmētu.

«Līdz šim nekur citur nav minēta ideja, ka enerģijas pārveidotājs varētu būt plakana spole. Visu laiku tika izmantota cilindriskas formas spole, kas uztīta uz kāda pamata, un magnēts, kas pārvietojas iekšā šajā pamatā.» Cilindrisku spoli, protams, nevarēja ērti iestrādāt apģērbā, savukārt plakanai spolei nav nepieciešama papildus vieta un telpa. «Galvenais nemainīt spoles uztīšanas virzienu, bet tās forma var būt dažāda,» skaidro J. Blūms. Ir veidotas arī taisnstūra spoles un rezultāti par to īpašībām ir tieši tādi paši. Līdz ar to tiek pavērtas plašas iespējas apģērbu dizaineru fantāzijai, kā spoles izmantot dekoratīvi.

J. Blūms laikrakstam «Dienas Bizness» min kādu praktisku piemēru: «Piemēram, slēpošanas kostīmos iemontējot šādu ar kustību darbināmu ģeneratoru, iespējams nodrošināt cilvēka drošību, jo, kamēr slēpotājs kustas, tas nosūta signālus uz bāzes staciju un tajā zina, ka viss kārtībā. Līdzko kustība apstājas, pēc desmit minūtēm parādās trauksmes signāls, par konkrētā kostīma pēdējiem signāliem, kas ļoti palīdzētu glābēju darbā.»

Pilna laikraksta «Dienas Biznesa» publikācija. Pilna laikraksta «Dienas Biznesa» publikācija. 1.77 Mb

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

11. marts, 2011 plkst. 14:30

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi