I. Knēts: RTU studiju maksas necels

3. februāris, 2010

RTU un LU nolēmušas 2010./2011. gadā studiju maksas nepalielināt, bet RSU par studiju maksām plāno lemt pavasara beigās, liecina aģentūras LETA apkopotā informācija.

03.02.2010.

RTU pērn studiju maksu gandrīz visās inženierprogrammās samazinājano 1100 un 1250 latiem līdz 950 latiem, iepriekšējā līmenī studijumaksu atstājot tikai arhitektūras un būvniecības programmās – attiecīgi2100 un 1950 lati gadā.

«Mēģinām darīt tā, lai studentiem nebūtu problēmu,» aģentūrai LETAapgalvoja RTU rektors Ivars Knēts, piebilstot, ka šobrīd tiek domātsarī par dienesta viesnīcu maksu samazināšanu, taču šis jautājums irsarežģīts dārgās apkures dēļ. Kopmītņu maksa jau samazināta cituaugstskolu studentiem, kuri dzīvo RTU dienesta viesnīcās, jo, kā atzīstrektors, pašlaik RTU studenti kopmītnēs noslogo aptuveni 80–85%.

Transporta kompensācijas, tāpat kā pērn, no valsts budžeta navparedzētas, un arī pati universitāte no saviem līdzekļiem to nevarotatļauties maksāt. Savukārt daļa no valsts piešķirtajiem līdzekļiemstipendijām atvēlēta kā sociālie maksājumi studentiem ar apgrūtinātiemmateriālajiem apstākļiem un īpašām vajadzībām.

Neliels samazinājums RTU gaidāms arī uz valsts finansēto studijuvietu skaitu – to nākamajā semestrī būs par 101 mazāk, lai gansākotnēji plānots pat par 350 vietām mazāk. Šobrīd par 85 valstsfinansētām studiju vietām mazāk būs sociālo zinātņu programmās, bet pardesmit – inženierzinātņu programmās.

Salīdzinājumā ar 2008. gadu RTU budžets šogad ir aptuveni divarpusreizes mazāks. «Kaut kā jāiztiek, [..] būs ienākumi no maksasstudentiem, kuru skaits ir palicis aptuveni tāds pats, kamērsamazinājies studentu skaits vakara un neklātienes nodaļās,» spriedaKnēts.

Viņa skatījumā, neraugoties uz būtisko valsts finansējumasamazinājumu, situācija ir nedaudz labāka nekā pērn, jo šogaduniversitāte var savlaicīgāk plānot savus līdzekļus. «Nav gangarantiju, ka valdība vēl kādu joku neizspēlē, ja jau Finanšuministrija draudēja, ka valstij izdevumi jācērp vēl par pusmiljardu,»piebilda RTU rektors.

Tiesa, jau kopš mācību gada sākuma vairākās RTU laboratorijāsdarbinieki bijuši spiesti doties vairākus mēnešus ilgos bezalgasatvaļinājumos. Sākot jauno mācību semestri, galvassāpes sagādājis arīlielais aukstums, kas nozīmē lielus izdevumus gan siltumam, ganelektrībai.

3. februāris, 2010 plkst. 16:46