Latvijas Studentu Teātra dienas atklāj spožus talantus

21. marts, 2011

Ar prieka dzirkstelēm un apņemšanos tuvākajos gados sarīkot starptautiska mēroga festivālu nedēļas nogalē Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) noslēdzās 12. Latvijas Studentu teātra dienas. Lielā balva – sudraba āksta cepure – aizceļoja uz Jelgavu pie Latvijas Lauksaimniecības universitātes Studentu teātra, kas izrādīja Andra Zeibota «Mazliet par Jamuleju un Tupu» (režisore Astra Kacena). Savukārt pārsteigumu paši sev un skatītājiem sarūpēja divi RTU studentu teātra kolektīvu dalībnieki – Baiba Bērziņa un Vitālijs Boļšakovs, saņemot labākās aktrises un labākā aktiera balvu.

Skatīt galeriju

«Pirms gada, kad radās ideja veidot festivālu par tēmu prieks, mums nebija padomā komēdijas. Runājot ar studentiem, sapratām, ka lielāku prieku rada tieši mazie dzīves prieki, ko atainoja studentu teātru etīdes un priekšnesumi. Secinājām – ja dari to, kas tev patīk, tas sagādā prieku,» par festivāla šāgada tēmu «Prieks» stāsta RTU Studentu kluba direktore Asja Visocka un piebilst, ka festivāla tēma sevi ir attaisnojusi un abās festivāla dienās tiešām valdījis liels prieks. Tam piekrīt arī Studentu kluba projektu vadītāja Inese Krūma: «Mūsu Studentu teātra dienas ir kā Teatrovīzija, (atvasināts no Eirovīzijas nosaukuma) – ar savu priekšnesumu jācenšas spilgti palikt atmiņā. Prieks, ka divpadsmit gadu laikā ir ļoti augusi priekšnesumu kvalitāte un kolektīvu atbildība. Pārdomāto priekšnesumu rezultātā vakara noslēgumā apbalvošanas ceremonijā dalībniekus un žūriju pāršalca prieka dzirksteles par redzēto un kopīgi paveikto.»

Tieši pašu studentu patiesais prieks un atdeve uz skatuves bija viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc Lielo balvu šogad saņēma Latvijas Lauksaimniecības universitātes Studentu teātris, kas režisores Astras Kacenas režijā izrādīja Andra Zeibota «Mazliet par Jamuleju un Tupu». «Režijā un aktiermeistarībā viņi sevi parādīja kā labākos,» saka A.Visocka.

Savukārt labākās aktrises un labākā aktiera balvas saņēma RTU studenti. Par labāko studentu aktrisi tika atzīta Baiba Bērziņa no RTU teātra studijas «Spēle» izrādē «Sekss un Mazpilsēta». Trijās etīdēs Baiba attēloja iedzīvotāju no parastas mazpilsētas blokmājas. «Viņa bija tik bezgala dabīga un tik ļoti tajā visā iekšā, ka žūrija vienbalsīgi atzina viņu par labāko. Viņa ir mūsu mazā, spožā zvaigznīte,» žūrijas lēmumu pamato A. Visocka. Pati Baiba, saņemot balvu, jutusies pārsteigta, bet priecīga. Viņa stāsta, ka grūtākais šajā lomā bijis pārkāpt pāri pieklājības normām, ko pieprasa viņas varones raksturs. Savukārt, raugoties nākotnē, Baiba labprāt izmēģinātu spēkus kādā nopietnākā lomā: «Līdz šim esmu spēlējusi tikai komēdijās. Man gribētos nospēlēt kaut ko nopietnu.»

Par labākā studentu aktiera titula ieguvēju Vitāliju Boļšakovu no RTU Studentu teātra «Kamertonis» A. Visocka saka: «Mēs šim puisim sekojam līdzi jau sen. Viņš bija tik atraisījies un tik sulīgi izpildīja savu lomu, ka visa žūrija viņu atzina par labāko aktieri.» Vitālijs spēlēja izrādē «Vasarnieku stāsti» pēc Antona Čehova stāstu motīviem. «Mans varonis ir donžuāns, kurš pārāk aizrāvies ar saviem principiem un tāpēc nesasniedz savus mērķus,» raksturo Vitālijs. Viņš pats nemaz nejūtoties kā siržu lauzējs, tāpēc šī loma viņam bija kā izaicinājums noslēpt savu īsto raksturu.

Žūrijas īpašo balvu saņēma Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Operstudija «Figaro» (vadītājs Viesturs Gailis) par izcilu ansambļa darbu un par veiksmīgu horeogrāfes Regīnas Kaupužas darbu fragmentos no Astora Pjacollas operas tango «Marija no Buenosairesas». Trešo balvu piešķīra Rēzeknes augstskolas teātrim «ĶerRA» (režisore Olga Senkāne) par atmosfēru un jaunrades meklējumiem performancē «Mēness un Metafora».

Latvijas Studentu Teātra dienās uzstājās 11 kolektīvi, kurus vērtēja žūrija: aktieri Indra Briķe, Zane Jančevska un Juris Strenga, režisors Juris Jonelis, topošais režisors Elmārs Seņkovs un RTU Studentu kluba direktore, režisore Asja Visocka.

20. martā studentu teātru dalībnieki tikās meistarklasēs pie režisores Annas Eižvertiņas un laikmetīgās dejas horeogrāfes Elīnas Breices.

Pasākumu atbalstīja: RTU, «Swedbank» Jauniešu programma «OPEN», Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Dailes teātris, Jaunais Rīgas teātris, Latvijas Nacionālais teātris, Mazā ģilde, Tehniskās jaunrades nama «Annas-2» animācijas studija, diedzētava «Vecapēni», apgāds «Kontinents». Pasākumu organizēja RTU Studentu klubs.

RTU Informācijas centrs

21. marts, 2011 plkst. 16:27