M. Ābele: daudzas ar robotiem saistītas lietas Latvijā ir sākušās RTU Robotu klubā

8. marts, 2011

«Daudzas ar robotiem saistītas lietas mūsu valstī ir sākušās RTU Robotu klubā un pārtapušas daudzveidīgu aktivitāšu virpulī,» intervijā žurnālam «Terra» atzinis RTU Robotikas kluba dalībnieks, RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes maģistrants Māris Ābele, kura konstruētais robots «Tačka» pirms gada ASV notikušajā pasaules robotu čempionātā RoboGames izcīnīja sudraba medaļu.

Žurnālā «Terra» publicēta intervija ar Māri, kurā viņš atklāj robotikas aizkulises un robotu cīņu aizraujošākās detalļas.

«Sumo robotu cīņas ir daudz straujākas nekā divu milzīgu rešņu cīkstēšanās sumo arēnā. Sekunde, divas, un cīņa ir galā. Šajā robotikas disciplīnā japāņiem pasaulē nav konkurentu. Atskaitot Baltijas pārstāvjus!,» raksta žurnāls «Terra».

Māris ir piedalījies robotu cīņu turnīros gan ASV, gan Japānā. Par Japānas cīņām viņš stāsta: «Turnīrs notika 2010. gada 19. decembrī Tokijā, prestižā arēnā, kur notiek arī cilvēku sumo sacensības. Noteikumi bija skarbi un bez atlaidēm viesiem – izslēgšanas cīņas. Ja robots tiek izstumts no arēnas, nākošajā kārtā tikt nevar. Negāja viegli, zaudējām jau pirmās cīņas pirmajās sekundēs. Bet arī līdzdalība bija sava veida uzvara. Japāņi ir sapratuši, ka ar baltiešiem jāsāk rēķināties, līdz šim dalībniekus no malas vienkārši nebija vērts aicināt. Guvām atziņu, ka attīstība panākama ar smagu darbu. Daži japāņi piedalās sacensībās jau 15–17 gadus un katru gadu pilnveido robotus. Latvijā sumo robotu būvēšanas vēsture ir tikai dažus gadus gara.»

«Sākumā robotus būvēju pagrabā, pēc tam iekārtoju stūri kopmītnēs. Daudz strādāts kopā ar robotu speciālistu un entuziastu Gunti Kuļikovski. Esmu pat naktīs braucis pie viņa trenēt robotu, jo mājās nevaru – robots braukājot pa arēnu grab. Darbojos RTU Robotikas klubā, vadām seminārus par robotu būvi. Mūs atbalsta RTU Studentu parlaments. Nu esam tikuši pie jaunām, plašākām telpām, kur ir vieta arī robotu darbnīcai. Starp citu, daudzas ar robotiem saistītas lietas mūsu valstī  ir sākušās RTU Robotu klubā un pārtapušas daudzveidīgu aktivitāšu virpulī,» stāsta Māris.

Šogad M. Ābele 26.–28. martā startēs Eiropas čempionātā Vīnē. Tās ir lielākās Eiropas sacensības ar vairāk nekā 10 disciplīnām. Aprīlī Klaipēdā, Lietuvā notiks Baltijas robotu sumo sacensību kārtējais posms. Sagaidāms, ka to apmeklēs Japānas pārstāvji, kas atvedīs savu ringu un varbūt arī finansēs balvas. «Ir vēlēšanās Baltijas sacensības padarīt par Eiropas lielākajām sumo robotu sacīkstēm. Rīgā šogad būs gadskāŗtējais Robotikas pasākums, visticamāk, tas tiks apvienots ar Baltijas robotu sumo sacensību posmu.»

Pilns intervijas teksts – žurnālā «Terra».

RTU Informācijas centrs

8. marts, 2011 plkst. 16:09