Noslēdz sadarbības līgumu par pētniecības aktivitātēm ēnu ekonomikas ierobežošanā

6. jūnijs
VID ģenerāldirektore Baibas Šmites-Roķe (no kreisās), Finanšu ministrijas valsts sekretāre Baiba Bāne un RTU rektors Tālis Juhna paraksta sadarbības līgumu. Fotoi: Finanšu ministrija

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Finanšu ministrija (FM) un Valsts ieņēmumu dienests (VID) noslēdz sadarbības līgumu par pētniecības aktivitātēm ēnu ekonomikas ierobežošanas un nodokļu politikas jomā. Līgums paredz īstenot pētījuma projektu «Ēnu ekonomikas apmēra būvniecības nozarē novērtējums». Tajā  tiks realizēts e-pārvaldības Inovāciju akadēmijas pētījuma pilotprojekts.

Pētījumā plānots padziļināti veikt būvniecības nozares un to raksturojošo datu izpēti. Aplēšot nedeklarēto nozares apgrozījumu, nedeklarēto uzņēmumu ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa saistības, tiks veikts ēnu ekonomikas lieluma novērtējums būvniecības nozarē par 2020.–2022. gadu. Tāpat pētījumā tiks analizēta ēnu ekonomikas izplatība un apjoms dažādās būvkomersantu grupās. Projekta rezultātā paredzēts saņemt ēnu ekonomikas būvniecības jomā ietekmējošo faktoru novērtējumu un rekomendācijas ēnu ekonomikas samazināšanai.

«Sistēmiski strādājot pie ēnu ekonomikas mazināšanas, ir svarīga mūsdienīgu analītikas rīku efektīva izmantošana, iesaistot mākslīgā intelekta, datu pārvaldības un modelēšanas iespējas. Projekta rezultāti sniegs vērtīgu atbalstu cīņā pret ēnu ekonomiku būvniecības nozarē, ļaujot identificēt konkrētas nodokļu nemaksāšanas risku izpausmes,» uzsver FM valsts sekretāre Baiba Bāne.

VID ģenerāldirektore Baibas Šmites-Roķe norāda: «Datu analītikā balstīti lēmumi un risinājumi ir viens no būtiskiem Valsts ieņēmumu dienesta darbības principiem, tādēļ inovatīva mums pieejamo datu izmantošana un akadēmiskās vides skatījums uz potenciālo būvniecības nozares sakārtošanu sekmēs ēnu ekonomikas mazināšanu.»

«Godprātīga nodokļu nomaksa ir viens no labklājības valsts pamatakmeņiem – tā palīdz arī finansēt augstāko izglītību un zinātni, bez kuras nav iedomājamas inovācijas un straujāka valsts un sabiedrības izaugsme. Tādēļ esam gandarīti sākt sadarbībā ar Finanšu ministriju un Valsts ieņēmumu dienestu, sniedzot atbalstu publiskajai pārvaldei digitalizācijas un datu analīzes pilnveidē. Lai palīdzētu valstij cīnīties ar ēnu ekonomiku būvniecības nozarē, identificējot potenciālos nodokļu nemaksātājus, RTU zinātnieki izstrādās datos balstītu risinājumu ēnu ekonomikas apkarošanai, analizējot informāciju par uzņēmumu apgrozījumu un nodokļu nomaksu. Plānojam, ka šis līgums kalpos kā pilotprojekts ciešākai sadarbībai ar publisko pārvaldi digitālās kompetences attīstībā,» uzsver RTU rektors Tālis Juhna.

Ēnu ekonomikas ierobežošana ir viena no valdības prioritātēm, kuras īstenošanai tiek veikti pasākumi uzņēmējdarbības vides sakārtošanai un labprātīgas nodokļu saistību izpildes veicināšanai, uzlabojot tiesisko regulējumu, veidojot stabilu un prognozējamu nodokļu politiku, samazinot administratīvo slogu, korupciju, vienlaikus pilnveidojot valsts pārvaldes darba efektivitāti. Tādā veidā tiek radīti priekšnosacījumi investīciju piesaistei tautsaimniecības nozaru attīstībai un ekonomiski aktīvu uzņēmumu skaita palielināšanai. Turklāt ēnu ekonomikas samazināšanas pasākumi veicina nodokļu ieņēmumu palielinājumu valsts budžetā un būtiski ietekmē visu Latvijas iedzīvotāju labklājību un sociālo nodrošinājumu.

Efektīva ēnu ekonomikas ierobežošana ir ilgtermiņā koordinēti, kompleksi veicami vairāku valsts iestāžu pasākumi, un to īstenošanai visām tautsaimniecības nozaru ministrijām ir jāturpina konstruktīvs dialogs ar nozaru organizācijām, iesaistītajām valsts institūcijām un nevalstiskajām organizācijām.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

6. jūnijs plkst. 10:43