Plazmas virsmas inženierijas jautājumiem veltīta konference

9. jūnijs, 2009

Skatīt galeriju

09.06.2009.

9. un 10. jūnijā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Lielajā aulā, Kaļķu ielā 1, notika pirmā starptautiskā RTU un Eiropas Plazmas un virsmas jonu inženierijas komitejas organizētā zinātniskā konference «Plazmas virsmas inženierija – aizsardzības un dekoratīvie pārklājumi», kurā ar priekšlasījumiem piedalījās aptuveni 45 zinātnieki no 12 pasaules valstīm.

Konferencē piedalījās un referātus lasīja zinātnieki no Latvijas, Vācijas, Dānijas, Nīderlandes, Čehijas, Francijas, Somijas, Zviedrijas, Polijas, ASV, Irānas, Francijas, Lietuvas, Ukrainas.

Plazma ir jonizēta gāze, kas sastāv no lādētām daļiņām – tā tiek dēvēta par matērijas ceturto stāvokli (pirmie trīs ir ciets, šķidrs un gāzveida stāvoklis). Atkarībā no tā, kāda enerģija piemīt plazmas daļiņām, izdala augstas temperatūras plazmu, ko izmanto termokodolsintēzes reakcijās, un pazeminātas temperatūras plazmu, ko izmanto dažādās tehnoloģijās.

Konferencē «Plazmas virsmas inženierija – aizsardzības un dekoratīvie pārklājumi» (Plasma Surface Engineering – Protective and Decorative Coatings) tika aplūkota pazeminātas temperatūras plazma un tās izmantošanas veidi: plazmas tehnoloģiju izmantošana virsmu attīrīšanai, pārklājumu veidošanai, lāzeru stomatoloģijā u. tml.

Plazmas tehnoloģija pieder pie augsto tehnoloģiju klases. Latvijā ar plazmas tehnoloģijām darbojas vairāki uzņēmumi un institūcijas – piemēram, augsto tehnoloģiju uzņēmums a/s «Sidrabe», kas plazmas tehnoloģijas izmanto nestandarta vakuuma pārklājumu iekārtu izgatavošanai, Neorganiskās ķīmijas institūts, kas veic neorganisko savienojumu plazmas ķīmijas un tehnoloģijas pētījumus, kā arī jaunu keramisko un metālkeramikas materiālu un pārklājumu izveidi un izpēti, RTU  Transportmašīnu tehnoloģiju institūts, kas ir izstrādājis jonu-plazmas pārklājumu uzputināšanas tehnoloģiju un augstsprieguma plazmas tehnoloģiju kuģa korpusa attīrīšanai no uzslāņojumiem, RTU Biomedicīnas inženierijas un nanotehnoloģiju institūts, kas veic ar plazmu apstrādāto bioimateriālu virsmu  pētījumus, vairākas stomatoloģijas klīnikas, kas pievērsušās lāzeru stomatoloģijai u. c.

Konferences un izstādes dalībnieku vārdā tās priekšsēdētājs, profesors Jurijs Dehtjars sirsnīgi pateicas RTU Informācijas dienestam un Studentu klubam par brīnišķīgiem e-pakalpojumiem un sakariem, sēdes un izstādes telpu sagatavošanu, ka arī  sociālas programmas nodrošināšanu.

RTU Informācijas centrs

9. jūnijs, 2009 plkst. 10:10