Rektors: vēlos RTU veidot modernu un internacionālu vidi

26. februāris, 2011

«Rīgas Tehniskā universitāte atrodas lielu izaicinājumu priekšā,» solot universitātē veidot modernu, internacionālu Eiropas līmeņa studiju un pētniecības vidi, Inaugurācijas ceremonijā atzina RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis.

Skatīt Inaugurācijas ceremonijas galeriju

(LETA videosižets (25.02.2011.)

inauguracijas_pk.jpg Kā prioritāros RTU attīstības virzienus rektors izvirzījis studiju kvalitātes uzlabošanu, pakāpeniski ieviešot moduļveida apmācību maģistrantūras programmās un vairāk piesaistot ārvalstu lektorus un vietējos praktiķus, kā arī iesaistīšanos pētniecības projektos sadarbībā ar uzņēmējiem.

Dati liecina, ka pret kopējo augstākās izglītības iestāžu skaitu tehnoloģiskie virzieni Latvijā ir pārstāvēti tikai 15 % augstskolu. Lietuvā šis tehnoloģisko zinātņu īpatsvars ir attiecīgi 30 %, Igaunijā – 40 % bet Somijā – pat 60 % augstākās izglītības iestāžu.

«Tas nozīmē, ka Latvija mūsdienīgas, pasaules tendencēm atbilstošas izglītības struktūras ziņā būtiski atšķiras ne tikai no attīstītākajām valstīm, bet arī no savām tuvākajām kaimiņvalstīm,» šodien pirms Inaugurācijas ceremonijas preses konferencē uzsvēra L. Ribickis un aicināja atbalstīt tehnoloģisko virzienu studiju programmu absolventu skaita palielināšanu, nevis samazināšanu, kā to šobrīd ieplānojusi valdība.

Arī SIA «Lattelecom» valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis, kurš ir divu RTU fakultāšu absolvents, norādīja, ka labi inženieri un IT speciālisti šobrīd ir deficīts, turpretī humanitāro un sociālo zinātņu speciālisti veido plašas bezdarbnieku rindas, tādēļ izglītības sistēmā ir jāmaina akcenti par labu eksaktajām zinātnēm.

Attiecībā uz valdības paziņojumu par lēmumu samazināt budžeta vietas augstskolās J. Gulbisatzina, ka tas ir aplams un klaji norāda, ka mehāniska valsts budžeta dotācijas griešana visām studiju programmām vienādi norāda uz to, ka valstī nav definētas prioritātes izglītībā, kā arī to, ka šobrīd vispār nenotiek dialogs starp valdību un sociālajiem partneriem.

Savukārt Tallinas Tehnoloģiju universitātes rektors Andress Kevaliks (Andrees Keevallik) pastāstīja, ka ekonomiskās krīzes apstākļos viņa vadītās universitātes budžetu Igaunijas valdība samazinājusi tikai par 10 %.Turpretī RTU, līdzīgi kā pārējām Latvijas augstskolām, budžeta samazinājums jau līdz šim pirms kārtējā paziņojuma par samazinājumu sasniedzis 50 %.

A. Kevaliks arī pastāstīja, ka viņa vadītajā augstskolā studenti mācās trīs valodās – igauņu, angļu un krievu, līdz ar to ir iespējams veidot modernu studiju vidi un piesaistīt kvalificētu mācībspēku no ārvalstīm, kā arī uzņemt ārvalstu studentus.

RTU rektora Inaugurācijas ceremonija norisinājās piektdien, 25. februārī.Tajā piedalījās Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, ministri, politiķi, Latvijas vadošie uzņēmēji, izglītības darbinieki, ārvalstu vēstnieki un ārvalstu augstskolu rektori.

Kopš augstskolas dibināšanas 1862. gadā L. Ribickis būs jau divpadsmitais tās rektors.

RTU ir pirmā augstākās izglītības iestāde Latvijas teritorijā. 2012. gadā RTU un visa Latvijas augstākā izglītība svinēs 150. gadadienu.

RTU Informācijas centrs

26. februāris, 2011 plkst. 14:47