RTU aizstāvēs Nobela prēmijas laureāta laboratorijā izstrādātu promocijas darbu

28. marts, 2011
.
.
.

Otrdien, 29. martā, promocijas darbu aizstāvēs Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) doktora studiju programmas «Ķīmija» doktorants Kristaps Jaudzems, kurš promocijas darbu izstrādājis Nobela prēmijas laureāta profesora Kurta Vītriha vadībā, divus gadus stažējoties Skripsa Pētniecības institūtā ASV, profesora laboratorijā. 

Promocijas darba aizstāvēšana 29. martā notiks plkst. 15 RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē, Rīgā, Āzenes ielā 14/24, 271. telpā. Pēc aizstāvēšanās K. Jaudzems iegūs ķīmijas doktora zinātnisko grādu ķīmijas nozares organiskās ķīmijas apakšnozarē.

Pēc stažēšanās ASV, kur K. Jaudzems ASV strukturālās genomikas projekta «Protein Structure Initiative» ietvaros izstrādāja būtisku promocijas darba daļu, jaunais pētnieks tagad ir atgriezies Latvijā un, pēc kolēģu teiktā, ir kļuvis par autoritāti kodolu magnētiskās rezonanses (KMR) spektroskopijā ne vien Latvijas, bet visas Eiropas mērogā.

Kodolu magnētiskās rezonanses (KMR) spektroskopija ir galvenā fizikālā metode, kuru izmanto proteīnu struktūras un dinamikas pētījumiem to dabiskajā vidē – ūdens šķīdumā. Bez tam, KMR metode ir piemērota potenciālo zāļu vielu – proteīnu-ligandu mijiedarbību pētījumiem. To izmanto jauna tipa zāļu atklāšanā.

Kā stāsta K. Jaudzems, šāda tipa KMR spektroskopijas metožu izmantošana Latvijā šobrīd ir novitāte un tiek ieviesta un izmantota tikai atsevišķos projektos. Tāpēc viens no galvenajiem uzdevumiem, stažējotiesASV un izstrādājot promocijas darbu, bija apgūt un ieviest Latvijā lielu daļu no ASV izmantotajām pētniecības metodēm. Tas veiksmīgi izdevies, jo kopš janvāra Latvijas Organiskās sintēzes institūta pētnieki īsteno Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektu, kur, izmantojot KMR, tiek meklētas jaunas zāles pret malāriju, kā arī tiks turpināti pētījumi Alcheimera slimības un HIV medikamentu jomā.

Kristapa Jaudzema promocijas darba tēma ir «Proteīnu struktūras, funkcijas un ligandu mijiedarbību pētījumi ar kodolu magnētisko rezonansi (KMR)». Tā zinātniskais vadītājs ir Latvijas Organiskās sintēzes laboratorijas vadītājs, RTU profesors Edvards Liepiņš. Recenzenti – RTU profesors Raimonds Valters, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošais pētnieks Kaspars Tārs un Gēteborgas Universitātes (Zviedrija) profesors Martins Billeters, kas ir viens no vadošajiem pētniekiem pasaulē biomolekulu KMR spektroskopijas jomā.

K. Jaudzema promocijas darba pētījuma rezultātus var izmantot jaunu terapeitisko līdzekļu dizainā. Eksperimentālās proteīnu struktūras, kas izveidotas, izmantojamas arī kā modelis citu proteīnu struktūru modelēšanai. Tāpat izpētīta mildronāta mijiedarbība ar atsevišķiem proteīniem, kas varētu būt saistīti ar mildronāta kardioprotektīvo iedarbību.

Stažēšanās ASV Nobela prēmijas laureāta vadībā bijusi ļoti vērtīga – atzīst K. Jaudzems: «ASV darba kultūra ļoti atšķiras no Latvijas darba kultūras: tur zinātnieki strādā vismaz 60 stundas nedēļā, ieskaitot brīvdienas.»

K. Jaudzema stažēšanos ASV atbalstīja Latvijas Organiskās sintēzes institūts un Valsts pētījumu programmas «Jaunas zāles un biokorekcijas līdzekļi: konstruēšana, transportformas un darbības mehānisms» un «Jaunuprofilakses, ārstniecības, diagnostikas līdzekļu un metožu, biomedicīnas tehnoloģiju izstrāde sabiedrības veselības uzlabošanai».

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

28. marts, 2011 plkst. 12:39

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi