RTU doktorante savu ceļu saredz zinātnē

14. februāris, 2013

«Jau skolas laikā man tuvākas bija eksaktās zinības, tāpēc nolēmu studēt Rīgas Tehniskās universitātes ķīmijas tehnoloģijas programmā,» šodien laikraksta «Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai» publikācijā par savu izvēli stāsta RTU programmas vides zinātne doktorante un Vernera fon Sīmensa Izcilības balvas ieguvēja Anda Fridrihsone.

Pēc bakalaura grāda iegūšanas Anda nolēma savu izglītības ceļu turpināt maģistrantūrā: «Sapratu, ka mani saista arī vides zinātnes joma, tāpēc iestājos RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātē (EEF), lai gūtu padziļinātāku izpratni un zināšanas par šo sfēru.»

Līdz ar studijām maģistrantūrā Anda sāka darba gaitas Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā (LV KĶI). Tobrīd tur tika sākta Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) projekta «Gaistošus organiskus savienojumus nesaturošu, uzsmidzināmu poliuretāna pārklājumu izstrādne no atjaunojamo izejvielu resursiem» realizācija. Šā projekta laikā institūta Polimēru laboratorijā tapa arī Andas pētījums maģistra darbam, kura tēma ir aktuāla jau vismaz desmit gadu, kuru laikā zinātnieki visā pasaulē meklē veidus, kā naftas ķīmijas izejvielas aizstāt ar atjaunojamiem resursiem – koksni, eļļām, biomasu.

Pētījumalaikā no rapšu eļļas, ko iegūstam tepat Latvijā, tika sintezēti polioli, ko tālāk var izmantot poliuretānu ražošanā. «Savā darbā pētīju to izmantošanu uzsmidzināmu poliuretānu pārklājumu ieguvē. Uzskatu, ka tas ir tautsaimniecībā derīgs pētījums. Patlaban esam pārdevuši poliolu sintēzi Baltkrievijas uzņēmumam un ar vienu vietējo uzņēmumu sākuši sarunas,» saka Anda.

Anda ir apņēmības pilna savu pētījumu turpināt: «Disertācija būs maģistra darba turpinājums. Mans mērķis būs no rapšu eļļas poliola iegūt poliuretāna putas un pārklājumus, veikt šo materiāludzīves cikla analīzi un izvērtēt, cik tas ir videi draudzīgs salīdzinājumā ar to, ko ražo no naftas ķīmijas izejvielām.»

RTU Informācijas centrs

14. februāris, 2013 plkst. 14:04