RTU izgudroto trako rotoru jau iespējams izmēģināt ikvienam

6. maijs, 2011

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) absolventi, vēl būdami studenti, izgudroja un izgatavoja trako rotoru – jaunu ierīci, ar kuru iespējams ripot gan lejup no kalna, gan pārvietoties arī pa līdzenu virsmu. Trakais rotors 2008. gada ideju kausā ieguva 3. vietu, tā radītāji izveidojuši SIA «Trakais rotors» un jau atraduši pirmo nopietno klientu. Taču bez trakā rotora RTU tapuši arī vairāki citi izgudrojumi, piemēram, kokosriekstu atvērējs, zeķotājs, inovatīvs spilventiņš atpūtai mašīnā, interaktīvs ceļu stabiņš u. c.

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=T7-fcc8PPrg}

Trakā rotora ideja radusies Gintam Šāvējam uzņēmējdarbības kursa laikā. Toreiz viņam esot iešāvusies prātā doma, ka būtu interesanti noripot no kalna ar iekārtu, kurā var sēdēt. Viens no mācību uzdevumiem bija izdomāt ideju, kas pašiem studentiem liktos interesanta, un pēc tam izpētīt, vai šo ideju iespējams komercializēt.

Konsultējoties ar RTU mehānikas ekspertiem, kopumā tapušas 12 rotora pamatversijas. «Tā ir praktiski automašīnas izgudrošana tajā brīdī, kad automašīnas vēl nav, jo ir jāizdomā, kāds izmērs, cik daudz gredzenu, vai tie ir divi vai četri, vai tie ir seši gredzeni. Kāda diametra, cik lieli amortizējoši elementi. Ļoti daudz šādu jautājumu, līdz ar to ļoti daudz risinājumu, kā to varētu darīt, un tāpēc arī bija daudz mēģinājumu,» stāsta trako rotoristu līderis Roberts Brīvlauks.

Jaunā izgudrojuma pamatā ir rūpīgs darbs un nopietna tirgus izpēte. «Bez spēlēšanās neko nevar izdarīt, tāpēc, ka, pirmkārt, tam ir jāpatīk un, otrkārt, ir ļoti daudz tehniskā darba un tirgus izpētes. Tirgus izpētes rezultātā mēs ieguvām ļoti daudz informācijas, kādam šim produktam būtu jāizskatās, kā tam jāmainās. Mēs apceļojām daudzas vietas un tikāmies ar tiešajiem pircējiem, kas ir slēpošanas kalni,» stāsta R. Brīvlauks.

Tiem, kas vēlas paši uz savas ādas izbaudīt, ko nozīmē ripot trakajā rotorā, jādodas uz Ventspils izklaides parku «Lemberga hūte», kur no maija sākuma ikvienam interesentam ir iespēja izmēģināt šo iekārtu.

Taču trakais rotors ir tikai viens no veiksmes stāstiem, kas parāda, kā mācību auditorijā radusies ideja kļūst par realitāti. RTU maģistra programmas studenti, kuri apgūst inovācijas un uzņēmējdarbību, izgudrojuši un izveidojuši arī tādus produktus kā kokosriekstu atvērējs, zeķotājs, inovatīvs spilventiņš atpūtai mašīnā, interaktīvs ceļu stabiņš, pie klubkrēsla piestiprināms galdiņš, zivju zvīņu tīrītājs u. c.

Maģistra programmas mērķis ir radīt uzņēmējdarbības garu, lai RTU izgudrojumi gūtu komerciālus panākumus.

Pārējos RTU un LNT kopprojekta videosižetus iespējams aplūkot šeit.

RTU Informācijas centrs

6. maijs, 2011 plkst. 15:17